Co to jest chrześcijaństwo? Testament duchowy

Okładka książki Co to jest chrześcijaństwo? Testament duchowy Benedykt XVI
Okładka książki Co to jest chrześcijaństwo? Testament duchowy
Benedykt XVI Wydawnictwo: Esprit religia
religia
Esprit
2023-04-18
2023-04-18
Dariusz Chodyniecki, Robert Skrzypczak, Adam Błyszcz
benedykt xvi kościół chrześcijaństwo religia ratzinger

Lektura trudna i wymagając, jednak na myśli i naukę Benedykta XIV warto znaleźć czas.

Ostatnie teksty papieża seniora Benedykta XVI. Warto przeczytać, szczególnie wtedy, gdy przeczytało się już więcej jego książek. Pewnego razu zwieńczenie jego pisarskiej działalności.

Z wielkim bólem czytałem tę ksiązkę. Papież pisał w tekście poświęconym dialogowi z judaizmem, że stare przymierze nigdy nie wygasło, wprost sugerował, że Izrael może się zbawić bez Chrystusa, odrzucił nauczanie o Nowym Przymierzu, Nowym Izraelu, który powstał w miejsce Starego, co gorsze utrzymywał korespondencję z rabinem, który apelował o wyrzecznie się chrześcijan, którzy są wierni i utrzymują Nowy Izrael. Wizja Benedykta jest nie do pogodzenia z Listem do Hebrajczyków Św. Pawła, szczególnie rozdziałem ósmym, a także z nauczaniem Ojców Kościoła, z doktryną katolicką. Do tego papież wyraźnie wychwala modernistycznych teologów jak Karl Rahner, ciepło wypowiada się na temat koncepcji ewolucji dogmatów, wyraźnie odrzuca katolickie nauczanie na temat Ofiary przebłagalnej Chrystusa za grzechy świata, co wskazuje na wyraźne protestanckie wpływy w myśli Benedykta XVI.

Zbiór tekstów powstałych po abdykacji Benedykta XVI. Część z nich wcześniej niepublikowana. Bardzo duża różnorodność tematów. Niestety, widać że wiek bądź obowiązki nie pozwoliły papieżowi emerytowi bardziej wgryźć się w opisywane tematy, bo o każdym mogłaby powstać osobna książka.

• Religia
  • Filozofia