Graj z głową

Wydawnictwo: Portal
Fantasy, RPG, Almanach
hobby
christov

Graj z głową jest drugą pozycją, która ukazała się w ramach planowanego przez Wydawnictwo Portal cyklu almanachów. Jej autor, Ignacy Trzewiczek, koncentruje się na graczach i tworzonej przez nich drużynie. W odróżnieniu od Graj Twardo autor nie stara się moralizować, a jedynie proponuje szereg sposobów, by stać się ulubionym MG swoich własnych graczy.

AngryMonkey | 2015-06-28
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Uważam, że ta książka jest bardzo pomocna dla początkujących Mistrzów Gry. Nie każdy podręcznik do RPG wytłumaczy, jak "mistrzować". A ten poradnik, trochę to przybliży.

Gwyn | 2010-11-16
Na półkach: Przeczytane, RPG

Bardzo średnia. Zamiast fajnych porad znalazłam A) tzw. "oczywiste oczywistości", B) rzeczy absolutnie niezgodne z moim stylem prowadzenia, momentami podpadające w moim mniemaniu w jakąś herezję, i które również jako graczowi nie przypadłyby mi do gustu. Odniosłam wrażenie, że autor w swej karierze MG napotykał jedynie skrajnych manczkinów lub przysłowiowych już "archetypicznych graczy w D&D", którym zależało tylko na wypakowaniu postaci, a nie na zabawie w poodgrywanie czy stworzeniu fajnej opowieści, i to właśnie im próbuje jakoś dogodzić na różne sposoby czy też wpoić jakieś tam inne style grania. Smutne dość. Język też mi nie przypadł do gustu, jakiś taki na siłę luzacki.

BTW, drodzy państwo, ta książeczka nie jest aż tak gruba, by można było przymknąć oko na błędy edytorskie. A przekręcanie tytułów powieści czy systemów RPG to już w ogóle nie jest fajne.

Kilka akapitów mnie zainteresowało, ale to wszystko. Niczego się specjalnie nie dowiedziałam oprócz tego, że autor miał...

Łukasz | 2010-10-31
Przeczytana: 31 października 2010

Książka średnia do bólu. Większość sztuczek, które autor chce przekazać zalatuje truizmem. W sumie to nie wiem nawet do końca do kogo ta książka jest skierowana. Doświadczony MG parsknie śmiechem, gdy zacznie czytać o tym, jak to wypada zmuszać graczy, by odgrywali postaci. Początkujący natomiast będzie miał drobne problemy z połapaniem się w natłoku informacji...

Szkoda pieniędzy (niemałych zresztą).

Eyriashka | 2011-10-13
Przeczytana: 13 października 2011

Moja ulubiona z całej serii almanachów. Jest zrównoważona (nie jak Wicka, którą uwielbiam ze względu na postrzelone pomysły - nie do użytku domowego), zabawna i po prostu przydatna. Na pewno wykorzystam wiele ze spostrzeżeń umieszczonych przez Trzewiczka i Multideja.

watemark | 2013-08-09

Książka porusza zagadnienia, o których podręczniki do RPG milczą. Trzewiczek wraz z kumplami przedstawia garść dobrych, inspirujących rozwiązań, a wszystko napisane jest przystępnym językiem. Lektura na jeden wieczór, ale warto wracać do niej nawet po sto razy.

WyrdHamster | 2010-08-11

Całkiem niezły almanach, który wprowadzi nowych Mistrzów Gry w arkana zawodu, a starym przypomni o co w tym chodzi. Cena i format tylko lekko odejmują jej gwiazdkę.

Krzysztof | 2011-08-17

Polecam lekturę książki wszystkim przyszłym Mistrzom Gry.

Podplomyk225 | 2016-09-11
Na półkach: 2016, Przeczytane