Jezus z Nazaretu. Część 1: od chrztu w Jordanie do Przemienienia

Jesus von Nazareth, 1. Teil Von der Taufe im Jordan bis zur Verklärung
978-83-60725-22-1
religia
Łukasz Kuć

Książka jest odpowiedzią na współczesny kryzys wiary i zaufania. W rzeczywistości zagubienia współczesnego świata, które obejmuje również postrzeganie osoby Jezusa z Nazaretu, Benedykt XVI z niezwykłą siłą ukazuje współczesnemu człowiekowi kim naprawdę był i jest Jezus Chrystus jako człowiek, Syn Boży i Zbawiciel. Dlatego wnikliwa lektura książki jest niezbędna dla współczesnego chrześcijanina.

Renax | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane, Religia, 2014
Przeczytana: 28 marca 2014

Gdzieś słyszałam, że styl Benedykta XVI jest trudny i hermetyczny. Ktoś Mu wielką krzywdę zrobił! Spodziewałam się, że będę to czytać ze słownikiem wyrazów obcych, jak 'Ziele na kraterze' w podstawówce. A okazało się, że książka jest napisana językiem prostym, układ treści wzorowy. Nie ma tutaj wielosłowia, ani zbędnych wątków.
Treściowo, moim zdaniem, jest przejrzyste, aczkolwiek czyta się długo, ze względu na mnogość treści.
Bliskość ideowa z Janem Pawłem II jest widoczna.
Chylę czoła przed erudycją Benedykta XVI i Jego znajomością oryginalnych języków Biblii.
Jest w książce taki obraz symboliczny, zaczerpnięty z jakiegoś traktatu teologicznego, że szatan jest doktorem teologii. To przy okazji omówienia kuszenia Chrystusa. Coś w tym jest, a literacko przywodzi na myśl literaturę rosyjską.
Jeśli ktoś - tak jak ja - uwielbia 'Braci Karamazow', to w niniejszej książce Benedykt XVI do końca wyjaśnia dylematy Kuszenia Chrystusa.
Polecam tę spore dzieło.

poznanianka | 2011-05-16
Przeczytana: 15 lipca 2011

Książka zachwyciła mnie (naprawdę!) prostotą przekazu. Zdaję sobie sprawę, że dla wielu przejrzystość i jasność treści oraz osoba obecnego papieża mają ze sobą niewiele wspólnego, ale ta pozycja nie jest typowo naukowym wywodem. Zresztą pewnych spraw nie da się już bardziej uprościć.

Kiedy rozpoczęłam studia co jakiś czas napotykałam ludzi pogrążonych w lekturze Jezusa z Nazaretu, którzy później wypowiadali się o niej entuzjastycznie, mówiąc, że mądrego mamy papieża. Recenzje i opinie w Internecie były podzielone. Więcej było tych pozytywnych, nie wiem tylko, czy faktycznie książka zrobiła na czytelnikach takie dobre wrażenie, czy po prostu niektórzy wstydzili się przyznać, że jej nie zrozumieli lub, że nie przypadła im do gustu.

Zapadły mi w pamięć trzy opinie. Pierwsza zawierała zaledwie jedno słowo: trudna. I z nią muszę się zgodzić. Jednocześnie nadal podtrzymując swoje zdania o jej przejrzystości. Uważam również, że przed sięgnięciem po tę książkę nie trzeba odbywać...

To nie jest łatwa książka, lecz jest napisana takim językiem, że najwięksi krytycy muszą pochylić z uznaniem głowę. O niezwykle trudnych, fundamentalnych dla wiary sprawach Benedykt mówi w sposób prosty i przejrzysty. Wykorzystuje cały swój intelektualny kunszt wznosząc się na wyżyny słowa, ale czyni to nie po to, by swą erudycją wzbudzać podziw tylko, żeby przekaz był komunikatywny i czytelny. Jednocześnie jest to wspaniałe świadectwo wiary, wiary głębokiej, zaangażowanej i wiary pokazującej, jak dziś szukać zrozumienia prawd Bożych, prawd, których rozum nie ogarnia, ale daje nam narzędzia do ich poznania. Są w tej pozycji rzeczy odkrywcze, całkowicie nowe spojrzenie płynące z bogatego doświadczenia długiego życia człowieka, który sprawom wiary poświecił całe swoje życie. Jako papież czuje szczególną odpowiedzialność za każdego wierzącego i niewierzącego, do którego z tą refleksją także pragnie dotrzeć. Takim novum dla mnie stało się np. odczytanie postaci i imienia Barabasza....

MacG | 2012-03-19

Napisana bez wodolejstwa czy przesadnej dewocji, w ciekawy, poruszający wiele kwestii sposób. Momentami zapomina się kto jest autorem książki, czyta się to po prostu jak solidne naukowe/popularnonaukowe opracowanie teologiczne. Z częścią rzeczy można się nie zgadzać, na brak odpowiedzi na niektóre pytanie można się denerwować, ale przeczytać warto. Zapewne jeszcze kiedyś powrócę.

Jakub | 2014-08-13
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 19 lutego 2014

Nie jest to lekka lektura lecz to nie znaczy, że małowartościowa. Myślę, że każdy kto zetknął się (nieprzypadkowo) z piśmiennictwem kard. Razingera dobrze wie o solidnej konstrukcji filozoficzno-teologicznej wielkiego teologa, nad którą należy poświęcić dłużą chwilę.
Podejmując się przeczytania książki oczekiwałem odnaleźć opowieść (może nieco historyczną) o Jezusie. Byłem zaskoczony kiedy zrozumiałem, że zamiarem autora jest nakreślić działalność i przesłanie Jezusa z Nazaretu w sposób zrozumiały i wyjaśniający. Spośród wielu wydarzeń z życia Nazarejczyka papież dokonuje selekcji i objaśnia jedynie wybrane wątki. Benedykt XVI w swojej pracy powołuję się na Ojców i Tradycję Kościoła (co jest ważne dla mnie).
Mimo tego, że tom jest cienki to praca jest wielka. Warto przeczytać.

Grzegorz Żarnowiecki | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Znajomość języków starożytnych w tym aramejskiego (posługiwał się nim Jezus) pozwala geniuszowi teologii odkryć na nowo Ewangelię. Książka dla zaawansowanych katolików a już obowiązkowa dla kleru. Każde zdanie jest tu ważne i potrzebne. Nie ma wodolejstwa i "wycieczek w bok". Strażnik ortodoksji napisał pracę naukową dla świadomych swej wiary. Uczy, wzbogaca Słowo Boże. Polecam gorąco !!

ladysherlockian | 2011-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2011

Trudna, ale bogata w głębokie i ważne dla każdego chrześcijanina treści.Warto zadać sobie trud przeczytania tej książki.

chiave | 2011-05-24
Przeczytana: luty 2008

Wspaniała książka. Lektura obowiązkowa dla katolika, poważnie traktującego swoją wiarę.
Poza wszystkim - piękny, klarowny język i niezwykle jasny, logiczny wywód. Widać akademicką przeszłość Autora... :)

Ania | 2016-05-18

Jest to fantastyczna cho bardzo trudna i przez to wymagająca pozycja. Ponieważ jednak jestem kulturoznawcą i do tego religioznawcą bardzo interesują mnie tego typu pozycje nawet jeśli są wymagające.

UKmiś | 2017-03-11

Jestem zaskoczona, że ta książka jest taka przystępna. Benedykt XVI słynie raczej z trudnego języka a tu proszę, taka niespodzianka... nie ukrywam - wyjątkowo miła.
Polecam.
8/10