Detektywi w służbie miłości

Problem at Pollensa Bay and other stories
opowiadnia agata christie
dona

Inne wydania

"Detektywi w służbie miłości" to zbiór krótkich opowiadań Agaty Christie, na który składa się osiem tytułów: "Kłopoty w Pollensa Bay", "Drugi gong", "Żółty irys", "Serwis do herbaty Arlekin", "Gwiazda Zaranna", "Detektywi w służbie miłości", "Najukochańszy pies" oraz "Kwiat magnolii". Zakochanym w uwikłanych wspomagają Herkulesa Poirot, Parker Pyne i Harley Quin.

Opinie czytelników (1910)
Roland | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Zbiór ośmiu opowiadań, których motywem przewodnim jest miłość. Miłość w historiach Agathy Christie przybiera różne formy, zarówno jest to miłość między kochankami, ale również miłość panująca w rodzinie, czy też miłość do ukochanego zwierzaka. Każde kolejne opowiadanie jest niezwykłe. W zbiorze tym możemy znaleźć „perełki”, czyli historie, które odbiegają od typowego stylu pisarskiego Agathy Christie. Z tych ośmiu opowiadań, sześć ma znamiona historii detektywistycznych, natomiast dwa ostatnie przypominają formą romanse (i też raczej są nietypowe).

Odnośnie tych detektywistycznych historii. Agatha Christie umieściła w nich trójkę swych detektywów. Oczywiście najbardziej znanego Herkulesa Poirota, nie co mniej znanego Parkera Pyne oraz bardzo mało znanego w szerszej świadomości społeczeństwa, ale za to niezwykle tajemniczego Harleya Quina. Każdemu detektywowi przyporządkowane są dwa opowiadania. Oczywiście jak kto w historiach Agathy Christie bywa, celem czytelników, ale...

Mak | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Zachęcona i zaciekawiona twórczością Agathy Christie, już od jakiegoś czasu polowałam na ten zbiór opowiadań. Pomyślałam, krótkie opowiadania na pewno nie będą nudne, a na wakacyjnym wyjeździe przeczytam szybko, spokojnie mogąc zrobić sobie przerwę między kolejnymi opowiadaniami.

Nie wiedziałam czego mogę się spodziewać i o czym opowiadania są, tylko na jednej stronie znalazłam króciutkie opisy, które chcę dołączyć do opinii, aby zdradzić troszkę informacji.

Nie chcę również szufladkować opowiadań, bo każde z osobna zasługuje na odrębną opinię.

1. Kłopoty nad zatoką Pollensa to opowiadanie, w którym pojawia się Parker Pyne. Akcja opowiadania rozgrywa się na Majorce. Detektyw pomaga parze młodych ludzi w zdobyciu dla ich związku akceptacji matki narzeczonego.
Opowiadanie wydało mi się chaotycznie, czasami gubiłam się o co w nim chodzi. Brakowało mi ciągłości pomiędzy akapitami i kolejnymi wydarzeniami. A po za tym nie doczekałam się żadnej zagadki kryminalnej. Początek książki...

Magdalena T | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Oczekiwania miałam dość duże, jednak nie zostały one w pełni zaspokojone. Z ośmiu opowiadań przypadło mi do gustu nie wiele. Miałam wrażenie, że niektóre nawet nie pasują do tej książki a z kryminalnym wątkiem mają niewiele. Mam tutaj na myśli: „Najukochańszy pies” – nigdzie nie mogę doszukać się wątku kryminalnego! Weterynarz zamordował psa? Czy może małżeństwo z „konieczności i nienawiści” jest jakimś konkretnym przestępstwem? Zresztą nawet nie małżeństwo a chęć posunięcia się do niego. To opowiadanie mnie naprawdę rozczarowało. Pierwsze zaś – „Kłopoty w Pollensa Bay”- mnie ubawiło, wprowadziło w lekki klimat, ale nie zaskoczyło mnie wcale. Dla mnie najciekawszym okazało się opowiadanie pt. „Drugi gong”. Dlaczego? Ma w sobie zagadkę? Pojawia się mój ulubiony detektyw Herkules Poirot, który swoim bystrym okiem rozwiązuje zagadkę. Lubię właśnie taki klimat, trochę tajemnicy, wyłaniający się motyw i kilku podejrzanych. Czytając próbujemy rozwikłać sprawę przed detektywem. Myślimy...

lacerta | 2013-05-07
Przeczytana: 06 maja 2013

Bardzo przyjemnie czytało mi się ten zbiór opowiadać i naprawdę mnie wciągnął.
Pierwsze opowiadanie bardzo ciekawe, nie do końca tego się spodziewałam, przynajmniej na początku.
A "Żółty irys"? Genialne, jak dla mnie jedno z najlepszych w tej książce.

Kotkad | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Jeśli kiedykolwiek czytałam Agathę Christie to zupełnie tego nie pamiętam. Jednak wiedząc że to klasyka postanowiłam świadomie sięgnąć po tę autorkę. Co do wyboru tytułu zdałam się na los i trafiłam w zbiór opowiadań " Detektywi w służbie miłości". Ok, powinnam się najpierw zapoznać z książką. Powinnam wiedzieć że pisała też opowiadania. Nie wiedziałam jednak. Nastawiłam się na start z Agathą i jej powieściami a trafiłam inaczej. Był to zatem słaby start. Niby opowieści wciągające, niby wszystko ok, ale zanim się człowiek rozsmakuje to już po wszystkim.

Adrian | 2016-07-23
Przeczytana: 18 lipca 2016

"Detektywi w służbie miłości" to kolejna książka Agathy Christie, którą przeczytałem. Jest to zbiór ośmiu historii. Jedne są bardziej kryminalne, inne obyczajowe. Ich cechą wspólną jest przewijający się motyw miłości. Moim ulubionym opowiadaniem jest "Najukochańszy pies". Bardzo polecam.

Dunya | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

To mój drugi zbiór opowiadań Agathy Christie, ale z przyjemnością muszę przyznać, że okazał się znacznie lepszy od "Dopóki starczy światła", którym byłam rozczarowana.
Po kolei:
"Kłopoty nad zatoką Pollensa" średnio mnie zainteresowały, ale nie było źle. Podobało mi się za to bardzo miejsce akcji, gdyż sama tydzień temu wróciłam z Majorki ;)
Kolejne dwa opowiadania zawierały sprawy, które rozwiązywał nasz kochany papa Poirot, więc oczywiste, że mi się podobały ;))
Opowieść o serwisie do herbaty zapoznała mnie z BARDZO intrygującą postacią pana Quina, ale sama w sobie była po prostu dobra.
"Gwiazda Zaranna" spodobała mi się, a zwłaszcza Parker Pyne i jego metody rozumowania.
Tytułowe opowiadanie okazało się średnie, chociaż intrygujące.
"Najukochańszy pies" przeraźliwie mnie zasmucił - to historia jak z nowel...
Z kolei "Kwiat magnolii" okazał się chyba najlepszy z całego zbioru - bardzo emocjonalny, ze świetną sylwetką głównej bohaterki.

Ogólnie - całkiem niezły...

Irmina | 2014-10-12

Do gustu przypadły mi jedynie dwa opowiadania - "Drugi gong" i "Żółty irys", gdyż był tam niezawodny Hercules Poirot! Dwaj pozostali detektywi w ogóle mnie do siebie nie przekonali, a niektóre opowiadania były trochę bezsensowne.

Lotta | 2014-05-20
Przeczytana: 20 maja 2014

Mam niestety bardzo mieszane odczucia co do tego zbioru opowiadań.

Kłopoty w Pollensa Bay - opowiadanie z Parkerem Pynem, który mnie sobą nie zauroczył nawet w minimalnym stopniu, było bardzo przewidywalne i przeciętne, 5/10

Drugi gong - z Herkulesem Poirotem, zdecydowanie najlepsze ze wszystkich! Zamknięte pomieszczenie, morderstwo, przesłuchania, ciekawe rozwiązanie zagadki. Męcząca była jedynie ilość bohaterów w tak krótkiej opowiastce, 7/10

Żółty Irys - także bardzo dobre, fajny klimat i zakończenie, 7/10

Serwis do herbaty "Arlekin" - o ile rozwiązanie zagadki naprawdę udane, całą akcja była ciężkostrawna i nudna, 5/10

Gwiazda Zaranna - i znów: zamknięte pomieszczenie, więc kto z nich jest złodziejem? Opowiadanie zdecydowanie warte uwagi, 7/10

Detektywi w służbie miłości - jedno z gorszych, a wybrano je na polski tytuł zbioru... Nazwa faktycznie ładna, ale opowiadanie dość słabe, 4/10

Najukochańszy pies - muszę przyznać, że byłam zażenowana, czytając te opisy czułości...

książek: 1979
Renax | 2013-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Tytuł zgadza się z tematyką opowiadań. "Kwiat Magnolii" - bardzo wzruszający, ale moje ulubione to "Najukochańszy pies".

zobacz kolejne z 1900