Ja jestem Halderd

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (59) / 2023 Izabella Adamczewska, Katarzyna Boni, Małgorzata Buchalik, Martín Caparrós, Elżbieta Cherezińska, Bartosz Hlebowicz, Miłada Jędrysik, Katarzyna Kazimierowska, Marzanna Bogumiła Kielar, Anna Landau-Czajka, Renata Lis, Paulina Małochleb, Mateusz Mazzini, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Gary Shteyngart, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Natalia Szostak, Dubravka Ugrešić, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Ludwig Wittgenstein, Olga Wróbel, Hanya Yanagihara
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Ziarno granatu. Mitologia według kobiet Katarzyna Boni, Elżbieta Cherezińska, Julia Fiedorczuk, Agnieszka Jelonek, Renata Lis, Weronika Murek, Grażyna Plebanek, Joanna Rudniańska, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Aleksandra Zbroja, Aleksandra Zielińska
Ziarno granatu... Katarzyna Boni, Elż...

To chyba najlepsza książka, którą czytałam, generalnie cała saga Północna Droga jest świetna, postacie żyją, a pomysł opowiedzenia tej samej historii, ale z innej perspektywy każdgo jej uczestnka RE-WE-LACYJ-NY

Kolejna wspaniała powieść osadzona w krainie wikingów. Intrygi, zachłanność władzy, ludzka głupota oraz pożądanie do dzisiejszych czasów napędza ludzkość, nie inaczej było w I w. na terytorium dzisiejszej Norwegii. Pani Elżbieta doskonale potrafi pokazać ludzkie uczucia, a jej opisy otoczenia są genialne. Ta powieść pokazuje czytelnikowi jak wielką rolę w historii świata odgrywały niewiasty.

Książka przyjemna, szybko się czyta, raczej nie zaskakuje. Mieszanka dobrze ubranych faktów z historii północnej Europy, romansu i fantasy. Najważniejsze, że nie jest przesłodzona, nie ma wiecznej idylli i tylko udanych historii miłosnych, jest śmierć, zemsta, cierpienie, zdrada, tęsknota.

To drugi tom serii "Północna droga". Sięgnęłam po niego nieco zniesmaczona pierwszym tomem i bałam się, że to będzie kolejna część o kobiecie, która przeżywa miłosne chwile i jest żoną swojego męża. Ale tu autorka na szczęście wróciła do swoich mocnych stron, czyli łączenia historii z fabułą. Tytułowa bohaterka od dzieciństwa nie ma łatwego życia, nic nie przychodzi samo, o każdy dzień życia musi walczyć a gdy zostaje wydana za mąż za jarla, którego nie kocha i który traktuje ją jak worek treningowy do robienia dzieci wyzwala się w niej poczucie walki i poświęcenia w imię władzy. Rodzi sześciu synów, z których najmłodszy, w świetle przepowiedni wieszczki ma być przyszłym władcą. Halderd jest w stanie poświęcić wiele aby po pierwsze najpierw go ochronić a potem doprowadzić do ziszczenia przepowiedni.
W książce mamy wiele nawiązań do poprzedniej części, wiele wydarzeń jest opowiadanych z innej perspektywy i poznajemy ich drugie dno. Jest też więcej scen stricte nawiązujących do historii Norwegii - pierwszych kapłanów chrześcijańskich, walki na morzu, organizowania wypraw i postaci, które znamy z "Hardej", jak Olav Tryggvason, który powraca ze wschodu i w chwale Chrystusa ogłasza się królem.
Całość mi się podobała - przede wszystkim nie była przesłodzoną, erotyczną opowieścią o kobiecie wikinga (choć tu tych scen też nie brakowało) ale historią o walce i poświęceniu, wierze w swoich bogów i powitaniu nowej wiary i nowego Boga Chrystusa. Z chęcią sięgnę po kolejną część serii "Północnej drogi".

Polubiłam Halderd. Z mojego punktu zaczepienia w życiu i doświadczeniach to bardzo prawdziwa postać . Skomplikowana , trudna ale prawdziwa.

Słyszałem dużo zachwytów nad książkami pani Cherezińskiej, bardzo lubię klimaty Wikingów, więc do lektury podszedłem z nastawieniem na pyszną ucztę widzianą oczami kobiety ze średniowiecznej Norwegii. Niestety rozczarowanie było równe oczekiwaniom.
Nie twierdzę, że książka jest zła - oceniam ją na 6/10, czyli wg opisu - dobra, jednak po więcej książek autorki raczej nie sięgnę.
Doceniam kunszt językowy, bogate słownictwo i walory historyczne - poczułem klimat wikińskich grodów. Słyszałem, że Cherezińska robi świetny research i to było czuć.
Powyższe zalety to niestety za mało. Historia ciekawie się zaczyna, ale dalej staje się rozwlekła i po prostu totalnie nudna. Nie podobają mi się częste przeskoki czasowe o kilka lat - wolę zwarte czasowo historie. Do tego narracja prowadzona jest w znienawidzonym przeze mnie czasie teraźniejszym (!) z perspektywy pierwszej osoby. Bohaterka bierze udział w różnych wydarzeniach, ale akcja jest tak rozwlekła, jakby jej nie było. Gdybym miał narysować wykres emocji, byłaby to pozioma kreska na niskim poziomie zaangażowania.
Czytając opinie o innych książkach autorki również spotkałem zarzuty dotyczące rozwlekłości akcji. Pani Cherezińska ma więc zdaje się taki styl, czyli nie dla mnie. Cieszy mnie jednak, że są tacy, którym się jej proza podoba, ważna jest różnorodność na rynku książki :)
Pozdrawiam!

p.s.
Okładka książki jest jakąś pomyłką. Ktoś w wydawnictwie wysłał chyba do drukarni zły plik z obrazkiem okładki...

Podobało mi się bardziej niż pierwszy tom.
Życie Halderd jest dla mnie dużo ciekawsze. Przede wszystkim, jest tu więcej krwi, zdrad oraz cierpienia. Strach o dzieci, małżeństwo bez miłości oraz wszystko, co spotyka główną bohaterkę przeżywałam jako czytelnik razem z nią. Widziałam jak zżerana przez ambicję i napędzana pogmatwanymi przepowiedniami kombinuje by syn zaszedł jak najdalej. Obserwowałam również moment gdy najlepsze czasy skończyły się dla Halderd.
Po prostu wciągnęłam się i tyle.
Zarzuty mam podobne jak do pierwszego tomu i stanowczo są to sceny erotyczne. Na szczęście jest ich o wiele mniej niż w pierwszym tomie, ale są dla mnie opisane tak samo kiepsko.
O bitwach dowiadujemy się poprzez rozmowy, a muszę przyznać, że momentami chciałabym znaleźć się bliżej pola bitwy.
Nie rozumiem też, dlaczego ktoś uznał, że męska klata na okładce będzie idealna. Mamy opowieść o silnej kobiecej postaci, ale półnagie męskie ciało w futerku wychodzi na prowadzenie. O co chodzi i dlaczego, nie wiem.

Podobało mi się bardziej niż pierwszy tom.

Odrobinę bardziej interesująca niż pierwsza część, ale tylko odrobinę. Ogólnie rzecz biorąc, stylistyka miejscami leży, dialogi są pisane zbyt współcześnie: "No", "ej" i tego typu zagajenia, co nie pozwalało mi w pełni wczuć się w klimat. Opisy zdarzeń też nie zachwycały, często miałam wrażenie, że czytam telegram (Poszłam nad fiord KROPKA Zobaczyłam statek STOP Zdenerwowana wróciłam do alkowy STOP). Czytam teraz trzecią część, mam nadzieję, że będzie tam nieco lepiej.

Zdecydowanie bardziej wartkie tempo niż w części pierwszej i historia kolejnej kobiety żyjącej w zdominowanym przez mężczyzn świecie średniowiecznych wikingów.

,,Ja jestem Halderd’' to druga powieść z cyklu ,, Północna droga'', Elżbiety Cherezińskiej.
Wspaniała! A lektorka była naprawdę genialna!
Ta książka to historia z pierwszego wieku opisująca doskonale życie kobiet w wiosce wikingów.
Bardzo klimatyczna opowieść oddająca ducha tamtych czasów i jak najbardziej warta przeczytania ☺️

Wspaniała! A lektorka była naprawdę genialna!

• Powieść historyczna