Wielka wędrówka

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska
Wydawnictwo: Świat Książki
The Plains of Passage
Sunniva

Czwarty tom cyklu "Dzieci Ziemi", wielkiego międzynarodowego bestselleru, zapoczątkowanego powieściami: Klan Niedźwiedzia Jaskiniowego, Dolina koni oraz Łowcy mamutów. Ayla i jej towarzysz Jondalar wędrują przez wietrzne stepy Europy do miejsca, które będą mogli nazwać swoim domem. Budzą zainteresowanie myśliwych i zbieraczy; wydają się im tajemniczy i groźni - kobieta, która umie rozmawiać z wilkami i końmi w ich własnych językach oraz wysoki, złotowłosy mężczyzna, łupacz krzemienia i wynalazca nowej broni myśliwskiej.

denudatio_pulpae | 2017-08-22
Przeczytana: 2010 rok

"Wielka wędrówka", jak już sugeruje nam tytuł, opowiada o dalszej wędrówce Ayli i Jondalara do rodzinnej krainy mężczyzny. Na szczęście fabuła wzbogaci się o kilka ciekawych wydarzeń, więc nie umrzemy z nudów :) I konarów jakby mniej, może się Jondalar bał, że mu to i owo odmarznie na tym lodowcu :P

Nasi dzielni i jurni główni bohaterowie natkną się w tej części na mniej przyjaźnie nastawionych ludzi. W końcu jakaś odmiana, te wszystkie sympatyczne twarze już mi się opatrzyły :) To nie jedyna przygoda, która czeka ich w drodze do lodowca, ale po co zdradzać wszystkie szczegóły, powiem tylko, że w porównaniu do "Rzeki powrotu" ta część nie była już aż tak irytująca.

Autorka jednak i tak momentami potrafiła doprowadzić mnie do stanu, w którym mogłam tylko wywracać oczami, oto jeden z moich "ulubionych" fragmentów:
"Ayla wyszła, a Jondalar poczuł silną potrzebę oddania moczu. Szybko naciągnął tunikę przez głowę i także wyszedł. Kiedy trzymał swój członek i obserwował żółty łuk...

Zuela | 2017-11-10

Ayla z Jolandarem prą naprzód spotykając różnych ludzi,u których wcześniej gościł Jolandar.Ayla wzbudza strach i sensacje ze względu na towarzyszące jej zwierzęta,ale na ogół wzbudza sympatię i chciała by już osiąść wśród ludzi,którzy ją akceptują,ale Jolandar chce dotrzeć do swoich by powiadomić ich,co stało się z bratem.W poewnym momencie trafiają do gupy kobiet,którymi zarządza obłąkana przywódczyni.Czy była zła od urodzenia czy warunki ją do tego zmusiły.Jak współcześnie ciężko jest opdpowiedzieć na to pytanie

ilo99 | 2018-03-14
Na półkach: Przeczytane, Rozczarowanie
Przeczytana: 14 marca 2018

Książka opisuje wędrówkę mężczyzny i kobiety, w epoce kamienia łupanego. Przemierzają wszerz kontynent odpowiadający dzisiejszej Europie, kierując się w stronę przeciwną do biegu wielkiej rzeki. Podczas swojej podróży spotykają różne plemiona i społeczności. Ayli udało się , jako pierwszej wśród jej współczesnych, udomowić zwierzęta: konie, wilka i lwa jaskiniowego. To sprawia, że pojawienie się głównych bohaterów wywołuje spore poruszenie oraz strach w osadach ludzkich. Niestety, pomimo że pomysł na książkę jest ciekawy, opisy kultur i zachowań ludzkich niebanalne, to całość nie zachwyca. Kilkustronicowe, drobiazgowe wyliczanie roślin, czy też otaczającej przyrody zwyczajnie nudzi. Encyklopedyczne wiadomości na temat człowieka pierwotnego usypiają czytelnika. A główni bohaterowie, w każdej napotkanej osadzie relacjonują swoje biografie, co nie przydaje dramatyzmu akcji. Niekiedy zadziwia złożoność myślenia i wnioskowania człowieka epoki kamienia łupanego. Autorka stawia...

Strasznie dużo opisów! Rozumiem opis stepu czasów prehistorycznych, ale zachwyt nad każdym źdźbłem trawy czy zioła, wraz z opisem zastosowania -to już przesada! Dużo trzeba opuszczać,by dokopać się jakiejś akcji :))jakby autorka pisała już na ilość, a raczej na wagę :))
Dla kogoś, kto przeczytał poprzednie tomy, lektura ciekawa, ale trzeba cierpliwości!

Aleksandra | 2013-11-04

Oceniając tę książkę będę pisać z dwóch punktów widzenia: pierwszy to spostrzeżenia miłośniczki fantasy, drugi zaś to przemyślenia studentki antropologii.

Książka ta wpadła mi w ręce w czasie, gdy mój ojciec czytał już kolejne tomy, więc całą serię połknęłam za jednym zamachem. Byłam pod wielkim wrażeniem natchnienia, jakie musiała mieć autorka by napisać aż tyle tak obszernych tomów.

Opisy przyrody, postaci i uczuć są świetne, głębokie i realistyczne. Zaś przedstawiony w książce świat i wyobrażenie ludzi i ich przodków z epoki neolitu bardzo przekonujące. Niewiele było nieścisłości, do których mogłabym się przyczepić z punktu widzenia antropologa.

Ayla - główna bohaterka jest odzwierciedleniem typowego Homo sapiens tamtych czasów - swego rodzaju odkrywcą i badaczem. Czytelnik w pełnym przejęcia bezdechu śledzi jej losy i kibicuje z całego serca.

Uważam też za genialne przedstawienie życia codziennego, które prowadziła Ayla. Postanowiłam wykorzystać kilka jej odkryć i sama...

Tiamat | 2012-10-23
Przeczytana: 23 października 2012

Od razu na wstępie zauważę: na okładce jest napisane "światowy bestseller". I zastanawia mnie to, bo książka jest dość specyficzna i jakoś nie widzę tłumu fanów.

Rzecz dzieje się w odległych czasach, gdy jeszcze po świecie chodziły mamuty, a wielki lodowiec zakrywał pół Europy. Ayla i Jolandar - nasi bohaterowie - powracają do ludu Zeladonii, by osiąść i założyć ognisko.
Jednak najpierw trzeba tam dotrzeć! I o tym ta książka jest - o ich wędrówce jak sam tytuł wskazuje: )

Generalnie jest ta książka napisana bardzo "prehistorycznie", czyli tak rozlazło i topornie, początek wręcz odrzuca, można stwierdzić że to flaki z olejem, ale tak naprawdę po prostu akcja rozkręca się powoli. Dodatkowo autor opisuje wszystko - od stanu geologicznego ówczesnej Europy po sposób krzesania krzemienia, co może być interesujące, ale mnie osobiście zaczynało to już nudzić.

Może po prostu nasz świat już tak pędzi, że tak spokojnej i stonowanej książki nie da się przeczytać bez żadnego ale?

nepri | 2013-01-31
Przeczytana: 2011 rok

Cudna cudna cudna , siedzialam z wszystkimi czesciami prawie dzien i noc . Gdzies przeczytalam ze to fantastyka , moze tak ale nie taka co by sie nie mogla dziac naprawde kiedys w zamierzchlych czasach .

Grzegorz | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Nadal Harlequin, ale teraz to "różowa seria" ...

evkaa9 | 2011-02-04
Przeczytana: 01 marca 2011

bardziej interesująca niż pozostałe części

ewa0818 | 2011-07-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam