Echa

Okładka książki Echa Danielle Steel
Okładka książki Echa
Danielle Steel Wydawnictwo: Amber Cykl: Co 2 tygodnie (tom 14) Seria: Złota Kolekcja Danielle Steel literatura obyczajowa, romans
Co 2 tygodnie (tom 14)
Złota Kolekcja Danielle Steel
Echoes
Amber
2019-02-07
2005-06-07
Danuta Górska

Po skończeniu książki miałam bardzo  duży niedosyt. Ale wszystko po kolei. Książka opowiada historię pewnej rodziny, bardzo doświadczonej przez los. Najpierw poznajemy Beatę, Żydówkę z Niemiec,  która miała pecha zakochać się we Francuzie, katoliku. A to wszystko  w czasie I wojny światowej. Dla miłości porzuciła wszystko co miała a rodzina uznała ją za zmarłą. Ale była kochana równie mocno a do tego jednak znalazło się  kilka osób, które  zdecydowało się  pomóc młodym. Kiedy  zdawało się,  że już nic nie może stanąć na drodze ich szczęścia, dochodzi do olbrzymiej tragedii. Jakby tego było niedługo później  do władzy w Niemczech dochodzi Hitler.

Książka jest podzielona jakby na dwie części. Jedna opisuje losy Beaty, druga jej starszej córki Amadei. Początkowo  książka  nudziła mnie ale z czasem wciągnęłam się. Tak mi było żal młodych ludzi, którzy  by by być razem musieli  poświęcić tak wiele. A zawistny Los rzucał im kłody pod nogi. Jakby coś się  sprzysięgło przeciw nim. Zwłaszcza przeciw Beacie. Momentami zastanawiałam się  na głos co jeszcze się  wydarzy. Jestem  rozczarowana tym, że nie dowiedziałam się co się  stało z nią po wywiezieniu do obozu pracy.

Druga część zaskoczyła mnie. Amadea była ukochaną córką obojga rodziców. Po tragicznej śmierci ojca musiała zająć się  matką i młodszą siostrą. A gdy dorosła, postanowiła  wbrew rodzinie wstąpić do  zakonu karmelitanek. Jednak nowa wojna pokrzyżowała jej plany. Los rzucał nią z jednego końca Europy na drugi. Jednak jakimś cudem wychodziła niemal cało z każdej opresji. A to, do czego była zmuszana, całkowicie ją odmieniło. Zastanawia mnie tylko, czemu nie próbowała szukać matki i siostry.

Tak jak pisałam, Książka zostawia bardzo duży niedosyt. Jest wiele wątków, które nie zostały  pociągnięte a bardzo mnie nurtują. Ogólnie  powieść zrobiła na mnie piorunujące wrażenie. Polecam.

Fascynująca historia. Uwielbiam takie z wojną w tle. Szkoda tylko że zakończenie to wielki niedosyt. Chciałoby się przeczytać ciąg dalszy.

Książka warta przeczytania, chociaż brakowało mi zakończenia.

Książka warta przeczytania, chociaż brakowało mi zakończenia.

Po przeczytaniu tej książki mogę powiedzieć po prostu: Wow! Nie spodziewałam się tak smutnej i historycznej powieści od Danielle Steel, bardziej jakiegoś romansu, z jakich słynie, a tu proszę, niespodzianka :)
Książka bardzo mi się podobała. Miałam wrażenie, że czytam jedną z wielu książek o tematyce wojennej,losach Żydów, takie powieści lubię. Losy Beaty, jej rodziny, a później jej córki Amadei wciągnęły mnie do reszty. Były to bardzo smutne losy. Książka generalnie czasami aż przytłaczała od tego smutku, ale dużo w niej ciekawych wtrąceń historycznych.
Troszkę zaskoczyło mnie zakończenie, liczyłam, że Amadea jednak wstąpi do zakonu, wybrała jednak inną drogę, u boku mężczyzny, którego pokochała.
Oby więcej takich powieści - życiowych, z przesłaniem, zostawiających w sercu i pamięci jakiś ślad.

Mój wybór padł na Danielle Steel.

Poprzednim razem, gdy czytałam "Powrót do domu", trochę się zawiodłam na Steel. Tym razem wzięłam do ręki "Echa". Spędziłam z książką parę dni. I... poniżej się dowiecie czy było warto.

Beata Wattingstein jest Niemką i Żydówką. Jest posłuszną córką, i nigdy nie sprawiała kłopotów. Aż do pewnego dnia, gdy poznaje Antoine' a, Francuza i Katolika.

Beata, choć młoda, wie, że kocha Antoine' a i pragnie z nim być. Jej rodzina, podobnie jak jego, są temu całkowicie przeciwne. Beata, opuszcza dom, a jej ojciec wpisuje ją do księgi zmarłych.

Chociaż Beata i Antoine' ale nie mają łatwo, za to pomaga mu jego najbliższy przyjaciel z żoną. Beata zmienia religię i potem biorą ślub. Następnie za jakiś czas, zostają obdarzeni dzieckiem. Córką o imieniu Amadea.

Mija wojna i cała trójka, zmuszona jest opuścić Szwajcarię. W tym czasie, Antoine, otrzymuje dobrą propozycję pracy. Wraz z rodziną wyjeżdża do Kolonii, gdzie Beata ma nadzieję na porozumienie z rodziną.

Niestety nie jest to łatwe i Beata nie osiąga z nimi porozumienia. Mija osiem lat, gdy Beata ponownie zachodzi w ciążę. Rodzi drugą córkę Daphne. Razem z Antoine'm i córkami, Beata jest szczęśliwa, tak, że nie boli ją utrata rodziny.

Za niedługo jednak, ojciec Antoine' a umiera. Następnie, Beata, przeżywa śmierć męża. Zostaje sama z córkami i spadkiem po mężu. Jest ciężko pozbierać się jej po stracie męża. Amadea, przejmuje obowiązki matki i zajmuje się Daphne.

Pewnego razu, w Synagodze, matka Beaty, podchodzi do niej. Beata, wciska jej w ręce kartkę z numerem telefonu i adresem zamieszkania. Monika, przychodzi do domu córki i wreszcie poznaje swoje wnuczki. Beata jest szczęśliwa z powodu, że matka ją nie odtrąciła.

Jednakże później, Beata, doświadcza kolejnej straty. Umiera jej matka. Ojciec, nie pozwala jej nawet się z nią pożegnać. Później nadciąga wojna. Wszyscy Żydzi, zostają przewożeni do obozów. Amadea, postanawia zostać zakonnicą. Beata, jest przeciwna temu pomysłowi, ale szanuje decyzję córki.

Amadea jest bezpieczna w klasztorze. Jednakże jej matka i siostra zostają deportowane tak jak wcześniej rodzina Beaty. Później sama Amadea musi opuścić klasztor. Udaje się do znajomych rodziców, jednak i tam trafia na Niemców. Zostaje wywieziona do obozu, z którego ucieka kilka miesięcy później. Następnie trafia do Francji i zostaje rebeliantką...

Zdradziłam trochę spoilerów, ale książka jest tak ciekawa i nie będę psuć ciekawości i przyjemności czytania innym. Książka mi się bardzo podobała, przede wszystkim ze względu na tematykę wojenną. Akcja toczy się szybko i sprawnie, mamy podane wiele faktów historycznych. Uwielbiam Danielle Steel i pamiętajcie Moi Drodzy jedno - TO NIE JEST TYPOWE ROMANSIDŁO! TO KSIĄŻKA O WOJNIE, TRUDNYCH WYBORACH, NIENAWIŚCI I MIŁOŚCI!

Książka ma jednak minusy. Spodziewałam się, że na końcu Steel, zdradzi co się stało z Beatą i Daphne oraz z całą rodziną Beaty. Pozostaje jednak zgadywać, jaki spotkał ich los. Na miejsce Beaty, wskakuje Amadea, jako główna bohaterka. Drugą sprawą jest przyspieszenia akcji z rozdziału na rozdział. Owszem, czytelnik się nie nudzi, ale co za dużo to nie zdrowo... Jednak mam sentyment do autorki i dlatego dostanie 8 gwiazdek.

Wojna, ciągła walka, narażanie własnego życia, niepewność... Czy Amadeę czeka happy end? Dowiecie się czytając. Ja mogę polecić, bo to jest świetna książka, która na pierwszym planie nie opowiada o miłości.

Mój wybór padł na Danielle Steel.

Książka Echa Danielle Stelle jest napisana tak jakby była prawdziwą historią samej autorki .Jest to ciepła historia miłości usytuowana podczas wojny ,nocy kryształowej .Miłość niemieckiej Żydówki i francuskiego księcia . Jest tak cudowna że chciałabym ją przeczytać jeszcze raz .Najlepiej żebym ją kupiła na własność bo lubię wracać do przeczytanych historii po jakimś czasie i przeżywać to jeszcze raz

Wpadła w ręce i przeczytałam, ale nieco umęczył mnie ten trącący Harlequinem styl. A czegóż tam nie ma! Jak u cyganki w tobołku! Pani Daniel ma to do siebie i już, więc zabierając się za książkę niczego więcej się nie spodziewałam.

wzruszająca

wzruszająca

Rewelacyjna książka. POLECAM!
Historia opisująca problemy kilku pokoleń
Książka opowiada historię Żydówki Beaty, która zakochuje się w niewłaściwym mężczyźnie, przez co rodzina ją odrzuca. Poświęca dla niego nawet swoją wiarę. Jednak miłość do niego jest silniejsza. Sielanka jednak nie trwa długo.
Porusza ona wątek II wojny światowej, opowiadająca historię miłości Żydówki Beaty oraz francuskiego arystokraty.
Wbrew pozorom ich małżeństwo jest trudne, dodatkowo wojenne czasy jeszcze bardziej je komplikują.
Na świat przychodzi ich córka Amadea, która razem z matką pokonuje przeciwności losu, cierpiąc i wypłakując oczy.
Temat wojny został jedynie "liźnięty" przez autorkę.

Rewelacyjna książka. POLECAM!
Historia opisująca problemy kilku pokoleń
Porusza ona wątek II wojny światowej, opowiadająca historię miłości...

1999

Trochę nie rozumiem negatywnych opinii o tej książce. Mnie się ona podobała ze względu na tematykę którą porusza.
To nie jest taki łzawy babski romans. To opowieść o życiu dwóch kobiet matki i córki, których życie nie oszczędziło.
Matka Beata niemiecka Żydówka z bogatej rodziny, podczas I wojny spotyka w Szwajcarii francuskiego arystokratę i wbrew woli obydwu rodzin biorą ślub. Zamieszkują w Szwajcarii, ciężko pracują na swoje utrzymanie, mają dwie córki i dopiero tragiczna śmierć męża zmusza Beatę do wyjazdu do Niemiec. Mijają lata, nadchodzi trudny czas prześladowania Żydów, czas II wojny i mimo że Beata przyjęła wiarę
katolicką i nazwisko męża przez przypadek zostaje wraz z młodsza córka aresztowana i wysłana do obozu w Ravensbruck.
Starsza córka Amadea przebywa w tym czasie w zakonie i czeka na złożenie ślubów zakonnych. Niestety musi opuścić zakon, żeby nie narażać innych sióstr na niebezpieczeństwo. Nie cieszy się zbyt długo wolnością, bo tez zostaje aresztowana i też trafia do obozu koło Pragi. Po pewnym czasie dzięki jednemu ze strażników udaje się jej
uciec, trafia do partyzantów, a potem zostaje przewieziona do Francji, gdzie działa aktywnie w ruchu oporu. Poznaje smak pierwszej tragicznej miłości jak również smak niebezpiecznych akcji jako szpieg na terenie Niemiec.
Losy obu kobiet bardzo mi się podobały. Nie ma tu jakiś większych zwrotów akcji, bo większa część powieści jest opowiedziana a nie dzieje się na bieżąco co może trochę nużyć, ale mnie to nie przeszkadzało i przeczytałam książkę z dużym zainteresowaniem.

• Danielle Steel
  • Literatura amerykańska