Strażnicy błyskawicy

Wydawnictwo: Amber
Bodyguard of Lightning
8324120912
orkowie, nicholls

W świecie, w którym orkowie, koboldy, gobliny, driady, nereidy i ludzie walczą o władzę, oddział orków, niewolników okrutnej królowej, wyrusza z niebezpieczną misją. Muszą zdobyć artefakt obdarzony potężną mocą...

źródło opisu: [AMBER,2005]

Gilles | 2015-09-15
Na półkach: Ebook, Z polecenia, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 września 2015

Przeczytałem, bo kolega mnie poprosił. Takie sobie czytadełko. Historia niby ciekawa, ale budowa troszkę prosta i naiwna. Przez pierwsze... powiedzmy 1/3 książki, irytowała mnie bardzo swoimi rozwlekłymi opisami, jednak po pewnym czasie gdy było więcej dialogów a mniej opisów dało się to czytać i to nawet z przyjemnością. Są jednak dwie rzeczy, może błędy które zauważyłem, pierwsze to było jakieś pomieszanie wiosny z jesienią, może autor coś tym chciał przekazać a ja nie zrozumiałem... Druga sprawa to wartownicy przy szybie w Rys. jak oni na dnie szybu odcięci od świata mają odmierzyć dwa dni po których mieli sami wyjść stamtąd nie czekając na resztę?
Niemniej jednak, postaram się wygospodarować czas, jeszcze w tym roku na przeczytanie pozostałych dwu tomów.

Katrina | 2016-12-26
Przeczytana: 26 października 2016

Ludzie walczą zarówno ze sobą nawzajem jak i z licznymi innymi rasami, zamieszkującymi świat: tu nie ma pokoju. Przynajmniej nie odkąd przybyli. Grupa orków – oddział Rosomaków – pod rozkazem złej królowej Jennesty rusza na poszukiwanie istotnego dla niej przedmiotu. Od tego, czy ich misja się powiedzie zależy życie całej drużyny.

Szukacie niewymagającego fantasy, które być może będzie nieco tanie i naiwne, ale nie będziecie przy tym płakać z bólu i cierpienia? Jeśli tak, to Strażnicy Błyskawicy doskonale sprawdzą się jako książka dla Was. To krótka pozycja z masą błędów, która mimo wszystko potrafi dać czytelnikowi nieco radości, o ile oczywiście potraktuje ją z przymrużeniem oka.
Pozycja dzieli się na dwie perspektywy. Najczęściej obserwujemy świat oczami Rosomaków. Jest to grupa orków oraz jednego krasnoluda, na której czele stoi Stryk: pewny siebie, być może brutalny, ale troszczący się o swoich ludzi dowódca. Nie mogę jednak powiedzieć, by był cudownie wykreowaną postacią:...

Mari Koneko | 2015-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2015

Z początku chaotyczna, wyraźnie denerwował mnie sposób przedstawiania opisów, albo ich brak, szczególnie samych Rosomaków. Dawało to trudności z wczuciem w klimat.
Mimo iż fabuła mnie nie przekonywała, akcja się rozwinęła i wciągnęła.

Dzwienkoswit | 2011-05-04

Dzieki niej można polubić Orków :)
Nie nudzi i miło ją się czyta.

Adam Kopeć | 2012-07-16

Kto jest dobry, a kto zły?

Kto jest tym dobrym, a kto jest tym złym. Coraz czę­ściej tra­fiają w moje ręce książki i komiksy, które przed­sta­wiają świat z per­spek­tywy tych złych. OK, może z per­spek­tywy tych mniej złych. Czyli przede wszyst­kim ostat­nio gobli­nów. A teraz jak już zauwa­ży­łeś po tytule nad­szedł czas na orków.

Jak uwa­żasz czy orko­wie to CI źli? A może CI dobrzy?

Takie szu­flad­ko­wa­nie nie jest odpo­wied­nie, bo prze­cież stan­dar­dem jest, że w lite­ra­tu­rze pewne rasy są dobre, a pewne złe. Wydaje się, że tylko ludzie są z tego wyłą­czeni. Mogą oka­zać się bar­dzo szla­chetni jak i bar­dzo okrutni. A te nie liczne przy­padki poje­dyn­czych osob­ni­ków, opi­sy­wa­nych w lite­ra­tu­rze, odbie­ga­ją­cych od reguły można pominąć.

Bo co z tego, że jeden elf okaże się zły? Co z tego, że jeden drow okaże się dobry. I tak wszy­scy dalej uwa­żają, że drow z natury jest zły, a elf dobry. Wyją­tek nie zmie­nia reguły.

Inne książki — inny punkt widzenia

Dopiero w...

Noemi | 2012-12-22

Lubię książki "na opak", takie, w których mamy antybohaterów i igranie z kanonem. Chętnie zabrałam się za opowieść o orkach, mając nadzieję na coś interesującego i oryginalnego. Rozczarowałam się, trudno wczuć się w klimat, bohaterowie irytujący, styl autora podchodzący pod tandetny... Ta książka sama w sobie przypomina orka - taka trochę pokraczna, bez właściwego miejsca na świecie...

Nefariel | 2012-08-22

Świetne czytadło. Niby bez szału, warsztat nie zachwyca (a opisy walk to nawet załamują, ale może to wina tłumacza), ale nie można odmówić oryginalności. Ogólnie polecam. Fani gatunku, jakim jest lekko kiczowate fantasy, spokojnie mogą dodać do mojej oceny dwie gwiazdki.

Caligo | 2016-10-31
rurkins | 2016-08-07