Echa

Tłumaczenie: Danuta Górska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wszystko dla Pań". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Echoes
83-241-2166-8
dona

Beata Żydówka pochodząca z zamożnej rodziny zakochuje się we francuskim arystokracie i wychodzi za niego za mąż. Dla obu rodzin małżeństwo to jest mezaliansem. Wbrew wszystkim przeciwnościom młodzi są szczęśliwi i tworzą wspaniałą kochającą się rodzinę. Wkrótce wybucha II wojna światowa do Francji wkraczają Niemcy. Trudne lata okupacji oznaczają kres spokojnego życia mieszkańców tego kraju. Beatę i jej córkę Amadeę czekają łzy i cierpienie.

Łokieć_Pana_D | 2016-02-21

Ambitne założenia przerosły autorkę. Saga rodzinna, saga miłosna, powieść historyczna. Małżeństwo, wdowieństwo, klasztor i obóz - czego tu nie ma. Same zakręty życiowe a wszystkie po łebkach. Pobieżnie, bez wglądu i głębi. Bez dwuznaczności - czarno i biało.
Błędy w konstrukcji. Skoki czasowe, zmiana głównej bohaterki. Nie czułem fabuły. Część miłosna nie budzi emocji. Część wojenna niewiarygodna. Przemiany postaci schematyczne. Wnioski proste i oczywiste, na tacy podane.
Oceniam surowo. Bez taryfy ulgowej. W skali, którą także do mistrzów przykładam. Głuchy na argumenty, że "jak na tego typu literaturę to całkiem nieźle". Nie ma "tego typu literatury". Jest dobra i słaba. Ta jest słaba. Nie tragiczna, lecz słaba.

basik | 2016-11-23

Trochę nie rozumiem negatywnych opinii o tej książce. Mnie się ona podobała ze względu na tematykę którą porusza.
To nie jest taki łzawy babski romans. To opowieść o życiu dwóch kobiet matki i córki, których życie nie oszczędziło.
Matka Beata niemiecka Żydówka z bogatej rodziny, podczas I wojny spotyka w Szwajcarii francuskiego arystokratę i wbrew woli obydwu rodzin biorą ślub. Zamieszkują w Szwajcarii, ciężko pracują na swoje utrzymanie, mają dwie córki i dopiero tragiczna śmierć męża zmusza Beatę do wyjazdu do Niemiec. Mijają lata, nadchodzi trudny czas prześladowania Żydów, czas II wojny i mimo że Beata przyjęła wiarę
katolicką i nazwisko męża przez przypadek zostaje wraz z młodsza córka aresztowana i wysłana do obozu w Ravensbruck.
Starsza córka Amadea przebywa w tym czasie w zakonie i czeka na złożenie ślubów zakonnych. Niestety musi opuścić zakon, żeby nie narażać innych sióstr na niebezpieczeństwo. Nie cieszy się zbyt długo wolnością, bo tez zostaje aresztowana i też trafia...

książek: 1989

Mój przeciążony mózg potrzebował czegoś na relaks. Wybór padł na Danielle Steel - 'Echa' to pierwsza powieść tej autorki, z jaką miałam do czynienia. Nastawiłam się na romans - romans dostałam i mimo zagwarantowanego odpoczynku, nie mogę ocenić tej pozycji nie wyżej niż 'przeciętna'.
Przy tej lekturze miałam ciągłe wrażenie, że dostałam szkic. Książka jest w wielu momentach niedopracowana, szczególnie w temacie czasowym w fabule (szybkie przeskoki nawet o kilka lat lub omijanie szczegółów dotyczących życia bohaterów - jakoś nie mogłam uwierzyć, że małżeństwo Beaty było takie piękne, skoro nic o nim nie wiedziałam) oraz, najważniejszym, czyli historycznym. Chyba autorka, aby czytelnik nie zapomniał okresu, w jakim dzieje się ta opowieść, wspomina tylko o najważniejszych wydarzeniach poprzedzających II wojnę światową i samym przebiegu tych lat. Raziło mnie potraktowanie lekko i po macoszemu tego tematu, chociaż przypominałam sobie, że to nie są wspomnienia Nałkowskiej, Borowskiego...

mroźny_poranek | 2013-12-07
Przeczytana: 26 marca 2013

Książkę "Echa" Danielle Steel pożyczyła mi kiedyś moja siostra.
Porusza ona wątek II wojny światowej, opowiadająca historię miłości Żydówki Beaty oraz francuskiego arystokraty.
Wbrew pozorom ich małżeństwo jest trudne, dodatkowo wojenne czasy jeszcze bardziej je komplikują.
Na świat przychodzi ich córka Amadea, która razem z matką pokonuje przeciwności losu, cierpiąc i wypłakując oczy.
Nie mogę napisać, że książka była zła, niedobra, że źle się czytało.
Ale szczerze - czytałam lepsze książki tej autorki.
Temat wojny został jedynie "liźnięty" przez autorkę.
Ostatnią kartkę przerzuciłam z ulgą.

Natalia | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Zdumiało mnie, jak autorka napisała tą książkę. Dawno nie czytałam powieści z tak wieloma zwrotami akcji.
Od pierwszego rozdziału książka wciąga czytelnika, a z czasem gdy poznaje się bardziej bohaterów nie można przestać o niej myśleć. Szczerze przyznaję, że codziennie przy wykonywaniu rutynowych czynności rozmyślałam nad powieścią - o wojnie, o ludziach, którzy w niej zginęli.
Przez pierwszą połowę powieść skupia się na Beacie - jej rozterkom miłosnym, trudnymi wyborami itp. Druga połowa to równie niespodziewane życie Amadei - starszej córki Beaty. Miałam nadzieję, że cała książka będzie się opierać na życiu Beaty, ale autorka postanowiła inaczej. Niestety, poprzez ten zabieg wiele wątków (przynajmniej z mojego punktu widzenia) pozostało nierozwiązanych. Niemniej jednak książka jest po prostu wspaniała.
Polecam ją każdemu, od miłośników fantastyki do horrorów. Jest to świetny opis życia niektórych ludzi z I połowy XX wieku. Z całą pewnością, książka wskakuje na moją...

Lizzy | 2014-03-03
Przeczytana: 01 marca 2014

Niesamowita - to pierwsze słowo jakie przyszło mi do głowy , kiedy skończyłam czytać " Echa ".A może to było " cudowna " ? No cóż najważniejsze jest chyba jednak to , że książka ta zrobiła na mnie porażające wrażenie.
Znalazłam ją w dziale z tanimi książkami i opis z tyłu mnie zaintrygował. Postanowiłam ją kupić. Zaczęłam czytać już w czasie powrotu do domu, w pociągu . Już od pierwszego roździału straciłam dla niej głowę...
"Echa" Danielle Steel zmusiły mnie do myślenia na kilka ważnych tematów. I choć może wydawać się , że to tanie romansidło dla pań to jednak gdzieś głębiej ma w sobie to coś , co zmusiło mnie do refleksji .
Niczego od niej nie oczekiwałam , czytałam z czystej przyjemności. A że lubię tematykę II wojny światowej w tle , tym bardziej mi się spodobała.
Zdecydowanie, uważam że jest warta przeczytania ! :)
PS.Jedynym minusem było jak dla mnie, niezbyt często , a jednak zdarzające się powtórzenia. Autorka napisała o czymś, pisała dalej i nagle znów...

Milena | 2012-10-06
Przeczytana: czerwiec 2012

Zawsze wzbraniałam się przed tą autorką, gdyż nie lubię typowych romansideł. Jednak nie miałam co czytać, a wpadła mi w ręce w jednym z supermarketów. Zaciekawił mnie opis, że dzieje się podczas wojny, a że lubię czytać książki o tamtym okresie, to postanowiłam dać szansę. Fabuła nie najgorsza, czytałam z zaciekawieniem, jednak bardzo mnie zmęczyły beznadziejne dialogi i język autorki, taki prosty, banalny. Miałam wrażenie, że Pani Steel mało wie o wojnie. Przeczytałam do końca, jednak jak ją zamknęłam, to odetchnęłam z ulgą.

Romans, nie ma co ukrywać. Ale dobrze się czyta.
Troszkę zbyt na silę wtłaczane w treść uzasadnienia tytułu (w stylu: "powracały do niej echa...")
Jeśli chodzi o wojenny czas, to nie ma tu historii przez duże "H", ale autorka stara się trzymać faktów. W pierwszej chwili po przeczytaniu zastanawiałam się, dlaczego autorka nie wróciła do losów zaginionych w obozie bohaterek (nie napiszę których), ale później pomyślałam, że jest to właściwe - przecież o wielu ludziach słuch zaginął...

Książka opowiada historię zakonnicy, która musi uciekać ze swojego rodzinnego kraju przez prześladowania. Dalsze wydarzenia sprawiają, że gotowa jest zrzucić swój habit... Książka była bardzo wciągająca i wzruszająca (w szczególności końcówka). Jednak nie podobało mi się to, że na początku książka mówiła o wydarzeniach matki głównej bohaterki. To było trochę mylące. Pomimo tego, zachęcam do przeczytania.

Meliska | 2015-02-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 13 lutego 2015

Lubię książki Danielle Steel, ale na "Echa", zawiodłam się ogromnie.
Książka ma dobry klimat, uwielbiam tematy wojny i miłości, jednak w tym wypadku coś poszło nie tak.
Historia ciągnie się kilkadziesiąt lat.......więc wszystko jest po "łebkach", szybko i nie z pierwszej ręki. Większości faktów nie dowiadujemy się z dialogów tylko czyta się jak opowiadanie.
Co najbardziej zdenerwowało mnie w tej książce to niedokończony wątek głównej bohaterki. Beata, o której czytamy od pierwszej strony, zostaje aresztowana wraz córką....i koniec wątku. Na miejsce głównej postaci wskakuje jej starsza córka.....Książka mogłaby być cudowną powieścią gdyby autorka ją dopracowała, a niestety w tej formie panuje chaos.