Belizariusz. Wódz Bizancjum

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
7 (3 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Bizancjum, cesarz bizantyjski
Bauero

Belizariusz słusznie jest uznawany za ostatniego wybitnego rzymskiego generała. Ten naczelny wódz armii bizantyjskiej z ramienia cesarza Justyniana walczył i zwyciężał z Persami na Wschodzie, Wandalami w Afryce Północnej, Ostrogotami w Italii i Hunami w obronie Konstantynopola, znacząco przyczyniając się do odrodzenia wielkiego imperium rzymskiego w pierwszej połowie VI wieku. Zmienne koleje losu doprowadzały go zarówno na szczyty kariery, jak i do spektakularnych upadków, jednak wbrew legendzie nie zmarł w nędzy i zapomnieniu. Biografia jednego z największych dowódców starożytności zawiera także szczegółowe opisy taktyki, organizacji i wyposażenia armii bizantyjskiej i jej przeciwników na Wschodzie i Zachodzie.

Ian Hughes jest historykiem i specjalistą od armii rzymskiej okresu późnego antyku. Studiował historię starożytną i średniowieczną na uniwersytecie w Cardiff. Napisał szereg książek o czasach schyłku cesarstwa rzymskiego: Stilicho: The Vandal Who Saved Rome, Aetius: Attila’s Nemesis oraz Imperial Brothers: Valentinian, Valens and the Disaster at Adrianople.

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H4/zapowiedzi.html

Leehoo | 2017-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2017

Po lekturze książki, w której autor wielokrotnie zapewnia, że choć nie możemy stawiać Belizariusza w jednym szeregu z Juliuszem Cezarem czy Aleksandrem Wielkim, to jednak jego umiejętności są porównywalne – rodzi się podejrzenie że sam w to nie wierzył. Pomimo blisko 400 stron opisów bitew, kampanii wojennych, spisków i zdrad – Belizariusz pozostaje tajemniczą postacią na mozaice z bazyliki w Rawennie. I bardziej zapada w pamięć jako rzeźnik 30 tys. ludzi podczas buntu Nika w Konstantynopolu, niż zwycięzca w wojnach z wrogami zewnętrznymi.
Do tego zdumiewającej długości errata – gdyby ktoś raczył ją do wydawnictwa załączyć.

Sturnus | 2016-11-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

"Belizariusz" to pozycja, po którą na pewno warto sięgnąć, zwłaszcza, gdy kogoś interesuje wielce ciekawy okres przełomu zachodzącej starożytności i światającego średniowiecza. Czasy "justyniańskie" obfitowały w doniosłe, choć jakby niedoceniane i mniej popularne wśród masowego odbiorcy wydarzenia, i w tej książe można nieco się o nich dowiedzieć. Nie mamy tu do czynienia z typową biografią, choć nie ulega wątpliwości kto jest jej głównym bohaterem. Autor porusza, zwykle dość zwięźle, wiele kwestii politycznych i wojskowych, dających pewien ogląd na epokę, w której żył Belizariusz. Analizuje jego działalność jako dowódcy zarówno etapowo, przy każdej kampani, jak i ogólnie, w podsumowaniu. Treść jest klarownie podzielona na rodziały i sporo podrozdziałów. Czyta się dość dobrze. Autor używa w swej pracy określenia "Bizancjum" i "Bizantyjczycy", których sam osobiście nie za bardzo lubię, choć, jak wyjaśnia we wstępie, jest to podyktowane łatwością w odbiorze tekstu. Zaznacza on...

Józef Ka | 2016-12-19
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Bardzo dobra pozycja, świetnie się czyta, oparta na tekstach źródłowych, godna polecenia dla osób ciekawych szczegółów resustytucji Cesarstwa w VI wieku.

Dorota_Dega | 2018-01-18
Newton | 2018-01-10