Pożegnanie z Szanghajem

Okładka książki Pożegnanie z Szanghajem Angel Wagenstein
Okładka książki Pożegnanie z Szanghajem
Angel Wagenstein Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Europejscy Żydzi (tom 3) literatura piękna
Europejscy Żydzi (tom 3)
Сбогом Шанхай
Zysk i S-ka
2011-11-04
2011-11-04
Hanna Karpińska

Otwarte miasto - Szanghaj

Nie bardzo rozumiem zachwyty nad tą książką (nagroda Jeana Monneta dla literatury europejskiej 2004 roku). Jest raczej przeciętna, a język (może to kwestia tłumaczenia?) dość prosty. Zaletą jest tematyka, i to że szybko się czyta (bo i też nie jest to jakaś bardzo obszerna powieść). Ogromną wadą natomiast są liczne błędy faktograficzne, których autor zabierający się za powieść historyczną trochę powinien się wstydzić (w czasie wojny Niemcy nie przylatywali do Szanghaju samolotami pasażerskimi z Europy "z międzylądowaniami we wschodniej Turcji i w Bangkoku" [s.218], Amerykanie nie wyjeżdżali z tego miasta po wybuchu wojny tylko zostali internowani, "Conte Rosso" nie wpadł na minę wracając z Chin, a admirał Yamamoto nie zginął w Pearl Harbor itd. itp.). Rozumiem, że autorowi, który w momencie wydania "Pożegnania z Szanghajem" miał 82 lata, mogło się co nieco pomieszać, ale jednak takich kwiatków nie powinno być, tym bardziej jeśli sam zaznacza, że w jego książce "bohaterowie (...) są tak samo prawdziwi, jak prawdziwa jest przeczytana właśnie przez was opowieść."

Bardzo ciekawy temat, osobiscie nie zdawalam sobie sprawy z tego ze Zydzi wyjezdzali do Szanghaju, a przeczytalam sporo ksiazek o tym okresie czasu. Niestety wg mnie ksiazka nierowna, miejscami bardzo ciekawa i wciagajaca (czesc o bohaterach ksiazki) a miejscami nudna napisana jak nudny podrecznik do historii gdzie autor chcial przedstawic co sie tam dzialo w owym czasie jesli chodzi o polityke. Mnie to nudzilo i kartkowalam te opisy.

Angel Raymond Wagenstein (ur.1922!!!) jest bułgarskim scenarzystą i autorem. Urodził się w Bułgarii, ale dzieciństwo spędził we Francji, dokąd jego żydowska rodzina wyemigrowała z powodów politycznych, z powodu lewicowej polityki Powrócił do Bułgarii…
Więcej: https://en.wikipedia.org/wiki/Angel_Wagenstein
Ta książka otrzymała Jean Monnet Prize of European literature in 2004, a na LC, po 9 latach, ma słabiutki wynik: 7.2 (25 ocen i 2 opinie) .
Wychowany w polskim antysemityzmie, walczyłem z nim i nie wiem czy w pełni zwyciężyłem, lecz na pewno ubóstwiam literaturę pisarzy żydowskich, a od lat, niedocenionym kandydatem do Nobla jest Amos OZ. W historii Żydów „Pożegnanie z Szanghajem” jest pewnym folklorem, który czyta się z rozpalonymi policzkami.
Pojedyncze historie tworzą scalony obraz tragedii narodu żydowskiego, Żyda – tułacza, tym razem na dalekiej obczyźnie. Brakujące poniekąd ogniwo w historii Żydów w XX wieku. Gorąco polecam 8/10

Więcej: https://en.wikipedia.org/wiki/Angel_Wagenstein
Ta książka otrzymała Jean...

To ostatnia część trylogii Angela Wagensteina "Europejscy Żydzi". Wszystkie opisują losy europejskich Żydów na przestrzeni kilkudziesięciu lat minionego stulecia, ale każdą z nich można czytać osobno.

"Pożegnanie z Szanghajem" zrobiło na mnie największe wrażenie; to opowiedziana w przejmujący sposób historia obywateli Europy żydowskiego pochodzenia, ludzi, którzy w obliczu śmiertelnego zagrożenia życia szukali schronienia w Szanghaju, ostatnim otwartym mieście świata, które jeszcze przyjmowało uciekinierów z kontynentu, na którym faszystowskie Niemcy szykowały się do wojny. Szanghaj przyjął w 1937 roku blisko 30 tysięcy Żydów. Miasto znajdowało się już wówczas pod okupacją japońską i stanowiło swoisty konglomerat wszelkich opcji i ruchów politycznych, legalnych i nielegalnych interesów, bogactwa i niewyobrażalnej nędzy. Głód, bezrobocie, drożyzna, brak godnych warunków mieszkalnych w tzw. "zonie", która nie była niczym innym jak zwykłym gettem, to wojenna proza życia tych ludzi. Doznawali tam szeregu upokorzeń, poniżenia, wielu popełniało samobójstwa, a jednak nie poddawali się, zachowali godność, solidarność, nadzieję i wiarę. Nie wszystkim było dane powrócić po wojnie do własnych ojczyzn, wielu z nich zostało pochowanych na zawsze w Szanghaju.

Przyznam się, że niewiele wiedziałam o tych wydarzeniach; dla większości z nas wojna to przede wszystkim Europa, tymczasem w Azji, na chińskiej ziemi też rozgrywały się wojenne losy dziesiątek tysięcy osób, które uciekły przed hitlerowską zagładą. Polecam!

Pierwszy raz przeczytałem książkę o takiej tematyce. Nie ukrywam, że zburzyło to moje postrzeganie odnośnie solidarność narodowości Żydowskiej względem siebie. Okazało się, że nie jest tak jak myślałem do tej pory. A mianowicie każdy Żyd pomoże każdemu Żydowi, niezależnie od tego gdzie się spotkają i w jakiej sytuacji. Są wśród nich lepsi i gorsi. Książka przedstawia obraz życia w odległym świecie wraz z podziałami na lepszych i gorszych. Jak zresztą na całym świecie do dziś. Polecam książkę. Naprawdę warto przeczytać.

• Judaica
  • Szukam