Adam, jeden z nas

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6 (34 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
corrum

Powieść fantastyczna "Adam, jeden z nas" przedstawia dzieje cywilizacji ziemskiej jako eksperyment naukowy demiurgicznych sił kosmosu. Nawiązująca do wydarzeń opisanych w Nowym Testamencie i późniejszych wypadków historycznych fabuła utworu stanowi dla autora materiał do rozważań nad funkcją czasu i rolą przypadku, tworzywo, z którego buduje niezwykle oryginalną kreację literacką.

książek: 2008

Autor przedstawia interesującą koncepcję dotyczącą Zmartwychwstania. Pewnie dlatego książka nie była wznawiana :)

Rogi | 2017-05-06
Przeczytana: 05 maja 2017

Żyjące poza czasem kosmiczne siły prowadzą eksperymenty z rodzajem ludzkim w alternatywnej wersji naszego świata, w której używa się broni automatycznej i komputerów, ale też jeździ się lektykami i katuje ludzi na poprzecznym bierwionie. To ostatnie głównie po to, żeby Fiałkowski mógł w boleśnie oczywisty sposób odtworzyć historię ukrzyżowania Jezusa, przyprawiając ją smętnymi dylematami swoich nadludzkich bohaterów. Zamiana imion - Jezus = Admis, Judasz = Kario - wypada komicznie, a sytuacji nie poprawiają egzaltowane, pretensjonalne dialogi, pod postacią których przekazywana jest praktycznie cała ekspozycja. Za fabułą podążałem z najwyższym trudem - i pół biedy, że nieraz oczywiste wątki podane były w sposób niejasny i mylący, przede wszystkim pokonywała mnie ziejąca z powieści nuda. Osobiście nie jestem w stanie wskazać ani jednego argumentu przemawiającego na korzyść Fiałkowskiego, jeśli nie liczyć niezbyt pocieszającego: "czytałem gorsze rzeczy". W moim odczuciu...

Marek Rygiel | 2017-05-18
Na półkach: Przeczytane, 2017