Paulina

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Bluszczem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: ALFA
Pauline
klasyka
Arek

Historia opowiadana jakby z drugiej ręki. Głównym narratorem jest Alfred, który opowiada nam historię, którą sam poznał z relacji Pauliny. Jedna ze słabszych powieści w dorobku Dumasa.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

allison | 2013-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2013

"Paulina" to przykład prozy szkatułkowej, łączącej wątki obyczajowe, miłosne oraz elementy grozy.
Jest to pięknie i ciekawie opowiedziana historia wielkiej platonicznej miłości, przyjaźni i poświęcenia, ale także zdrady i rozczarowania.

Przyznam, że początek nie zapowiadał się interesująco ze względu na rozwlekłość i szczegółowość relacji. Dopiero gdy narrator oddał głos swojemu przyjacielowi, a ten z kolei przywołał opowieść tytułowej bohaterki, zrobiło się ciekawie i intrygująco.
Fabułę ubarwia mroczna tajemnica, której odkrycie okazuje się tragiczne w skutkach. Te z kolei pociągają za sobą następne nieprzewidywalne wydarzenia, dzięki czemu czyta się "Paulinę" szybko i z emocjami.

Bacha85 | 2014-07-20
Przeczytana: lipiec 2014

Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać autora „Trzech muszkieterów”.Jak przystało na świetnie napisaną literaturę, idealną jako źródło przyjemnej i pełnej wzruszeń rozrywki, proza Aleksandra Dumas od samego początku cieszyła się wielką popularnością. „Paulina” to książka o tyle wyjątkowa, że wybitnie krótka w porównaniu z innymi powieściami autora. Jak wypadła na ich tle?

Opowieść rozpoczynają wspomnienia narratora, który opisuje kilka spotkań ze swoim znajomym i jego tajemniczą towarzyszką. Gdy po kilku latach narrator ponownie natrafił na Alfreda de Nerval, ten może mu w końcu uchylić rąbka tajemnicy, do jakiej się zobowiązał. W ten sposób poznajemy historię Pauliny, równie piękną, co tragiczną, pełną grozy i przeplecioną chwilami szczęścia.

Głównymi bohaterami opowieści jest Paulina i Alfred. Dziewczyna opowiada swemu przyjacielowi dzieje swojego niedługiego życia, które sprawiły, że została żoną hrabiego de Beuzeval. Jest kobietą piękną, lecz nie do końca tego świadomą,...

Wojciech Detko | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Krótkie opowiadanie mające zaledwie 170 stron w książeczce mającej wymiary niewielkiego kalendarzyka kieszonkowego. Mężczyzna opowiada historię Pauliny, która sama mu ją przekazała. Dość ciekawy zabieg, historia mogła być ujmująca jednakże irytujący brak dążenia do sprawiedliwości przez głównego bohatera i nawet samą Paulinę irytował i trochę psuł odbiór. Niemniej jest to idealna pozycja do łyknięcia dla ludzi którzy podróżują i mają ochotę na lekką i przyjemną lekturę.

Małgosia | 2012-06-22

"Paulina" jest powieścią, w której egzotyka i tajemniczość stanowią tło dla zawikłanych i subtelnych problemów wewnętrznych bohaterów. Książka Dumasa, trochę staroświecka i przez to pełna uroku, przenosi dzisiejszego czytelnika w świat romantycznych uniesień, tragicznych zbrodni i szlachetnych uczuć.

Tak oto brzmi nota od wydawcy, nie sposób się z nią nie zgodzi. Od dawna mam nie ukrywaną słabość do Aleksandra Dumasa jak i ojca, tak i również syna. Klasyk, więcej słów nie potrzeba.

mrsjackie | 2016-07-21

Książka do pociągu, historia bez szału, przewidywalna. Jedyna rzecz godna uwagi to styl narracji.

kariatyda | 2016-02-08

Książka dla sympatyków XIX-wiecznych romansów. Autorem jest Aleksander Dumas ojciec, w powieści opisane są pojedynki i zbrodnie dokonywane przez... No właśnie, nie będę zdradzać fabuły. :) Nie jest to jednak typowa powieść "płaszcza i szpady", na pierwszy plan wysuwają się bowiem rozterki sercowe. Dla współczesnego czytelnika elementem zniechęcającym lekturę może być inwersyjna składnia, ale - pamiętając, kto jest autorem książki - warto się z nią zapoznać mimo "archaiczności". Polecam.

Madeline_Jefris | 2016-03-28
Sygryda | 2016-02-01