Dom obiecany

House of Tribes
83-7180-754-6
Dom, obiecany
Omnikoron

W życiu każdej myszy nadchodzi pora, kiedy głosy przodków nakazują jej wykroczyć poza codzienność. To zdarzyło się myszy zwanej Handlarzem. Otrzymała polecenie, że ma opuścić Żywopłot i udać się w długą drogę do krainy zwanej Dom. Dom staje się kolebką buntu i narastającej anarchii; Handlarz jest tym, któremu ostatecznie udaje się opanować sytuację. Skutki tych bohaterskich zmagań zostają na trwale zapisane w mysiej historii, liczącej sobie dziesiątki tysięcy dni.

Vemida | 2014-02-25

Jestem ogromną miłośniczką zwierząt, a przez mój dom przewinęło się mnóstwo przeróżnych gryzoni. Nikogo więc nie powinno dziwić, że kiedy zobaczyłam w bibliotece książkę z taką przeuroczo-mysią okładką, od razu się na nią rzuciłam :)
Czytając "Dom obiecany", łatwo oskarżyć pana Kilworth'a o bycie nie człowiekiem, lecz... gryzoniem. Pisarz w najdrobniejszych szczegółach opisał świat tych malutkich zwierząt, przy czym nie znajdziemy jakiś długich opisów, ale wszystko jest naturalnie wkomponowane w fabułę książki. Kiedy zagłębiasz się w lekturę, myślisz jak mysz, czujesz jak mysz, postrzegasz świat jak mysz. A kiedy nagle oderwiesz się od czytania, ze zdumieniem odkrywasz, że znajdujesz się w innym świecie i... o kurcze! jesteś znienawidzonym przez myszy golcem!
Książka ma ponad 400 stron, co oznacza dłuższy czas przyjemności. Od samego początku fabuła wciąga i wprowadza nas w genialnie wykreowany świat. Wszystkie wątki, zarówno główny, jak i poboczne, są bardzo dobrze, porządnie...

surykatek86 Mazur | 2018-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2018

Ciekawy pomysł ,życie myszy jako społeczeństwo ,walka o wolność a pożniej co z tego wyniknie.Duża wada to przebrnąć przez 1 księge jak już to sie uda to pożniej akcja powieśći dojrzewa i trzyma wysoki poziom .Chodzi o opisanie przeżyc ale też charakteru niektórych mysz.Naprawde pod koniec chciałem aby każdej z myszy sie udało. Autorowi udało sie tak to zgrabnie rozpisac ,że nawet stary Gorm dał sie lubic czy nierozłączna para śmierdzieli i nawet Mały Książe okazuje kimś innym.Polecam bo warto.

Civril aen-Saevherne | 2015-09-30
Przeczytana: 29 września 2015

Niewątpliwym plusem tej książki jest zmiana perspektywy, którą zastosował autor. Nie tylko widzimy świat oczami myszy, ale poznajemy też mysie zwyczaje, patrzymy na ludzi (golców) z perspektywy gryzonia.
Książka nie wzbogaca może duchowo, lecz czyta się ją dobrze i przyjemnie, linia fabularna rozwija się płynnie, historia nie jest do końca przewidywalna. Bohaterowie nie są jednowymiarowi, co stanowi kolejny atut w/w książki.
Polecam lekturę, jako ciekawostkę.

Dorota Maria | 2013-06-30
Przeczytana: 09 września 2002

Rewelacja! Jeszcze żadna książka nie zapadła mi na tak długo w pamięci. Polecam.

bdr90 | 2012-11-15

Ksiażkę kupiłem kiedyś za złotówkę na allegro. Opowieść z perspektywy myszy i możliwość zanurzenia się w mysi świat jest ciekawym punktem widzenia. Lektura bardzo przyjemna

Hennah | 2013-01-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 stycznia 2013

Prze piękna książka. Uwielbiam ją i wracam do niej obowiązkowo kiedy tylko znajdę więcej czasu ! Mogę śmiało przyznać że zmieniła mój pogląd na gryzonie.

Emma | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Urocza książka, która pozwala nam spojrzeć na świat z innej perspektywy.
Głównym bohaterem jest Handlarz, mysz zaroślowa, której w momencie narodzin wywróżono dokonanie heroicznych czynów.
Handlarz trafia do Domu, do miejsca, gdzie żyją niezależne mysie klany toczące ze sobą wojny. Wszystkie myszy mają wspólnego wroga: golców, istoty bez futra mieszkające w ich Domu.
Mysie klany nie widzą związku golców z pełną spiżarnią oraz z grzejącym piecem i postanawiają pozbyć się ich z Domu.
Książka jest paszkwilem na sytuację polityczną, na polityków nie widzących nic poza czubkiem własnego nosa.Stara się znaleźć wytłumaczenie dla takiego działania przywódców:"Trzeba wierzyć, że są oni lepsi niż taka sobie przeciętna mysz. W przeciwnym razie okazałoby się, że tylko brutalna siła i ignorancja wiedzie nas ku przeznaczeniu. Trzeba wierzyć, że kierują nami dobro i uczciwość, inteligencja i mądrość, inaczej ma się poczucie, że świat nie wspiera się na żadnych solidnych podstawach, lecz...

asna | 2013-11-15

Książka mojego dzieciństwa, uwielbiałam czytać o przygodach małej myszy. Jak na książkę dla dzieci przystało - pełno w niej alegorii, myszy i ich zachowania mają swoje odpowiedniki w naszym ludzkim świecie. Jest to jedna z pierwszych książek po które sięgnęłam, które nie były lekturami obowiązkowymi :)

esperanza | 2012-09-07
Przeczytana: 05 września 2012