Brzuch Paryża

Cykl: Rougon-Macquartowie (tom 3)
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Le ventre de Paris
shaloma

Trzecia powieść z cyklu Rougon-Macquartowie. Przedstawia życie codzienne ubogich paryskich handlarzy w Halach.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

milla | 2015-08-17
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Emil Zola był malarzem. Malarzem bardzo utalentowanym, ale nietypowym, jego paletę, farby i pędzel stanowiły słowa, płótnem były karty papieru. Czy spotkaliście się kiedykolwiek z tak magicznym opisem zwykłego targowiska, jak ten przedstawiony we fragmencie pochodzącym z trzeciego tomu cyklu o rodzinie Rougon-Macquart?

"Szarawy świt wstawał zwolna, barwiąc wszystkie przedmioty na jasny, pastelowy ton. Te sterty, które wełniły się jak pędzące fale, ta rzeka zieleni, która zdawała się płynąć korytem jezdni, niby ulewa deszczów jesiennych, przybierały delikatne i perłowe tony, subtelny fiolet, róż z mlecznym odcieniem, zieleń rozpuszczoną w żółtym kolorze, wszelkie blade barwy, które o wschodzie słońca czynią z nieba mieniący się jedwab. I w miarę jak płonący świt wzbijał się w górę rzutem płomieni, w głębi ulice Rambuteau coraz to rozbudzały się warzywa, wynurzały z wielkiego, ciągnącego się po ziemi błękitnienia. Sałaty, laktuki, cykorie, endywie, tłuste jeszcze od gleby,...

pippi | 2014-10-13

To już moja szósta książka z cyklu Rougon-Macquartów, po którą sięgnęłam i jestem zachwycona. Nie miałam pojęcia, że w tak obrazowy sposób można pisać o warzywach, owocach, serach, mięsie, rybach, środowisku handlarzy z Hal w XIX-wiecznym Paryżu. Pisarski majstersztyk. Jeśli ktoś poczuje niedosyt, na deser po przeczytaniu tej powieści, polecam obejrzeć kolekcję malarstwa Victora Gilberta:)

karolinaflora | 2013-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2013

W całej Warszawie raptem kilka egzemplarzy - trzeba było sporego wysiłku, by odnaleźć trzeci tom wielkiego cyklu Zoli w tł. Niny Gubrynowicz.
Uczucia polekturowe mieszane - metoda eksperymentalna wspaniale działa na wyobraźnię - uruchamia nieistniejące już w Bailardowskiej postaci paryskie hale (tak wspaniale obfotografowane przez Doisneau) w pełni ich zmysłowego życia. te smaki, zapachy, barwy. doznania - od chęci pochłonięcia wszystkiego po trudny do wstrzymania odruch wymiotny w reakcji na przesyt. przesyt zmysłów. niestety, postaci marne. może skonstruowany przez malarza Klaudiusza podział mieszkańców (nie ludzi w ogóle, bo co z nieskategoryzowaną Franciszkową?) na Grubych i Chudych usprawiedliwia to ograniczone spojrzenie na bohaterów, niknących w potokach z rynsztoka i innych wydzielinach różnej spoistości... jeszcze nie wiem. nie satysfakcjonują. same hale - tak.
wolę ten doskonale wymuskany realizm Flauberta, w którym kilka kropelek potu na dekolcie Emmy działa bardziej...

Wioletta | 2011-09-20
Przeczytana: 20 września 2011

Czy mogę prosić osoby posiadające "Brzuch Paryża" o udostępnienie mi pierwszych zdań książki?
Tłumaczę właśnie inną z ang na pol i pojawiło się odniesienie do "a supply train of horsecarts, laden with food, stretching from market into the countryside and beyond".

Będę bardzo wdzięczna!

kassandra | 2011-01-30
Przeczytana: 25 lipca 2004

wspaniała literatura, podobnie jak inne powieści Zoli jest naturalistycznie opisana. Życie Paryża widziane od dołu, nizin społecznych - uciskanych przez los i przeznaczenie.

Chris Banicki | 2013-05-05

super!