Dywan

The Carpet People
8371204892
czupirek

Inne wydania

Na początku była jedynie nie kończąca się płaskość. A potem stał się Dywan... Teraz zamieszkują go rozmaite rasy i szczepy. Dywan ma już historię i opowieści. Ta opowieść jest o Tąpnięciu szerzącym zniszczenie na Dywanie, o żądnych władzy moulach i o dwóch braciach, którzy po zniszczeniu rodzinnej wioski wyruszyli na przygodę nad przygodami. Jest też o tym, że nastąpi koniec (bez happy endu), jeśli ktoś czegoś w tej sprawie nie zrobi.

[opis z okładki]

Opinie czytelników (2073)
Konrad Olejnik | 2015-04-28

Klasyczna historia o bohaterach mimo woli. Naiwne opowiadanie z odwiecznym złem i zagładą w tle, oraz maluczkich w skali (nawet swojego) świata herosach, którzy mają szansę go ocalić... a to wszystko mogło mieć miejsce pod naszymi stopami!
Lekka ironia i groteskowość, oraz barwne postacie i niezwykły świat przedstawiony, jakby nie patrzeć, to jest to co w Terrym najlepsze.
Książka napisana jest przez dwóch autorów. Pierwsza wersja to dzieło 17 letniego Terrego Pratchetta, zaś obecny kształt to efekt oszlifowania jej przez sir Terrego w latach późniejszych.
Czyta się przyjemnie i z uśmiechem na ustach, chciałoby się żeby była trochę dłuższa.
Polecam wszystkim czytelnikom szukającym lekkiej lektury.

P.S. Jakoś nabrałem ochoty do dokładnego obejrzenia mojego dywanu pod mikroskopem.

ira | 2015-02-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2015

"Dywan" to debiutancka powieść Pratchetta, napisana, kiedy miał 17 lat. Do kolejnego po wielu latach wydania idąc, trafiła ponownie na łono autorskie i poddana została przeróbkom. W efekcie dostajemy dokładnie to, co w przedmowie zapowiada Pratchett - nie jest to to samo, co napisał jako nastolatek, ale też i nie to, co napisałby teraz. Nie czyta się źle, ale bez rewelacji.
U mnie natomiast wywołało zaskakującą reakcję - natychmiast po zakończeniu lektury rzuciłam się do wyjątkowo starannego odkurzania, i obiecałam sobie, że przy pierwszej dogodnej okazji oddam mój jedyny dywan do prania... ;)

Ahija | 2014-10-26
Przeczytana: 25 października 2014

Gdy myślę o czyimś debiucie literackim, do głowy przychodzą mi banalne historie napisane topornym językiem - bo, nie oszukujmy się, przy całej późniejszej twórczości pierwsze dzieła właśnie takie sprawiają wrażenie. Zapewne tak się sprawy miały również z Pratchettem, ale tu musimy mistrzowi wierzyć na słowo, bo gdy sam po latach powrócił do Dywanu, postanowił zaprowadzić w nim gruntowny porządek.

Historia plemion, królestw i imperiów która wije się między włosami Dywanu, jest bez dwóch zdań historią wymyśloną przez siedemnastolatka i widać w niej sposób patrzenia na świat osoby młodej. Jednak po przeróbkach jakim została poddana po niemal czterdziestu latach, pierwotna historia nabiera głębokości, a postaci które w jednej chwili robią coś heroiczno-zabawnego (jak to w książkach dla dzieci bywa) nagle przekazują nam mądrość, która zaskakuje. Dlatego pozycja ta stała się przyjemnym opowiadankiem, przy którym można odpocząć wieczorami, które z drugiej strony nie zanudza banałami i...

Beremis | 2013-08-25
Przeczytana: 2003 rok

Nie jest to "Świat Dysku", ale czyta się bardzo dobrze, nie zależnie ile ma się lat w metryce. Fajna książka, którą mogą przeczytać osoby w różnym wieku i rodzice porozmawiać z dziećmi.

Luna | 2010-11-19

Sir (tak, nadano mu tytuł szlachecki) Terry Pratchett- punkt obowiązkowy u każdego miłośnika fantastyki. Jako że zaliczam się do tego grona, rozpoczęłam lekturę jego debiutu literackiego- książki pt. "Dywan".
Cóż, powiem Wam szczerze- z początku czytanie szło mi dość opornie. Prawdopodobnie ze względu na moje zdziwienie; choć tytuł sugeruje związek z Dywanem, to trudno było mi przyjąć do wiadomości, że cała akcja będzie się toczyła w tak oryginalnym otoczeniu.
Między włosami grubymi i chudszmi, czerwonymi i niebieskimi, wśród kurzu i pyłu, na ogromnym Dywanie, żyje małe plemię Munrungów. Jedynie Tąpnięcie- żywioł siejący spustoszenie i zniszczenia, może zakłócić ich codzienność. Tąpnięcie jest uznawane za legendę, jednak w pewnej chwili plemię doświadcza go na własnej skórze. Cała wioska została zniszczona. Mieszkańcy wyruszają przeciwko moulom-żądnym władzy istotom, których przybycie wiążą ze zmianami następującymi w królestwie. Szczep bierze udział w najważniejszej bitwie, a jej...

RYAN | 2010-12-24

Jak pisał w przedmowie sam autor, powieść ta została napisana tak naprawdę przez dwu ludzi: jego jako młodzieńca i jako dojrzałego mężczyzny. Wydaje mi się, że te "podwójne autorstwo" daje się zauważyć w stylu pisania i nadaje ono tej książce pewien... niepowtarzalny klimat.

wiejskifilozof | 2013-08-17

Satyryczno ironiczna.To Pratchett w najlepszym wydaniu.Sporo się, dzieję i można dobrze się ubawić czytając,tę książkę.

sowa | 2015-07-30
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 30 lipca 2015

Bardzo prosta historyjka, bajka właściwie. Jednak zawsze ciekawie jest zobaczyć jak wyglądał początek twórczości popularnego pisarza. Można kilka razy uśmiechnąć się pod nosem, bo już wiemy, co było dalej, a "Dywan" daje tego pierwsze zapowiedzi.

Vaco | 2014-09-27
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka

Debiut Pratchetta. Warto przeczytać nie dla stylu i wykonania, ale dla pomysłu, który pozwolił autorowi uczynić z dywanu świat o własnych tradycjach i wierzeniach, zamieszkany przez fantastyczne istoty. Podsumowując - interesująca pozycja :)

rewolwerowczyni | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, Przyjemne

Niewątpliwie czuć, że to debiut sir Terry'ego Pratchetta(a zwłaszcza po przeczytaniu późniejszych książek), jednak bohaterowie i fabuła tłumią drobne, pojawiające się w gruncie rzeczy tylko na początku drobne niedociągnięcia.

zobacz kolejne z 2063
Terry Pratchett nie żyje

Z przykrością informujemy, że w wieku 66 lat zmarł Terry Pratchett - angielski pisarz, autor prześmiewczych powieści fantasy dziejących się w Świecie Dysku.

65. urodziny Terry'ego Pratchetta

28 kwietnia swoje urodziny świętuje Terry Pratchett. Słynny pisarz fantasy i science fiction, który pierwszą pracę opublikował jako nastolatek, kończy tego dnia 65 lat. Na całym świecie sprzedał przeszło 50 milionów książek, a jego dzieła zostały przetłumaczone na 33 języki.