Burzliwe dzieje Kalifatu Bagdadzkiego

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historyczna
Feanor

Obszerna,znakomicie napisana monografia dziejów jednego z wiodących centrum kultury Islamu-kalifatu Bagdadzkiego w okresie jego największej świetności -pod rządami dynastii Abbasydów

Bardzo długo czytałem tę książkę, ponieważ robiłem z niej obszerne notatki (w sumie 14 stron!), ale trud ten wydał pewne owoce, ponieważ po zapoznaniu się z "Burzliwymi dziejami kalifatu bagdadzkiego" moja wiedza o świecie muzułmańskim i Bliskim Wschodzie w ogóle znacznie wzrosła. Uporządkowałem swoje wiadomości nie tylko o samym kalifacie abbasydzkim (750-1258), ale także o wielu innych zagadnieniach związanych z dziejami tego obszaru w średniowieczu: podbojem Iranu, powstaniem formalnie tylko od Bagdadu zależnych państw w prowincjach, ekspansją Turków i Mongołów, wreszcie bogatą kulturą muzułmańską tej doby. Dzięki tej pracy lepiej zrozumiałem pewne aspekty dziejów Bizancjum czy wypraw krzyżowych.

Hauziński rozpoczyna swoją książkę od powstania islamu. Pierwszy rozdział mówi o początkach tej religii, o tzw. kalifach prawowiernych oraz o Umajjadach, pierwszej dynastii kalifów. Od rozdziału drugiego tematem są już Abbasydzi, którzy w połowie VIII wieku obalili Umajjadów i...

anajo | 2016-11-17
Przeczytana: 22 listopada 2016