Echa

Seria: Wszystko dla Pań
Wydawnictwo: Amber
Echoes
dona

Beata Żydówka pochodząca z zamożnej rodziny zakochuje się we francuskim arystokracie i wychodzi za niego za mąż. Dla obu rodzin małżeństwo to jest mezaliansem. Wbrew wszystkim przeciwnościom młodzi są szczęśliwi i tworzą wspaniałą kochającą się rodzinę. Wkrótce wybucha II wojna światowa do Francji wkraczają Niemcy. Trudne lata okupacji oznaczają kres spokojnego życia mieszkańców tego kraju. Beatę i jej córkę Amadeę czekają łzy i cierpienie.

Łokieć_Pana_D | 2016-02-21

Ambitne założenia przerosły autorkę. Saga rodzinna, saga miłosna, powieść historyczna. Małżeństwo, wdowieństwo, klasztor i obóz - czego tu nie ma. Same zakręty życiowe, a wszystkie po łebkach. Pobieżnie, bez wglądu i głębi. Bez dwuznaczności - czarno i biało.
Błędy w konstrukcji. Skoki czasowe, zmiana głównej bohaterki. Nie czułem fabuły. Część miłosna nie budzi emocji. Część wojenna niewiarygodna. Przemiany postaci schematyczne. Wnioski proste i oczywiste, na tacy podane.
Oceniam surowo. Bez taryfy ulgowej. W skali, którą także do mistrzów przykładam. Głuchy na argumenty, że "jak na tego typu literaturę to całkiem nieźle". Nie ma "tego typu literatury". Jest dobra i słaba. Ta jest słaba. Nie tragiczna, lecz słaba.

basik | 2016-11-23

Trochę nie rozumiem negatywnych opinii o tej książce. Mnie się ona podobała ze względu na tematykę którą porusza.
To nie jest taki łzawy babski romans. To opowieść o życiu dwóch kobiet matki i córki, których życie nie oszczędziło.
Matka Beata niemiecka Żydówka z bogatej rodziny, podczas I wojny spotyka w Szwajcarii francuskiego arystokratę i wbrew woli obydwu rodzin biorą ślub. Zamieszkują w Szwajcarii, ciężko pracują na swoje utrzymanie, mają dwie córki i dopiero tragiczna śmierć męża zmusza Beatę do wyjazdu do Niemiec. Mijają lata, nadchodzi trudny czas prześladowania Żydów, czas II wojny i mimo że Beata przyjęła wiarę
katolicką i nazwisko męża przez przypadek zostaje wraz z młodsza córka aresztowana i wysłana do obozu w Ravensbruck.
Starsza córka Amadea przebywa w tym czasie w zakonie i czeka na złożenie ślubów zakonnych. Niestety musi opuścić zakon, żeby nie narażać innych sióstr na niebezpieczeństwo. Nie cieszy się zbyt długo wolnością, bo tez zostaje aresztowana i też trafia...

Mój przeciążony mózg potrzebował czegoś na relaks. Wybór padł na Danielle Steel - 'Echa' to pierwsza powieść tej autorki, z jaką miałam do czynienia. Nastawiłam się na romans - romans dostałam i mimo zagwarantowanego odpoczynku, nie mogę ocenić tej pozycji nie wyżej niż 'przeciętna'.
Przy tej lekturze miałam ciągłe wrażenie, że dostałam szkic. Książka jest w wielu momentach niedopracowana, szczególnie w temacie czasowym w fabule (szybkie przeskoki nawet o kilka lat lub omijanie szczegółów dotyczących życia bohaterów - jakoś nie mogłam uwierzyć, że małżeństwo Beaty było takie piękne, skoro nic o nim nie wiedziałam) oraz, najważniejszym, czyli historycznym. Chyba autorka, aby czytelnik nie zapomniał okresu, w jakim dzieje się ta opowieść, wspomina tylko o najważniejszych wydarzeniach poprzedzających II wojnę światową i samym przebiegu tych lat. Raziło mnie potraktowanie lekko i po macoszemu tego tematu, chociaż przypominałam sobie, że to nie są wspomnienia Nałkowskiej, Borowskiego...

marlenap1 | 2018-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2018

Po przeczytaniu tej książki mogę powiedzieć po prostu: Wow! Nie spodziewałam się tak smutnej i historycznej powieści od Danielle Steel, bardziej jakiegoś romansu, z jakich słynie, a tu proszę, niespodzianka :)
Książka bardzo mi się podobała. Miałam wrażenie, że czytam jedną z wielu książek o tematyce wojennej,losach Żydów, takie powieści lubię. Losy Beaty, jej rodziny, a później jej córki Amadei wciągnęły mnie do reszty. Były to bardzo smutne losy. Książka generalnie czasami aż przytłaczała od tego smutku, ale dużo w niej ciekawych wtrąceń historycznych.
Troszkę zaskoczyło mnie zakończenie, liczyłam, że Amadea jednak wstąpi do zakonu, wybrała jednak inną drogę, u boku mężczyzny, którego pokochała.
Oby więcej takich powieści - życiowych, z przesłaniem, zostawiających w sercu i pamięci jakiś ślad.

mroźny_poranek | 2013-12-07
Przeczytana: 26 marca 2013

Książkę "Echa" Danielle Steel pożyczyła mi kiedyś moja siostra.
Porusza ona wątek II wojny światowej, opowiadająca historię miłości Żydówki Beaty oraz francuskiego arystokraty.
Wbrew pozorom ich małżeństwo jest trudne, dodatkowo wojenne czasy jeszcze bardziej je komplikują.
Na świat przychodzi ich córka Amadea, która razem z matką pokonuje przeciwności losu, cierpiąc i wypłakując oczy.
Nie mogę napisać, że książka była zła, niedobra, że źle się czytało.
Ale szczerze - czytałam lepsze książki tej autorki.
Temat wojny został jedynie "liźnięty" przez autorkę.
Ostatnią kartkę przerzuciłam z ulgą.

Natalia | 2014-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Zdumiało mnie, jak autorka napisała tą książkę. Dawno nie czytałam powieści z tak wieloma zwrotami akcji.
Od pierwszego rozdziału książka wciąga czytelnika, a z czasem gdy poznaje się bardziej bohaterów nie można przestać o niej myśleć. Szczerze przyznaję, że codziennie przy wykonywaniu rutynowych czynności rozmyślałam nad powieścią - o wojnie, o ludziach, którzy w niej zginęli.
Przez pierwszą połowę powieść skupia się na Beacie - jej rozterkom miłosnym, trudnymi wyborami itp. Druga połowa to równie niespodziewane życie Amadei - starszej córki Beaty. Miałam nadzieję, że cała książka będzie się opierać na życiu Beaty, ale autorka postanowiła inaczej. Niestety, poprzez ten zabieg wiele wątków (przynajmniej z mojego punktu widzenia) pozostało nierozwiązanych. Niemniej jednak książka jest po prostu wspaniała.
Polecam ją każdemu, od miłośników fantastyki do horrorów. Jest to świetny opis życia niektórych ludzi z I połowy XX wieku. Z całą pewnością, książka wskakuje na moją...

deszcz_jesienny | 2014-03-03
Przeczytana: 01 marca 2014

Niesamowita - to pierwsze słowo jakie przyszło mi do głowy , kiedy skończyłam czytać " Echa ".A może to było " cudowna " ? No cóż najważniejsze jest chyba jednak to , że książka ta zrobiła na mnie porażające wrażenie.
Znalazłam ją w dziale z tanimi książkami i opis z tyłu mnie zaintrygował. Postanowiłam ją kupić. Zaczęłam czytać już w czasie powrotu do domu, w pociągu . Już od pierwszego roździału straciłam dla niej głowę...
"Echa" Danielle Steel zmusiły mnie do myślenia na kilka ważnych tematów. I choć może wydawać się , że to tanie romansidło dla pań to jednak gdzieś głębiej ma w sobie to coś , co zmusiło mnie do refleksji .
Niczego od niej nie oczekiwałam , czytałam z czystej przyjemności. A że lubię tematykę II wojny światowej w tle , tym bardziej mi się spodobała.
Zdecydowanie, uważam że jest warta przeczytania ! :)
PS.Jedynym minusem było jak dla mnie, niezbyt często , a jednak zdarzające się powtórzenia. Autorka napisała o czymś, pisała dalej i nagle znów...

Klaudia Sowa | 2018-03-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ksiazki
Przeczytana: 31 marca 2018

Mój wybór padł na Danielle Steel.

Poprzednim razem, gdy czytałam "Powrót do domu", trochę się zawiodłam na Steel. Tym razem wzięłam do ręki "Echa". Spędziłam z książką parę dni. I... poniżej się dowiecie czy było warto.

Beata Wattingstein jest Niemką i Żydówką. Jest posłuszną córką, i nigdy nie sprawiała kłopotów. Aż do pewnego dnia, gdy poznaje Antoine' a, Francuza i Katolika.

Beata, choć młoda, wie, że kocha Antoine' a i pragnie z nim być. Jej rodzina, podobnie jak jego, są temu całkowicie przeciwne. Beata, opuszcza dom, a jej ojciec wpisuje ją do księgi zmarłych.

Chociaż Beata i Antoine' ale nie mają łatwo, za to pomaga mu jego najbliższy przyjaciel z żoną. Beata zmienia religię i potem biorą ślub. Następnie za jakiś czas, zostają obdarzeni dzieckiem. Córką o imieniu Amadea.

Mija wojna i cała trójka, zmuszona jest opuścić Szwajcarię. W tym czasie, Antoine, otrzymuje dobrą propozycję pracy. Wraz z rodziną wyjeżdża do Kolonii, gdzie Beata ma nadzieję na porozumienie z...

Grumpy | 2015-03-08
Przeczytana: 04 września 2013

Tej książki chyba nawet sama autorka nie traktowała poważnie, więc nie można tego wymagać ode mnie. Język, dialogi, postacie - tu wszystko jest banalne i puste. Ciągle odnosiłam wrażenie, że czytam skryte fantazje naiwnej małolaty, a nie powieść jednej z najpopularniejszych autorek romansów. Jak wiele razy normalny mężczyzna może powtórzyć "Kocham Cię" i pytać o wszystko z troską w głosie? Ile razy w ciągu kilku krótkich rozdziałów może uświadomić sobie, że "nigdy nie widział niczego piękniejszego niż ona"? No cóż, pani Steel widocznie za cel życiowy obrała sobie pobicie rekordu w tej dziedzinie. Jeśli zależałoby to ode mnie - podium już jest jej. Błędy logiczne (a było ich parę) dobrodusznie przemilczę.
Od momentu, w którym jako taki romans dobiega końca i zaczyna się wojna, treść minimalnie zyskuje. Styl dalej kuleje, fabuła nie wciąga, a postacie drażnią, ale w porównaniu z początkiem widać jakąś poprawę. Co dalej nie zmienia faktu, że to książka tragicznie zła. Nie wiem czy to...

Milena | 2012-10-06
Przeczytana: czerwiec 2012

Zawsze wzbraniałam się przed tą autorką, gdyż nie lubię typowych romansideł. Jednak nie miałam co czytać, a wpadła mi w ręce w jednym z supermarketów. Zaciekawił mnie opis, że dzieje się podczas wojny, a że lubię czytać książki o tamtym okresie, to postanowiłam dać szansę. Fabuła nie najgorsza, czytałam z zaciekawieniem, jednak bardzo mnie zmęczyły beznadziejne dialogi i język autorki, taki prosty, banalny. Miałam wrażenie, że Pani Steel mało wie o wojnie. Przeczytałam do końca, jednak jak ją zamknęłam, to odetchnęłam z ulgą.