Attyka

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Wydawnictwo: VM Group
Attica
Attyka

Garry Kilworth wpadł na pomysł napisania książki podczas generalnych porządków przed przeprowadzką. Szperając na strychu w poszukiwaniu staroci, których musiał się pozbyć, autor natrafił na wiele cennych rzeczy, a te stały się dla niego inspiracją. Tak oto zaczyna się ‘‘Attyka’‘, trójka głównych bohaterów Jordy, Alex i Chloe wspina się na strych w poszukiwaniu zegarka pozostawionego tam przez starszego pana przed wieloma laty. Na strychu stają twarzą w twarz z nowym, ciekawym i zgoła odmiennym światem, któremu nadają nazwę Attyka. Podczas swojej podróży dzieci odkrywają przeróżne przedmioty i stworzenia, które ‘‘w świecie pajęczyn i kurzu’‘ żyją swoim życiem. Droga, którą młodzi bohaterowie muszą pokonać, wiedzie przez tajemniczy świat przygód i zmagania się z własnym strachem.Im dalej się człowiek zagłębia w Attykę, tym więcej czyha wrogów... Oczami bohaterów Kilworth prowadzi czytelnika w daleką podróż przez drzwi strychu, za którymi kryje się magiczny świat pełen cudów i niesamowitych wydarzeń.

Puella | 2011-12-16
Na półkach: Polecam, Przeczytane
Przeczytana: 11 lipca 2008

Moja przygoda z tą książką zaczęła się dość niefortunnie, a mianowicie wyszukałam ją pośród dość ubogich zbiorów szpitalnej biblioteki. Książkę znalazłam pierwszego dnia pobytu i zakochałam się w niej, począwszy od okładki a kończąc na ostatniej stronie. Mój pobyt w szpitalu trwał tydzień i właśnie tyle zajęło mi przeczytanie jej. Szpital kojarzy się zazwyczaj z czymś niezbyt przyjemnym, mi też tak się kojarzył, ale dzięki tej książce przetrwałam to. Salę szpitalną zamieniłam na przepełniony magią świat, zabiegi były jedynie przerwami w czytaniu, które dodatkowo wzmagały we mnie chęć dokończenia jej.

Co do samej książki, jest to niezwykła opowieść o trójce rodzeństwa, którzy po wejściu na stary, zapuszczony strych odnajdują na nim niezwykły, magiczny i przede wszystkim żywy świat, który czyha na ich niewinne życia. Dzieci w swojej podróży po świecie strychu, który nazywają "Attyką", spotykają na swojej drodze przedziwne stworzenia ożywione cieniami i nikłym światłem, które w...

Ariadna1288 | 2014-05-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 05 maja 2014

Książka taka sobie. Nie można o niej powiedzieć, że jest zła. Właściwie to długo się zastanawiałam czy ją wypożyczyć, bo opisem nadzwyczaj nie zachęcała. W końcu jednak postanowiłam, że spróbuję. Nie zawiodłam się na niej, ale nie byłam też zachwycona.

Jest to powieść o 3 nastolatkach (a może dzieciach, nie wiem), które przez strych trafiają do "niezwykłej" krainy. Zagłębiają się między innymi w las wieszaków i wioskę lalek voodoo.Poznają Szperacza Strychowego, Obieżyświata (taki odpowiednik Aragorna, no może nie za bardzo) i przeżywają wiele przygód. A wszystko po to aby odnaleźć zegarek pewnego starszego pana.

Nie wiem czy na ich miejscu dla jakiegoś zegarka prawie dałabym się zabić, ale jak kto woli.

Pomysł na napisanie tej książki miał wielki potencjał; nikt nie pisał jeszcze o strychu; o przygodach, które tam mogłyby mieć miejsce. Ale sądzę, że z pomysłu wyszło coś, nie dosyć, że nudnego, to na dodatek miejscami niedorzecznego, nielogicznego...

Polaris | 2011-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Stary strych może kryć wiele tajemnic. Rupiecie składane tam przez lata tworzą stosy, a poupychane w kartonach dawne pamiątki pokrywają się kolejnymi warstwami kurzu. O wszystkich tych przedmiotach się zapomina, by kiedyś - może - zostały na nowo odkryte. Na pomysł powieści ze strychem w roli głównej wpadł Garry Kilworth, tworząc Attykę.

Jordy, Aleks i Chloe wprowadzają się z rodzicami do nowego domu. Dokładniej to z ojcem Chloe i Aleksa oraz matką Jordy'ego. Ich rodzice wzięli ślub i tak dzieciaki zyskały nowe rodzeństwo. W domu jest oczywiście strych. Aleks i reszta postanawiają poszukać na nim zegarka pana Granthama, który to pan Grantham opowiadał o swojej zagubionej pamiątce Chloe. Nie zdają sobie jeszcze sprawy, ile dziwów spotka ich na strychu.

Przemierzając strych dzieci poznają Attykę. Jest to niesamowity świat, zamieszkany przez dziwne istoty, mieszkające pośród wiosek szaf, dolin luster czy lasów wieszaków. Jordy, Aleks i Chloe spotykają obieżystrycha, mierzą się z...

Wilcza | 2015-01-07
Przeczytana: 2014 rok

Przeczucie mówiło mi: nie bierz tego do ręki. Przechodziłam obok tego tytułu w bibliotece przez dwa lata. Potem stwierdziłam, że przecież nie powinno się oceniać książko po okładce.
To, że książka okazała się dla mnie torturą specjalnie mnie nie zaskoczyło. Sam pomysł, przyznaję, ciekawy, ale jednak nie każdego pociąga idea chodzenia po ogromym, zakurzonym strychu, pełnym starych gratów, szczurów i gołębi. Ożywające przedmioty przyprawiały momentami o dreszcz. Cały ten świat wydawał być się ponury i zamknięty. Styl autora też nie był zbyt lekki.
Myślę, że innym może się ta idea spodobać, jako, że samo wykonanie nie było złe. Ja jednak specjalnie bym nie polecała.

Sahrami | 2013-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2013

Bardzo pozytywna książka. Początkowo ciężko mi było się wkręcić, ale w miarę czytania było coraz ciekawiej. Świat w niej opisany jest niesamowity. Możnaby pomyśleć, że strych nie może mieć w sobie nic ciekawego, a jednak w tym przypadku autor pokazuje, że nawet z prostych rzeczy można stworzyć krainę pełną przygód i niezwykłości.

Książka dla mnie trochę ... dziwna. Nie patrzcie tak. Dzieci chodzą po strychu i napotykają różne stwory. Jak inaczej nazwać to . . . hmm ?zjawisko. Nic więcej nie dodam. Jeśli chcecie sami zbadajcie tą sprawę, ale ja nie mam po co wracać do tej książki. Lubicie się nudzić przy czytaniu --- oto odpowiednia książka. kropka .

wiolusia102 | 2011-11-28
Przeczytana: 25 listopada 2011

Książka fantastyczna. Na początku zbytnio mnie nie porwała, jednak im bardziej wchodziłam razem z Aleksem, Chloe głębiej w strych tym bardziej mi się podobała;)

aredhela | 2015-03-30

"Attyka" to książka dla młodzieży, ale ja zawsze lubiłam bajki, więc się skusiłam, kiedy ją zobaczyłam w bibliotece. I nie żałuję, bo była naprawdę przekonująca. Attyka to miejsce jak wyjęte z baśni, ale też przerażające i najeżone (dosłownie) niebezpieczeństwami. Prawdę mówiąc nie wiem, czy chciałabym tam trafić. Pewnie jeszcze jakiś czas będę się zastanawiać, czy wejść na własny strych. Poza tym... za dużo tam kurzu ;)

Keira | 2012-02-18
Przeczytana: 03 lutego 2012

Książka rewelacyjna, zakochałam się w niej. Pełna takiej tajemniczości, opisująca "strychowy" świat w pełnej niepewności. Bardzo mi się podobała, przeczytałam ją w dość krótkim czasie, ponieważ wciąż byłam głodna przygód rodzeństwa. Trafiłam na nią oczywiście tak jak na większość książek po prostu przypadkowo, poszłam do biblioteki, wzięłam i wypożyczyłam nie wiedząc co kryje się w środku. I nie zawiodłam się.