Pojednanie

Cykl: Imajica (tom 2)
Wydawnictwo: Mag
Imajica: The Reconciliation
Pojednanie

Imajica to pięć dominiów: cztery z nich są nierozerwalnie splecione, piąte zaś – Ziemia – zostało na wieki od nich odcięte, a jego nieświadomi niczego mieszkańcy żyją na skraju morza możliwości, oceanu magii i tajemnicy. Tylko nieliczni wiedzą o istnieniu Imajiki, ale wielu spośród nich żyje w strachu. Zbliża się bowiem czas wielkiego zagrożenia, choć i wielkiej nadziei. Czas Pojednania. Zdarza się to zaledwie raz na dwa stulecia: nadchodzi cudowna, mistyczna chwila, w której Ziemia może połączyć się z pozostałymi czterema dominiami. Kiedy jednak trójka ludzi – Judith, Gentle i Pie – próbuje za wszelką cenę uchwycić i wykorzystać tę szansę, gromadzą się potężne, wrogie siły, które mogą na zawsze zamknąć Ziemię w otaczającym ją mroku. Bohaterów czeka epicka podróż przez wszystkie pięć dominiów: od oszałamiającego barbarzyńskim blichtrem Yzordderrex po nawiedzone szczyty Jokalaylau, od świętych murów Patashoqua po największy sekret Imajiki – Pierwsze Dominium. Za jego granicą leży Święte Miasto Niewidzialnego, gdzie wszystkie ich nadzieje ziszczą się – bądź legną w gruzach.

Skończywszy nad ranem drugi tom Imajiki poczułam przemożną potrzebę napisania listu do autora, w którym mogłabym wyrazić podziw i szacunek. I podziękować też, ale bardziej to pierwsze. Dlaczego?
Dawno już nie czytałam tak złożonego, tak dopracowanego, spójnego, przepełnionego znaczeniami i symbolami świata. W związku z tym poważnie zastanawiam się też, czy nie obniżyć części (większości) książek oceny, albowiem widzę duży rozdźwięk między tym, co już oceniłam na 10 gwiazdek, a Imajiką, której należałaby się jedenasta.
To nie jest książka dla wszystkich - choć zaczyna się niewinnie i lekko, to im dalej, tym bardziej robi się głębsza, więcej pojawia się wątków, które swoje rozwiązanie znajdują kilkadziesiąt, kilkaset stron później. Jedne tajemnice zastępowane są przez kolejne, niektórzy bohaterowie raz pożegnani już nie wracają, inni uparcie trzymają się toku wydarzeń by niespodziewanie wynurzyć się z niego, gdy najmniej tego oczekujemy. Symbole, nawiązania, warstwy - dla ambitnego...

Matylda Saresta | 2015-10-02

Kto nie czytał Barkera, nie poznał granic ludzkiej wyobraźni, a raczej ich braku!:-)

monikawa | 2018-05-14
Przeczytana: 2002 rok