Wielki Szu

Wydawnictwo: Pojezierze
9788370022068
powieść,
Ewa Kaczmarczyk

Wielki Szu - człowiek, który, jeśli tylko zechce zawsze wygrywa.
Jednak przestają go już cieszyć wygrane,zaczyna rozumieć, że tego, co w życiu najważniejsze,nie da się wygrać w karty ...

lapsus | 2010-12-08

Jestem fanem, więc nie mogę być obiektywny ;)

hunter | 2010-12-06

Ciekawa książka którą czyta się szybko i z zainteresowaniem.
Na jej podstawie powstał znany film pod tym samym tytułem.
Zdecydowanie warta polecenia

Agnieszka-Wawka | 2011-07-10
Przeczytana: 1996 rok

Są książki,które zostają na długo w pamięci ta właśnie jest jedną z nich.Ciekawa fabuła, szybka akacja. Autor zna bardzo dobrze świat który opisuje. Godna polecenia.

Manufakturatekstu | 2012-07-30

Tym razem przyszło mi recenzować książkę Wielki Szu Jana Purzyckiego, na podstawie której powstał kultowy dziś film Sylwestra Chęcińskiego z Janem Nowickim w roli głównej. Przyznam szczerze, że przez kilkadziesiąt pierwszych stron historia szulera, który wychodzi z więzienia, by zacząć nowe życie, średnio mnie zainteresowała. Jednak, na szczęście, im dłużej się czyta, tym bardziej książka się rozkręca i ma więcej cech tego klimatu PRL-u, o którym wydawca pisze na okładce.

Fabuła rozkręca się głównie wokół spotkania Wielkiego Szu z młodym chłopakiem z prowincji Jurkiem Gamblerskim, który widzi w tym spotkaniu okazję do wzbogacenia się ‒ liczy na to, że Szu nauczy go kilku swoich sztuczek i będzie mógł się w ten sposób dorobić, a przy okazji utrzeć nosa lokalnemu bogaczowi, Mikunowi. Zapewne czytelnik, który ma choćby zielone pojęcie o grze w karty, będzie się lepiej bawił przy tej książce (a może nawet sam się czegoś nauczy ;). Dla mnie to była czarna magia, niemniej jednak sam...

Anita | 2012-10-01
Przeczytana: sierpień 2012

Szuler wychodzi z więzienia i ma zamiar skonczyć z hazardem. Jednak to wcale nie jest takie proste. Wychodząc i zaczynając nowe życie zauważa, że na świecie nic się nie zmieniło. Na świecie dalej toczy się gra o wysokie stawki, gdzie traci się pieniądze, domy, a nawet życie. Jak Szuler sobie z tym poradzi?

Jan Purzycki stworzył historię o tym jak wygląda świat dotyczący hazardu. Jako zwykli ludzie wydaje nam się, że to źle być uzależnionym od hazardu, aczkolwiek z drugiej strony jeśli ten ktoś jest w tym dobry i wygrywa duże pieniądze to nie jest tak źle prawda? Gorzej jest, gdy ktoś się na kogoś uwezmie i chce go za wszelką cenę zniszczyć. Wtedy naprawdę mamy się czego bać. I tak oto dzięki autorowi dowiadujemy się jak to tak naprawdę wygląda.

Okładka książki wydaje mi się zwykła, aczkolwiek karty znajdujące się na okładce pokazują nam, że chodzi o jakąś grę, w której można stracić dosłownie wszystko.

"Wielki Szu" to ciekawa książka nie tylko dla tych lubiących...

pit | 2016-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2016

Jest klimacik. Wieje wiatrem i tamtych czasów i wiatrem oszustów i szemranego światka. Świetne.

soku | 2010-10-18
Przeczytana: 19 maja 2007

Dobre, bo polskie:)

Alex | 2012-10-20
Przeczytana: 16 października 2012

Hazard, słowo, w którym jak w soczewce skupia się wiele elementów - duże pieniądze, dreszcz emocji, piękne kobiety, bogaci mężczyźni i ... to nieuchwytne coś, dające iluzję, że wygrana jest w zasięgu ręku, tylko jeszcze jedno rozdanie, jeszcze jedna karta i ... Jeżeli nie uda się tym razem, to następna kolejka na pewno przyniesie zwycięskie rozstrzygnięcie, potem kolejna i kolejna ... To jedna strona, widoczna tylko wtajemniczonym, druga strona jest całkiem inna, w niej widoczne są mroczniejsze detale, jakich nie dostrzega się przy pokerze czy ruletce. Zwycięzcy i przegrani, czasem to jedni i ci sami ludzie, fortuna bywa kapryśną towarzyszką, nigdy nie wiadomo kiedy odwróci się i zniknie nie wiadomo na jak długo. Hazard, jeden wyraz i tyle odcieni uczuć ile osób, które poczuły jego smak, nie zawsze słodki, częściej gorzki, ale ten drugi odczuwany najczęściej jest później, bo pierwsze chwile upajają.

PRL raczej nie kojarzy się ze scenami jak z filmu "Kasyno", a jednak wielu ma...

mila1982 | 2013-09-26
Przeczytana: 06 sierpnia 2012

wciąga jak zaraza. Chwała Panu, że nie oglądałam nigdy wcześniej filmu i miałam tylko ogólny zarys tego,czym ta ksiązka jest.

kodle | 2012-05-16
Przeczytana: 15 maja 2012

Czyta się szybko.Akcja płynie wartko. Szczególnie ciekawe opisy karcianych oszustw ;)