Moje słuszne poglądy na wszystko

Moje słuszne poglądy na wszystko
837006938X
filozofia i etyka
deboom

Długo oczekiwany zbiór esejów najwybitniejszego polskiego filozofa zawiera teksty z lat 80. i 90., w większości nieznane dotychczas polskiemu czytelnikowi. Autor z właściwą sobie błyskotliwością analizuje związki między religią a naszą cywilizacją, tropi źródła zła i utopijnego myślenia, ukazuje realcje między prawdą, demokracją i wolnością, a także idee kształtujące nowożytność....

Charakterystyczna dla Kołakowskiego umiejętność pisania o sprawach trudnych w sposób jasny i zarazem dowcipny sprawia, że czyta się tę książkę z prawdziwą przyjemnością.

Juttka | 2013-08-20

U Kołakowskiego bardzo lubię jego styl. Gdy czytam wykłady, eseje, widzę jak siedzi lekko pochylony . Jego "bynajmniej", "jednakże', "aczkolwiek nie twierdzę", "podobnie rzecz się ma", poznałabym wszędzie. On jeden potrafi pisać o rzeczach wielkich prostym, dostępnym dla ludzi przeciętnych językiem. Dzięki temu po jego dzieła mogą sięgnąć wszyscy.
W jego wykonaniu filozofia staje się przyjemna. Charakterystyczny język jest prosty, dowcipny, bez udziwnień, co sprawia łatwe i jasne zrozumienie tego, co się czyta.
Osobiście Kołakowskiego bardzo cenię jako osobę. Podoba mi się jego skromność, zdolność przyznawania się do błędu, bez trwania z jakimś fanatyzmem w swoich doktrynach. Zawsze rozważa wszystko, co może nieść jakąś wątpliwość w coś, co ustalił. Prostota u ludzi wielkich jest czymś co mnie urzeka. Człowiek zdolny do przyjaźni z analfabetą. Nie przeszkadza mu ilość wiedzy przyjaciela, jak i przyjacielowi nie powinien przeszkadzać stopień jego wiedzy.
Bardzo...

Stress | 2015-11-14

Na ile obejmuję treść swoim małym rozumkiem, to wydaje mi się... jestem pewien, że zetknąłem się z kimś naprawdę mądrym. Pięknie i prosto piszącym o rzeczach nie zawsze pięknych i nie zawsze prostych.

Mikolaj Frycz | 2016-03-20
Na półkach: Filozofia, Przeczytane

Od nadmiaru Kołakowskiego zmienia się sposób budowania zdań. Coś na kształt Yody, choćby dlatego warto sięgnąć po jego książki.

Pazaak | 2016-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2016

Treść: 7
Forma: 6

Micky | 2015-07-08

Mówią o mnie, że jestem taką złośliwą panną, więc gdy tylko zerknęłam na tytuł tej książki od razu pomyślałam, że muszę ją przeczytać. I warto było. Nie do końca zgadzam się w niektórych kwestiach, ale to nie przekreśla tego, że mi się podoba.

Cirmus | 2011-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2011

Bardzo ciekawy zbiór esejów z lat 80' i 90 XX wieku. Polecam!

jarema | 2016-09-16
Tomek Hejmej | 2016-07-17