Czytając Lolitę w Teheranie

Okładka książki Czytając Lolitę w Teheranie
Azar Nafisi Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
440 str. 7 godz. 20 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Reading Lolita in Tehran A memoir in books
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2005-08-17
Data 1. wyd. pol.:
2005-08-17
Data 1. wydania:
2004-01-01
Liczba stron:
440
Czas czytania
7 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
8373916229
Tłumacz:
Joanna Pierzchała
Tagi:
literatura irańska Iran wolność kobiety wspomnienia
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 820 / 2023 Wojciech Bonowicz, Michał Choiński, Anna Cieplak, Diana Dąbrowska, Olga Gitkiewicz, Katarzyna Kazimierowska, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Iwona Krupecka, Anna Mateja, Rafał Matyja, Azar Nafisi, Łukasz Najder, Daniel Odija, Janusz Poniewierski, Jakub Pszoniak, Ishbel Szatrawska, Alicja Urbanik-Kopeć, David Wengrow, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Michał Zabdyr-Jamróz
Ocena 7,3
Znak nr 820 / ... Wojciech Bonowicz, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
167 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
137
76

Na półkach:

Oj ciężką sobie wzięłam lekturę tym razem...

Książka wpadła mi w ręce zupełnie przypadkowo podczas przeglądania bibliotecznych półek. Po przeczytaniu krótkiego opisu z okładki zdecydowałam się zaufać instynktowi i wypożyczyć ją, choć zdecydowanie ten gatunek literacki nie należy do moich ulubionych.

Nie zawiodłam się.

Azar Nafisi wprowadziła mnie w świat, który do tej pory kojarzyłam jedynie z wieczornego wydania dziennika. Wychowana w Iranie, ale wykształcona w Stanach Zjednoczonych kobieta wraca do ojczyzny i podejmuje pracę na Uniwersytecie Teherańskim obejmując Katedrę Literatury Angielskiej. Początek jej kariery zawodowej zbiegł się w czasie z wybuchem politycznych zamieszek, które doprowadziły w efekcie do wojny oraz tragicznego w skutkach powrotu do tradycji i korzeni kultury islamskiej.

Na Uniwersytecie w czasie polityczno-religijnych zamieszek i wojny Azar wprowadza studentów (płci obojga) w świat zakazanych lektur literatury angielskiej. Przedstawia islamskiej młodzieży, często bardzo krótkowzrocznym fanatykom religijnym jak bardzo inny jest świat na Zachodzie.

W momencie, gdy jedynym zmartwieniem rządu i religijnych radykałów staje się ograniczenie swobód obywatelskich kobiet Azar Nasifi rezygnuje z profesury na Uniwersytecie Teherańskim i w swoim prywatnym domu tworzy grupę dyskusyjną dla kobiet zafascynowanych literaturą angielską.

Książka jest zapisem wspomnień z czasu życia i pracy w Iranie. Jest pełna odniesień do dwóch najbardziej inspirujących autorkę książek - Lolity oraz Wielkiego Gatsby'ego - w odniesieniu do otaczającej rzeczywistości tworzy ona alternatywny świat i na przekór przeciwnościom losy i sytuacji stara się nie zgubić samej siebie. Poprzez spotkania z młodymi kobietami oraz dyskusje, jakie powstają przy omawianiu poszczególnych książek widać wyraźnie różnice pomiędzy zachodem, a Islamem.
Wspaniałe spojrzenie na kulturę i religię poprzez pryzmat wojny i cierpienia.

Oj ciężką sobie wzięłam lekturę tym razem...

Książka wpadła mi w ręce zupełnie przypadkowo podczas przeglądania bibliotecznych półek. Po przeczytaniu krótkiego opisu z okładki zdecydowałam się zaufać instynktowi i wypożyczyć ją, choć zdecydowanie ten gatunek literacki nie należy do moich ulubionych.

Nie zawiodłam się.

Azar Nafisi wprowadziła mnie w świat, który do tej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    535
  • Przeczytane
    217
  • Posiadam
    46
  • Teraz czytam
    7
  • Iran
    7
  • Ulubione
    7
  • Bliski Wschód
    5
  • Chcę w prezencie
    5
  • Literatura faktu
    4
  • 2013
    4

Cytaty

Więcej
Azar Nafisi Czytając Lolitę w Teheranie Zobacz więcej
Azar Nafisi Czytając Lolitę w Teheranie Zobacz więcej
Azar Nafisi Czytając Lolitę w Teheranie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także