Wielki Szu

Okładka książki Wielki Szu Jan Purzycki
Okładka książki Wielki Szu
Jan Purzycki Wydawnictwo: Videograf II literatura piękna
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Videograf II
Data wydania:
2012-06-14
Data 1. wyd. pol.:
1985-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378350415
Tagi:
powieść proza proza polska karty gra w karty gry w karty gry karciane hazard karciarze szuler oszustwa oszust
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Doktor Szu Jan Purzycki, Przemysław Słowiński
Ocena 6,2
Doktor Szu Jan Purzycki, Przem...
Okładka książki Dialog, nr 1 / styczeń 2004 Erwin Axer, Ingmar Bergman, Marek Beylin, Tadeusz Bradecki, Marzena Broda, Dorota Jovanka Ćirlić-Mentzel, Alicja Helman, Tadeusz Kowzan, Joanna Krakowska-Narożniak, Andrzej Leder, Małgorzata Mroczkowska, Jan Purzycki, Redakcja miesięcznika Dialog, Monika Samsel-Chojnacka, Henrik Sjögren, Tadeusz Szczepański, Małgorzata Szpakowska, Rafał Węgrzyniak, Agata Zawrzykraj, Bartosz Żurawiecki
Ocena 6,0
Dialog, nr 1 /... Erwin Axer, Ingmar ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
82 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
337
291

Na półkach:

Powieść psychologiczna. Interesująca, ponieważ dotyczy oszusta. W dodatku otwiera oczy naiwniakom próbującym grać o pieniądze.

Powieść psychologiczna. Interesująca, ponieważ dotyczy oszusta. W dodatku otwiera oczy naiwniakom próbującym grać o pieniądze.

Pokaż mimo to

avatar
1019
1009

Na półkach:

Szybko, łatwo i przyjemnie zwłaszcza po obejrzeniu filmu. W wolny wieczór jak najbardziej

Szybko, łatwo i przyjemnie zwłaszcza po obejrzeniu filmu. W wolny wieczór jak najbardziej

Pokaż mimo to

avatar
74
47

Na półkach:

Geneza książki wydaje się dość nietypowa: na fali popularności świetnego skądinąd filmu autor po prostu sfabularyzował własny scenariusz, wydając go jako kryminał. I tak treść zwykle idzie słowo w słowo z ekranizacją, ale niekiedy też zapuszcza się w dość odległe bądź mętne rejony (np. w temacie Jolki). Fani Wielkiego Szu zapewne docenią sposobność do poznania personaliów swego idola i pewnych szczegółów jego życiorysu, ale z drugiej strony - trochę boli zakonczenie. O ile film jednoznacznie pokazuje, kto zabił Mistrza (a w zasadzie pomógł mu w samobójstwie),to powieść zostawia to pytanie otwartym.

Geneza książki wydaje się dość nietypowa: na fali popularności świetnego skądinąd filmu autor po prostu sfabularyzował własny scenariusz, wydając go jako kryminał. I tak treść zwykle idzie słowo w słowo z ekranizacją, ale niekiedy też zapuszcza się w dość odległe bądź mętne rejony (np. w temacie Jolki). Fani Wielkiego Szu zapewne docenią sposobność do poznania personaliów...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
454
153

Na półkach:

Zaskakująco sympatyczna, choć nie wolna od wad historia o pokerze i szulerach. Fabuła jest bardzo prosta i toczy się jednotorowo, co nie znaczy, że łatwo się ją śledzi, bo narracja bywa dość chaotyczna i trzeba czytać ze sporą uwagą, by nie pogubić się w wydarzeniach. Zdecydowanie największą zaletą są opisy trzymających w napięciu partii pokerowych i prosto wyłożone wyjaśnienia stosowanych oszustw. Niestety, książka składa się również z warstwy, nazwijmy to, obyczajowej, która jakościowo zdecydowanie odstaje od reszty. Wszelkie negatywne odczucia zmazuje jednak świetne, nawet jeśli odrobinę zbyt nagłe zakończenie oraz unoszący się przez całą objętość książki klimat hazardowego półświatka PRLu. Ogólnie to całkiem przyjemna lektura na jeden, góra dwa wieczory, którą można polecić fanom filmu lub zainteresowanym tematem karcianych rozgrywek i machlojek.

Zaskakująco sympatyczna, choć nie wolna od wad historia o pokerze i szulerach. Fabuła jest bardzo prosta i toczy się jednotorowo, co nie znaczy, że łatwo się ją śledzi, bo narracja bywa dość chaotyczna i trzeba czytać ze sporą uwagą, by nie pogubić się w wydarzeniach. Zdecydowanie największą zaletą są opisy trzymających w napięciu partii pokerowych i prosto wyłożone...

więcej Pokaż mimo to

avatar
232
219

Na półkach:

Książka do przeczytania w 2 godziny, czyta się bardzo sprawnie i szybko. Trochę się zawiodłem, bo liczyłem na jakieś potężne didaskalia wobec filmu - który widziałem raz i pamiętałem przez mgłę. Ale w miarę czytania książki okazywało się, że to jakby spisany film i wydany w formie opowiadania. Wiem, że autor scenariusza i książki jest ten sam, to mocno wszystko tłumaczy, ale rzadko się zdarza tak dosłowne przerobienie książki na film.
Zastrzeżenia mam też do prowadzenia narracji - kilka razy pogubiłem się na 2-3 akapity kto jest narratorem, bo autor bezboleśnie zmienia opisywaną postać, zwłaszcza w otwierającej scenie oszustwa w małym miasteczku.
Liczyłem też na jakiś opis zatęchłych czasów z lat 60-70tych ubiegłego wieku, ale niewiele tego było.
Tak naprawde to czapki z głów, że z takiego opowiadania powstał tak zacny film.

Książka do przeczytania w 2 godziny, czyta się bardzo sprawnie i szybko. Trochę się zawiodłem, bo liczyłem na jakieś potężne didaskalia wobec filmu - który widziałem raz i pamiętałem przez mgłę. Ale w miarę czytania książki okazywało się, że to jakby spisany film i wydany w formie opowiadania. Wiem, że autor scenariusza i książki jest ten sam, to mocno wszystko tłumaczy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
946
723

Na półkach: , , ,

Wieki Szu to klasyk polskiego kina. Ten film z 1982 roku (mój rówieśnik),zdobywca Złotej Kaczki w 1984, zna chyba każdy. Scenariusz do tego filmu napisał pan Jan Purzycki, który również jest autorem książki o tym samym tytule.

Od dawien dawna chciałem tę książkę przeczytać. Naprzeciw moim pragnieniom wyszło wydawnictwo Videograf, które w 2012 wznowił tytuł z okładką filmową. Mi udało się ją znaleźć na taniej książce i nie żałuję tego zakupu.

Pewnie jak wielu oglądających, nie miałem możliwości przeczytać książki wcześniej niż obejrzałem ten świetny film, więc książka nie mogła mnie niczym zaskoczyć. W sumie nie wiem, co było wcześniej czy książka czy film (ale według mnie jest to zaadaptowany scenariusz).

Jednak mimo tego, że wie się, co się w książce stanie to lektura jest niezwykle wciągająca. Chociaż obejrzenie filmu wpływa negatywnie na odbiór tej książki. Nie jest ona zła, ale przecież już tych bohaterów znamy: Szu, Jurka, Mikuna, Denela czy Jolę. Mamy przed oczami także aktorów, którzy zagrali te postacie czyli pana Jana Nowickiego, Andrzeja Pieczyńskiego, Dorotę Pomykałę, Karola Strasburgera czy pana Leona Niemczyka.

Książka jest oczywiście warta polecenia tym bardziej, że można ją znaleźć do kupienia w Internecie za niewielkie pieniądze.

Ocena: 8/10

https://ksiazkidanielaenglota.blogspot.com/2018/03/ksiazkowy-wielki-szu.html

Wieki Szu to klasyk polskiego kina. Ten film z 1982 roku (mój rówieśnik),zdobywca Złotej Kaczki w 1984, zna chyba każdy. Scenariusz do tego filmu napisał pan Jan Purzycki, który również jest autorem książki o tym samym tytule.

Od dawien dawna chciałem tę książkę przeczytać. Naprzeciw moim pragnieniom wyszło wydawnictwo Videograf, które w 2012 wznowił tytuł z okładką...

więcej Pokaż mimo to

avatar
53
46

Na półkach: ,

Jest klimacik. Wieje wiatrem i tamtych czasów i wiatrem oszustów i szemranego światka. Świetne.

Jest klimacik. Wieje wiatrem i tamtych czasów i wiatrem oszustów i szemranego światka. Świetne.

Pokaż mimo to

avatar
255
115

Na półkach: ,

wciąga jak zaraza. Chwała Panu, że nie oglądałam nigdy wcześniej filmu i miałam tylko ogólny zarys tego,czym ta ksiązka jest.

wciąga jak zaraza. Chwała Panu, że nie oglądałam nigdy wcześniej filmu i miałam tylko ogólny zarys tego,czym ta ksiązka jest.

Pokaż mimo to

avatar
1442
1390

Na półkach:

Hazard, słowo, w którym jak w soczewce skupia się wiele elementów - duże pieniądze, dreszcz emocji, piękne kobiety, bogaci mężczyźni i ... to nieuchwytne coś, dające iluzję, że wygrana jest w zasięgu ręku, tylko jeszcze jedno rozdanie, jeszcze jedna karta i ... Jeżeli nie uda się tym razem, to następna kolejka na pewno przyniesie zwycięskie rozstrzygnięcie, potem kolejna i kolejna ... To jedna strona, widoczna tylko wtajemniczonym, druga strona jest całkiem inna, w niej widoczne są mroczniejsze detale, jakich nie dostrzega się przy pokerze czy ruletce. Zwycięzcy i przegrani, czasem to jedni i ci sami ludzie, fortuna bywa kapryśną towarzyszką, nigdy nie wiadomo kiedy odwróci się i zniknie nie wiadomo na jak długo. Hazard, jeden wyraz i tyle odcieni uczuć ile osób, które poczuły jego smak, nie zawsze słodki, częściej gorzki, ale ten drugi odczuwany najczęściej jest później, bo pierwsze chwile upajają.

PRL raczej nie kojarzy się ze scenami jak z filmu "Kasyno", a jednak wielu ma wspomnienia wcale nie ustępujące kulisami filmowym produkcjom. Pod zwyczajną powierzchnią istniał świat, gdzie szelest przekładanych kart i dokładanych do puli pieniędzy wcale nie był niczym niezwykłym. W takim otoczeniu łatwo jest zapomnieć o życiu toczącym się poza tym małym skrawkiem gdzie na żywo rozgrywa się scena jak w kinie. Jednak gra nie toczy się jedynie tu i teraz, ona rozpoczęła się wcześniej i będzie trwała jeszcze długo później nim gracze odejdą od kart. Piotr doskonale zna takie obrazy, widział je wielokrotnie i równie często był jednym z głównych aktorów w nich grających. Doskonale zna kulisy takich przedstawień i wie, że ani nie są tak spektakularne, ani nie są w ogóle tym na co wyglądają. Pięć lat życia, tyle czasu miał by spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i spróbować trzymać się z daleka od tego co do tej pory stanowiło centrum jego egzystencji. Jednak krew nie woda i to co dawniej pozwalało przynajmniej trochę szybciej jej krążyć wcale nie odeszło w niepamięć, wręcz przeciwnie nadal jest aż nadto żywe, chociaż przykryte płaszczem postanowienia zerwania z przeszłością. Wystarczy jednak jedno spojrzenie przez szparę w podłodze by skrawki dawnej panoramy znów zaczęły się układać w całość. W grze liczy się spostrzegawczość, a gdy jej zabraknie wynik jest prawie już wiadomy, pozory mylą, tak samo jak myśl, że to tylko jeden raz, ostatni raz ... W końcu Wielki Szu jest ponad to czym ekscytują się maluczcy, nie pieniądze są celem, ale całkiem coś innego, lecz to dostrzegają nieliczni, a może nikt poza samym mistrzem?
Fasada jednak kusi, jej główny bohater uosabia to o czym można jedynie pomarzyć, okazje trzeba umieć dostrzec, a Mały właśnie taką dojrzał. Szansa jedna na milion by wreszcie dostać się do wielkiego świata, wystarczy chcieć i postawić wszystko na jedną kartę, bez sprawdzenia czy nie jest znaczona. Wreszcie wszystko jest na wyciągnięcie ręki - piękne kobiety, duże pieniądze i luksus, jaki jedynie oglądało się przez szybę. Czy w takiej chwili, gdy wszystko to leży u stóp, myśli się o stawce jaką przyjdzie wyłożyć w tej rozgrywce? Liczy się przede wszystkim to co można wygrać, a słowa Wielkiego Szu puszcza się w niepamięć, w końcu zawsze można się odegrać ...

"Wielki Szu" utkwił w szerszej pamięci dzięki aktorskiej kreacji Jana Nowickiego, trudno jest nie porównywać filmu do książki i odwrotnie, chociaż każde z nich rządzi się swoimi prawami. Jednak papierowa wersja ma swój unikalny urok, pozwalający dostrzec czytelnikowi niuanse, które mogą być niedostrzegalne na ekranie. Po pierwsze tytułowa postać i jej charakter, wymykający się stereotypom, z jednej strony całkowicie odmienny od tego czego można by się spodziewać, z drugiej strony, w najmniej spodziewanym momencie, potwierdzającym typowe wyobrażenia. Świat sprzed kilku dekad wcale nie jest aż tak egzotyczny, może to sprawia tło, a może pewne stałe ludzkiego charakteru, niezmieniające się od zarania ludzkości, że bez problemu przychodzi zrozumienie fabuły. Dla tych, którzy oglądali ekranizację książka Jana Purzyckiego nie będzie wcale dodatkiem czy uzupełnieniem, wręcz przeciwnie - od nowa można odkryć intrygującą historię człowieka, który hazard poznał od podszewki. Pozostali będą mieli okazję poznać opowieść, gdzie pieniądz wydaje się celem w samym sobie, lecz czy tak jest naprawdę trzeba przekonać się samemu, bo kto uwierzy, że tak nie jest?

Hazard, słowo, w którym jak w soczewce skupia się wiele elementów - duże pieniądze, dreszcz emocji, piękne kobiety, bogaci mężczyźni i ... to nieuchwytne coś, dające iluzję, że wygrana jest w zasięgu ręku, tylko jeszcze jedno rozdanie, jeszcze jedna karta i ... Jeżeli nie uda się tym razem, to następna kolejka na pewno przyniesie zwycięskie rozstrzygnięcie, potem kolejna i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
122

Na półkach: ,

Szuler wychodzi z więzienia i ma zamiar skonczyć z hazardem. Jednak to wcale nie jest takie proste. Wychodząc i zaczynając nowe życie zauważa, że na świecie nic się nie zmieniło. Na świecie dalej toczy się gra o wysokie stawki, gdzie traci się pieniądze, domy, a nawet życie. Jak Szuler sobie z tym poradzi?

Jan Purzycki stworzył historię o tym jak wygląda świat dotyczący hazardu. Jako zwykli ludzie wydaje nam się, że to źle być uzależnionym od hazardu, aczkolwiek z drugiej strony jeśli ten ktoś jest w tym dobry i wygrywa duże pieniądze to nie jest tak źle prawda? Gorzej jest, gdy ktoś się na kogoś uwezmie i chce go za wszelką cenę zniszczyć. Wtedy naprawdę mamy się czego bać. I tak oto dzięki autorowi dowiadujemy się jak to tak naprawdę wygląda.

Okładka książki wydaje mi się zwykła, aczkolwiek karty znajdujące się na okładce pokazują nam, że chodzi o jakąś grę, w której można stracić dosłownie wszystko.

"Wielki Szu" to ciekawa książka nie tylko dla tych lubiących albo zainteresowanych hazardem. Może nie ma tutaj ogromnego napięcia akcji, ale po mimo tego książka jest naprawdę ciekawa i ukazuje inne życie od tego jakie my znamy.

Szuler wychodzi z więzienia i ma zamiar skonczyć z hazardem. Jednak to wcale nie jest takie proste. Wychodząc i zaczynając nowe życie zauważa, że na świecie nic się nie zmieniło. Na świecie dalej toczy się gra o wysokie stawki, gdzie traci się pieniądze, domy, a nawet życie. Jak Szuler sobie z tym poradzi?

Jan Purzycki stworzył historię o tym jak wygląda świat...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    104
  • Chcę przeczytać
    59
  • Posiadam
    42
  • Ulubione
    3
  • Literatura polska
    2
  • Przeczytane dawno temu
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Literatura polska
    2
  • Obejrzane na ekranie
    1
  • Proza
    1

Cytaty

Więcej
Jan Purzycki Wielki Szu Zobacz więcej
Jan Purzycki Wielki Szu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także