Hiszpańscy żebracy

Cykl: Żebracy (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Beggars in Spain
Calebornia

Leisha Camden, urodzona w 2008 roku córka miliardera, jest nie tylko piękna i niezwykle inteligentna, ale należy do wciąż nielicznej grupy genetycznie uniezależnionych od snu. Początkowo ona i jej podobni są tylko sensacją i ciekawostką, szybko jednak stają się obiektem politycznych represji i ataków tłuszczy, które mają doprowadzić do zepchnięcia Bezsennych na margines ludzkiego społeczeństwa, a ostatecznie i poza samą Ziemię. Lisha postanawia jednak pozostać w świecie, który zazdrości i boi się jej daru, w świecie zagrożonym przez spisek Bezsennych, zawiązany w imię wolności i zemsty.

Pablos | 2010-07-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 1996 rok

Oto książka, która potrafi zwalić z nóg. Motywem przewodnim jest możliwość ustalenia genów u potomków. Ludzie szybko przyzwyczaili się do wybierania dzieciom samych pozytywnych cech: słabego łaknienia, ogólnej urody, naturalnie zdrowia... Naukowcy jednak poszli dalej. Ustalili, iż możliwe jest wyeliminowanie genu odpowiedzialnego za konieczność snu; że ludzkie ciało i bez realnego snu jest w stanie odpoczywać.

Książka jest zapisem życia jednej z pierwszych Bezsennych, Leishy Camden. Oglądamy bohaterkę od momentu, gdy rodzice decydują się na jej poczęcie, do dalekiej przyszłości. W wyniku błędu dochodzi do podwójnego zapłodnienia, dlatego Leisha od najmłodszych lat ma siostrę - Normalną, potrzebującą snu Alice.

Świat przedstawiony opiera się na założeniu, iż problemy energetyczne Ameryki rozwiązała tajemnicza energia Y (od nazwiska twórcy, filozofa mającego wielki wpływ na tamtejszą inteligencję: Kenzo Yagai). Pozostałe narody muszą odczekać cały wiek, USA "wykupiło licencję" na...

Faust_Goethe | 2015-03-16
Przeczytana: 16 marca 2015

Bardzo mądra książka, ale i jednocześnie nudnawa.
Po świetnym początku robi się nijaka.

Chciałbym natomiast pochwalić sam pomysł na fabułę. Bo kto nie chciałby zyskać "trochę" czasu w naszej 24-godzinnej dobie. Jak często jesteśmy niewyspani, albo przerywamy jakieś zajęcie, wychodzimy od znajomych wcześniej, bo MUSIMY się wyspać. Tutaj główna bohaterka jest Bezsenną. Wiążą się z tym profity, jak i minusy.Jakie? Aby się dowiedzieć należy przeczytać książkę :P

Jola | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

Przeczytana raz za czasów nastoletnich, powieść zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Obecnie, niecałe 20 lat po wydaniu, jestem troszkę bardziej zawiedziona, trochę bardziej krytyczna. Niemniej ostatecznie wystawiam "Hiszpańskim żebrakom" pozytywną notę - 6 gwiazdek, książka dobra.

Na pewno ogromnym plusem jest sam koncept książki. Co by było, gdyby genetycznie usunąć w człowieku potrzebę snu? Na pewno miałoby to ogromne skutki w skali makro: polityczne, socjologiczne, gospodarcze, oraz w skali mikro: psychologiczne i emocjonalne. Niestety mam wrażenie, że autorka nie uniosła ciężaru poruszonego przez siebie tematu. Niektóre wnioski, które wyciągnęła, były według mnie zbyt uproszczone, powierzchowne.

Nancy Kress tworzy bowiem wizję społeczności Bezsennych, którzy przez posiadanie 1/3 czasu więcej od zwykłych ludzi na edukację i pracę, okazują się gronem inteligentnych, wydajnych i pracowitych osobników, którzy zaczynają dominować w większości gałęzi gospodarki, szczególnie w szeroko...

Radek | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Książka na raz. Mam wrażenie że autorka miała fajny pomysł i potem nie bardzo wiedziała jak ciągnąć fabułę.

k13 | 2016-01-28
Przeczytana: 08 listopada 2015

Bardzo dobra sci-fi, taka jaką lubię. Dzieje się tuż za rogiem jutra :). Fantastyka? Nie. Problemy, których dotyka Kress zaczynają się dziś, wczoraj: genemodyfikacja, wykorzystanie niższych warstw społecznych, globalizacja korporacji. To nie problemy naszych dzieci, tylko nas samych. Do zastanowienia się nad dzisiejszym konsumpcjonizmem. A pośrodku tego wszystkiego siedzi Prometeusz - bohaterka.
Pasuje mi styl Nancy Kress, nie można się oderwać :), polecam zainteresowanym opowiadanie "Jeden" - sama esensja, również dzieje się "tuż za rogiem jutra".

jovvi | 2015-12-30

Ksiązka czytana przeze mnie jakies 20 lat temu. I do tej pory obecna gdzieś na krańcach świadomości. Niezwykła atmosfera tej opowieści warta polecenia dla każdego miłośnika fantasy. Te ksiązke zaliczam do mojego kanonu. Polecam.

Sławomir | 2013-11-07

Pamiętam, że była warta przeczytanie. Akcja może nie porywająca ale jakoś sprawnie się toczy, no i nie o wartką akcję do końca w tej książce chodzi.

cyklop72 | 2012-06-14

5,5/6