Droga miecza

Cykl: Miecz (tom 1)
Wydawnictwo: Solaris
Put' meča
Droga miecza, fantasy

To jedna z najbardziej zakręconych powieści fantasy ostatnich lat, oryginalna i niepowtarzalna. Oldi pokazują, że na wiele ich stać. Kto powiedział, że tylko człowiek jest istotą obdarzoną inteligencją? Czy tylko człowiek może być Panem świata? A gdyby jego oręż: miecz, szabla, nóż, topór czy halabarda także były inteligentne, miały swoje legendy, historię, hierarchię? I gdyby człowieka...

Kto powiedział, że tylko człowiek jest istotą obdarzoną inteligencją? Czy tylko człowiek może być Panem świata? A gdyby jego oręż: miecz, szabla, nóż, topór czy halabarda także były inteligentne, miały swoje legendy, historię, hierarchię? I gdyby człowieka traktowały jak... Przydatka, niedorozwinięty środek transportu, przydatny, ale wcale nie niezbędny?

Oto powieść, która na to odpowie.

Oto świat, w którym istnieją dwie rasy - Ludzi i Blaskomiotnych, jedna z drugą współpracują ze sobą, ale nie wiedzą o sobie wzajemnie. Dopiero kiedy Czienowi w turnieju zostaje obcięta dłoń i mistrz kowalstwa wykuje mu żelazną rękę, kontakt zostanie nawiązany.

W samą porę, bo nad światem, nieznającym dotąd wojen i zabijania, zawisła śmiertelna groźba ze strony barbarzyńskich plemion.

źródło opisu: [Solaris, 2007]

źródło okładki: www.empik.com

malynosorozec | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

malynosorozec.blogspot.com

„Żywy kruszę żywe ciała, ty- stalowy - kruszysz stal -
Znaczy, każdy swoim krewnym wrogiem się śmiertelnym stał!”[1]

Od zawsze wiadomo, że istnieje coś takiego jak wschodnia fantazja, której nie da się przebić. I proszę bardzo, oto panowie występujący pod pseudonimem Henry Lion Oldi potwierdzają tą teorię. Po raz kolejny udało im się totalnie zaskoczyć. Oto „Droga Miecza”.

Kabir jest stolicą kraju, w którym każdy jest mistrzem miecza. Od najmłodszych lat wszyscy uczą się posługiwać bronią białą. Od noży poprzez miecze, topory, szable, halabardy, młoty aż po buławy i posochy. Wszyscy starają się osiągnąć mistrzostwo, a oręż traktowany jest z największym szacunkiem.
W królestwie od wieków nie przelano ludzkiej krwi. Pojęcie morderstwa jest ludziom obce. Każdy pojedynek, Rozmowa, polega na udowodnieniu przeciwnikowi swojej wyższości. Oderwanie guzika, przecięcie szaty, dotknięcie orężem odsłoniętej części ciała przeciwnika. W ten sposób wygrywa się...

Venenum | 2013-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

„Droga miecza” skusiła mnie zapowiedzią oryginalności i niepowtarzalności. Świat, w którym oręż został przedstawiony jako równy człowiekowi, sam traktując go niczym niższą istotę - Przydatka, bez wątpienia taki jest.
Powieść rozpoczyna się w chwili, gdy prosty miecz Dan G'ien spotyka tajemniczego harzyjczyka, który rzuca mu wyzwanie. Po pojedynku znika bez słowa, jednak podczas turnieju ponownie na niego natrafia. Harzyjczyk łamie zasady i Przydatek Dan G'iena traci rękę.
Fabule nie mam niemal nic do zarzucenia - barwna, nietuzinkowa, nierzadko zaskakująca, stanowi sporą zaletę książki. Niestety przez około jedną trzecią książki wlecze się niemiłosiernie i dopiero później nabiera tempa.
Bohaterowie, zarówno ludzie, jak i Blaskomiotni, są dobrze wykreowani, choć według mnie można by poświęcić nieco więcej uwagi pobocznym postaciom. Do gustu szczególnie przypadła mi postać trefnisia.
„Droga miecza” jest książka godną polecenia - może nie wybitną, ale zapewniającą dobrą rozrywkę.

Malachit | 2016-02-24
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 22 lutego 2016

Zdecydowanym plusem tej książki jest pomysł - Blaskomiotni są różnorodni i ciekawi (często ciekawsi niż postacie ludzkie). Jeśli chodzi o minusy, to przede wszystkim drażniła mnie naiwność niemal wszystkich bohaterów i błędy (wydawnicze?) w rysunkach i opisach broni na końcu książki.
Generalnie - dość lekka książka z pomysłem, warto zajrzeć.

loker | 2016-03-07

Przecztałem tę książkę tylko dlatego, gdyż nie lubię zaczynać ksiażek i przerywać bez dotarcia do końca. Dla mnie była bardzo nudna i chaotyczna.

Kamil Olędzki | 2010-11-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Na początku książka jest strasznie ciężka poprzez mieszanie rozdziałów najpierw świat pokazany z widoku miecza a następny z widoku ludzi. Ale jak akcja zaczyna się rozkręcać to wtedy książka zaczyna zyskiwać lekkość. Ciekawą postacią jest postać błazna i jego mieczy nadaje ironii i humoru tej książce. Nadanie "duszy" dla mieczy to bardzo ciekawy zabieg w tej książce widzimy zupełnie inny świat podzielony na miecze i dzikie głownie. W jednym zabójstwo jest zupełnie nie do przyjęcia ,a walka jest rodzajem sztuki. A w drugim walka służy tylko do zabijania brak w niej tego piękna.

Veskel | 2011-09-09
Przeczytana: 2009 rok

Książkę tą się okropnie trudno czyta a na początku można sobie wypruć żyły próbując coś zrozumieć. Jednak im bliżej końca tym ciekawszy stawał się tekst i powoli zdawała się rozkręcać fabuła i akcja. Książkę polecam tylko dla naprawdę wytrwałych i cierpliwych bo może się zdarzyć, że trzeba przeczytać jeszcze raz by zrozumieć. Mi się fabuła podoba, więc daję ocenę jaką daje.

Bolo | 2011-09-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: kwiecień 2011

Bardzo dobra książka. Ciekawy pomysł, styl może nie powala, ale trzyma dobry poziom, podobnie fabuła.

_Vera_ | 2016-02-11

Cudowna. Bohaterzy są bardzo dobrze wykreowani. Uwielbiam :3