Andrzej Szarmach. Diabeł nie anioł

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
sport, piłka nożna
emindflow

Gdyby nie piłka nożna, pewnie pracowałby w stoczni. Nie mieściło mu się w głowie, że pojedzie na mistrzostwa świata, a strzelał tam gole najlepszym. Był postrachem bramkarzy i przekleństwem futbolowych potęg. Trudno powiedzieć, co stanowiło jego znak rozpoznawczy - orli nos, blond czupryna, zawadiacki wąsik czy może szelmowski uśmiech. Skromny chłopak z Gdańska, który dzięki zadziorności i...

Skromny chłopak z Gdańska, który dzięki zadziorności i zuchwałości wdrapał się na szczyt. As w talii Kazimierza Górskiego. Bez Szarmacha nie byłoby największego sukcesu w historii polskiego futbolu. Choć niewiele brakowało, by wszystko potoczyło się inaczej.

Jacek Kurowski - dziennikarz sportowy TVP. Przeprowadził dziesiątki wywiadów z najlepszymi sportowcami świata. Twórca programu Oko w oko, gospodarz studiów olimpijskich, a także największych piłkarskich imprez - mistrzostw świata i Europy. Prywatnie szczęśliwy tata dwóch synów, autor bloga tatanawszystkielata.blogspot.com. Początkujący triatlonista.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/andrzej-szarmach/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/b/andrzej-szarmach/

emindflow | 2018-03-23
Przeczytana: 22 marca 2018

Dobrze, że ukazała się ta książka, bo przecież młodsi kibice piłkarscy tylko ze słyszenia znają osiągnięcia polskiej reprezentacji z lat 1972-1982.
Jednym z najważniejszych graczy, którzy uczestniczyli w większości tych wydarzeń był Andrzej Szarmach – piłkarz, który i dzisiaj bez problemu miałby miejsce w pierwszej jedenastce. Nie był żadnym wirtuozem, nienajlepiej czuł się w grze kombinacyjnej, drybling też nie był jego żywiołem. Za to posiadał rzadko spotykany instynkt strzelecki poparty znakomitym uderzeniem z obu nóg, a w grze głową do dziś żaden z jego następców nawet nie zbliżył się do jego poziomu.
Książka ma formę monologu dyskretnie moderowanego przez dziennikarza. Szarmach opowiada o swoim dzieciństwie, sportowej karierze i prywatnym życiu z pasją, ale rzeczowo i bardzo szczerze. Szczególnie interesujące wydały mi się charakterystyki ludzi, z którymi spotkał się na swojej sportowej drodze. Nie ukrywa swoich sympatii i szacunku dla jednych, a niechęci i żalu do innych....

ryszpak | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Andrzej Szarmach... Człowiek-legenda polskiej piłki. Uczestnik m.in. trzech mistrzostw świata (RFN, Argentyna, Hiszpania). Nie pamiętam za bardzo tych wydarzeń, urodziłem się rok po mundialu w Niemczech, ale sylwetka "Diabła" rzucała się w oczy za każdym razem, gdy powtarzano różne ważne mecze. Długie, rozwiane blond włosy, wąs i złamany nos. I fenomenalne "główki".
Wspomnienia piłkarza mają formę wywiadu, pytania na szczęście są zadawane bardzo rzadko. Każdy rozdział rozpoczyna wspomnienie znanego sportowca o Szarmachu, lub ogólniej - o polskiej piłce nożnej tamtych lat. A nie była to byle jaka piłka - "Diabeł" wspomina początki swojej kariery, kluby krajowe, zagraniczne i - oczywiście - udział w meczach reprezentacji. Wymienia kogo lubił, kogo nie, z kim mu było po drodze, z kim wręcz przeciwnie. Szczerze, ale bez jadu. I bardzo dobrze. Sprawiło to, że książkę bardzo dobrze się czytało.
Bardzo polecam.

kroolu | 2017-02-14
Przeczytana: październik 2016

Przyznaję bez bicia - brałem to wydawnictwo do ręki z lekką niepewnością, ale po jej lekturze nie mam wątpliwości: zdecydowanie warto po nią sięgnąć w jeden z tych długich wieczorów, skracając sobie tym samym czas oczekiwania na wiosenną aurę. "Diabeł" zawsze słynął ze szczerości i w tej książce też nie ma lukrowania w jego wydaniu. Jest szczerze o Bońku, jest szczerze o Gmochu, Piechniczku i wielu innych. Jest też szczerze o wnukach, że po polsku potrafią powiedzieć tylko "babcia" i "dziadek". Wspomnienia kulisów transferowych wydają być z kolei niczym science fiction dla młodszego czytelnika. Zwierzenia Szarmacha w przystępny sposób przypominają też, że polski futbol istniał na długo przed Lewandowskim, Glikiem, Krychowiakiem i Szczęsnym. Ciekawe, czy śladem niedoszłego stoczniowca z Gdańska otworzyć przed czytelnikami zdecydują się również inni kadrowicze, którzy jako elita międzynarodowego futbolu wraz z nim świętowali sukcesy na mundialach i igrzyskach...

Netula_CK | 2016-11-23
Przeczytana: 20 listopada 2016

Trochę się bałam, czy ta książka będzie dla mnie zrozumiała, czy będę umiała podejść do jej lektury z należytym szacunkiem – w końcu należę do pokolenia, które o Szarmachu i Orłach Górskiego jedynie słyszało, do pokolenia, któremu nie było dane wyryć w pamięci tej euforii przeżywanej z reprezentacją. Do pokolenia, które w sumie można by nazwać pokoleniem reprezentacyjnej posuchy, co obecnie – dzięki kolejnym Orłom, tym razem Nawałki – zaczęło się zmieniać.

Bałam się jednak niesłusznie. Sama konwencja książki ułatwia jej zrozumienie – wspomnienia osób związanych z Andrzejem Szarmachem połączone z wywiadem, w którym „Diabeł”, odpowiadając na pytania, snuje opowieść o swoim życiu – to wszystko sprawia, że lektura jest przyjemna i lekka, a do sięgnięcia po nią Czytelnika predysponuje nawet podstawowa wiedza dotycząca pięknych czasów polskiej piłki. Czasów, gdy liczono się z nami w piłkarskim świecie.

Andrzej Szarmach jako piłkarz to legenda, gwiazda klasy światowej. Ta książka...

kwikster | 2017-02-21
Przeczytana: 09 lutego 2017

Zwykle do biografii, które są wywiadami-rzeką przechodzę obok. Andrzej Szarmach jest jednak postacią, którą warto poznać bliżej. W przeciwieństwie do Grzegorza Laty miał trochę pecha. Jego talent przy kilku sytuacjach można było lepiej sprzedać.
Szarmach w miły sposób opowiada o swojej karierze i życiu po... Zdradza kilka ciekawych anegdot - jak choćby te o Robercie Gadosze, Janu Tomaszewskim czy selekcjonerach (Jacku Gmochu i Antonim Piechniczku). Warto, choć na rynku są mroczniejsze historie.

wikin | 2016-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Tego typu książki zazwyczaj przedstawiają bohatera w subiektywnym, dobrym lub nawet bardzo dobrym świetle. Dlatego warto konfrontować podobne historie z losami innych piłkarzy. Książkę czyta się ciekawie. Interesujący jest zwłaszcza koloryt MŚ w Niemczech i Argentynie. Na jakich tematach Andrzej Szarmach się ślizga? A kto chce rozpisywać się o porażkach? Dlaczego czasami nie chciało się walczyć na boisku na meczach ligowych? Ta waleczność wracała jak po czarodziejskiej różdżce po wyjeździe za granicę. Czy polski kibic był gorszy? Na końcu książki Andrzej Szarmach opowiadając o wnuczkach, mówi, że co prawda nie mówią po polsku, ale w naszym języku wymawiają dziadek i babcia. Daleko ta Francja od Polski. Przykre...

Pyrlus | 2016-07-21
Przeczytana: 20 lipca 2016

Nie wiedziałem czego do końca się spodziewać po tej książce, choć po kilku przeczytanych fragmentach mniej więcej wiedział co autorzy chcieli przekazać.

Najbardziej mnie interesowało jak wyglądały zgrupowania reprezentacji "od kuchni", zwłaszcza na mundialach w Argentynie i Hiszpanii. Tego się dowiedziałem, choć na pewno zasięgnę jeszcze opinii z innych źródeł.

Przyjemnie, lekko i szybko się czyta. Jasno, chronologicznie opisany każdy etap życia i kariery pana Andrzeja. Każdy z rozdziałów poprzedza czasem krótka, czasem dłuższa opinia czy wspomnienie ludzi, z którymi na co dzień miał kontakt pan Andrzej - kolegów z boiska, trenerów czy rodziny.

Młodsi czytelnicy mogą się dowiedzieć jak wyglądały transfery w "złotych czasach" polskiej piłki - o zmianę klubu wcale nie było tak łatwo jak dziś, a na wyjazd na zachód dostawali pozwolenie tylko nieliczni. Opisana atmosfera jaka panowała w kadrze pozwala snuć przypuszczenia co by było gdyby stać nas było na większy profesjonalizm,...

Tomasz Czekała | 2018-05-03
Przeczytana: 03 maja 2018