Pochodzenie rodziny Rougon-Macquartów

Tłumaczenie: Krystyna Dolatowska
Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 1)
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
La Fortune des Rougon
shaloma

Pierwszy tom cyklu Emila Zoli o losach rodziny Rougon-Macquartów.
Tytuły alternatywne: Wzniesienie się Rougonów, Początki fortuny Rougonów.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

milla | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Gdyby ktoś powiedział mi kilka lat temu, że pewnego dnia z własnej, nieprzymuszonej woli sięgnę po twórczość Emila Zoli, nie uwierzyłabym. W liceum polonistka maltretowała nas „Germinalem”, byłam zdecydowanie za młoda by docenić wartość powieści opowiadającej o losach górników, raziła mnie mimetyczność tej powieści – brzydota i wulgarność opisów wywoływały głównie mój niesmak i oburzenie. Powieść przemęczyłam i odetchnęłam z ulgą, że jej lekturę mam za sobą.

Do mojego ponownego spotkania z twórczością najsławniejszego, francuskiego przedstawiciela nurtu naturalistycznego we Francji doszło na studiach. Odkryłam Zolę na nowo! To, co tak bardzo mnie zniesmaczyło nabrało nagle całkiem innego wymiaru. Zrozumiałam wartość powieści francuskiego autora. Dowiedziałam się również, że tak nielubiany kiedyś przeze mnie „Germinal” jest trzynastą częścią dwudziestotomowego cyklu przedstawiającego dzieje rodziny Rougon-Macquartów. Kocham wszelkie cykle i za punkt honoru postawiłam, że kiedyś...

Ania | 2013-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 24 lipca 2013

Książka o dążeniu do wyznaczonego celu "po trupach" bez oglądania się na najbliższych. Opowiada o początkach rodów Rougon-Macquartów, na tle rewolucji francuskiej w XIX w. Intrygi oraz manipulacje są tutaj na pożądku dziennym, liczy się tylko bogactwo i władza. W książce brak bezbarwnych, wyidealizowanych bohaterów, każdy ma jakieś wady i swoje odcienie szarości, nic nie jest czarno-białe. Pozycja ta skłania do refelksji nad ludzkim postępowaniem, a także jest doskonałym przykładem "nepotyzmu" i jak "znajomości" mogą wpłynąć na sytuację człowieka.

Adam Piechota | 2016-02-25
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Jak wiele ogromnych dzieł, tak i "Rougon-Macquartowie", wraz ze swoją kontrowersyjną, naturalistyczną stylistyką oraz dziewiętnastowiecznym odpowiednikiem dzisiejszego "parcia na szkło", rozwijali się w trakcie powstawania. Pierwszemu tomowi daleko jeszcze do bezwzględnego "Germinalu" czy choćby "Dzieła".
Młody Zola był ówcześnie na etapie podziwu realizmem, zachłyśnięty teorią dziedziczności. Motywy naturalistyczne w "Pochodzeniu" wydają się zaledwie kiełkującym nasionkiem. Przesiąknięta gorzką ironią geneza jego patologicznego rodu lepiej sprawdza się w roli wstępu do podręcznika historii lub upośledzonej sagi rodzinnej. Jako pierwsze - wspaniale rysuje profil społeczności prowincjonalnej na styku dwóch epok i pełne tchórzliwości reakcje w stosunku do przejęcia władzy przez Napoleona III w 1851 roku. Dokładnie rysuje podział miasteczkowego ekosystemu, sposób jego myślenia, intelektualną dziurę ozonową klasy średniej i niewyobrażalną zazdrość, która niczym ciepła kołdra okrywała...

majkey | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Trochę mi zajęło przeczytanie tej książki. Ponieważ jest napisana pięknym, bardzo opisowym i bogatym językiem, nie czyta się jej szybko. Trzeba się skoncentrować na treści i na zagadnieniach historycznych. Zdecydowanie łatwiej czytało mi się fragmenty obyczajowe, te o historii rodziny. Polecam lekturę, bo Zola to przecież niezaprzeczalna klasyka :)

ratatosk | 2016-09-17
Manamana | 2016-06-27