Życie bez zasad i inne eseje

Tłumaczenie: Halina Cieplińska
Wydawnictwo: Rebis
Life whitout Principle
978-83-7510-604-6
życie, eseje
filozofia i etyka

Henry David Thoreau, autor niezwykłego zbioru esejów kontemplacyjnych "Walden, czyli życie w lesie", w tym tomiku daje się poznać z trzech innych esejów: tytułowego "Życia bez zasad", "Hodowcy ostryg z Wellfleet" (należącego do zbioru "Cape Cod") oraz "Ostatnich dni" Johna Browna. Są one wyrazem amerykańskiego transcendentalizmu, nurtu odrodzenia społecznego, literackiego i filozoficznego, który w połowie XIX wieku rozkwitł na krótko w Nowej Anglii. Choć eseje te powstały w epoce tak odległej, to jednak śmiało podnoszone kwestie etycznych i moralnych wyborów dokonywanych przez obdarzonego wolną wolą człowieka przesądzają o ich nieprzemijającej wartości, która zwłaszcza dziś – w świecie pełnym pułapek – warta jest przypominania.

źródło opisu: Okładka

źródło okładki: http://www.klub-litera.pl/index.php?option=com_k2&...»

Mikosek17 | 2014-08-17

Thoreau po raz kolejny potwierdził to jak niesamowitą był osobą. W esejach prezentuje swój niesamowity pogląd na świat. To coś wspaniałego, że przez całe życie pozostał idealistą i wierzył w to, co mówił, reprezentując w pełni swój światopogląd. Można polemizować czy jego wizja świata i rzeczywistości miałaby sens, i zastosowanie, gdyby każdy czynił jak Thoreau by chciał, ale wydaje mi się, że jest to bez znaczenia. Z zapisków amerykańskiego pisarza można wyciągnąć bardzo wiele wspaniałych refleksji na temat tego jak powinno wyglądać życie. Słusznie on zwraca uwagę na to, iż większość ludzi wykonuje pracę, której nienawidzą, bądź jest bezsensowna i nie zadając pytań robią wszystko, żeby uzyskać materialne korzyści, które tylko zaślepiają i odciągają od prawdziwych wartości. Znany transcendentalista ewidentnie kochał życie, fascynowała go egzystencja, natura i żył tak, żeby być szczęśliwym każdego dnia. Do dzisiaj tak niewiele osób jest w stanie obrać drogę jak Thoreau, ale osoby,...

Rafał Niemczyk | 2011-04-14
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

"„Życie bez zasad” to słynny esej, wygłoszony pierwotnie w formie prelekcji w 1854 roku. Thoreau zasłynął w nim nie tylko jako piewca uniwersalnych wartości, ale także jako znakomity stylista, co potwierdza warstwa literacka utworu. Tło eseju stanowią Stany Zjednoczone w przededniu wojny secesyjnej.

Filozof dużo mówi o zanikających ludzkich wartościach, które powinny być fundamentem budującym jednostki, tworzące później zdrowo myślące społeczeństwo. „Bezmyślność jest grabarzem całego świata” – pisze. Rozwodzi się nad tym, że podstawą powinno stać się wymagania w stosunku do samego siebie, bo „tylko z braku Człowieka istnieje tak wielu ludzi”. Nie boi się wypowiadać myśli, krytykować państwo, a w nim ludzi skrępowanych formami i szafujących wobec innych pochlebstwami, którzy nie mają w sobie za grosz niezależności. A to przecież prawda, jakakolwiek by nie była – powinna stanowić fundament człowieczeństwa; z granitowej, prymitywnej skały."

Cała recenzja do przeczytania pod...

króliki | 2013-10-24
Przeczytana: 23 października 2013

Świetne. Najbardziej urzekł mnie tytułowy esej 'Życie bez zasad', bo autor ubiera w słowa moje poglądy, oczywiście w o wiele piękniejsze słowa, niż ja bym była w stanie to zrobić. Thoreau był wręcz skrajnym idealistą i to, owszem, jest widoczne nawet w tych trzech krótkich esejach, mimo to myślę, że jego myśli i tak są warte uwagi. Oczywiście wszystko jest osadzone w realiach XIX-wiecznej Ameryki, ale można się zdziwić, jak wiele z jego refleksji o sensie życia czy wolności można odnieść do teraźniejszości. Zdecydowanie polecam.

Freestyle | 2013-05-11
Przeczytana: 16 września 2012

Mnie interesuje tylko esej Życie bez zasad. Resztę zawartości tej książki można pominąć. Życie bez zasad opisuje podejście i opinię autora do tematu pracy. Ponadczasowe spostrzeżenia, napisane ponad 150 lat temu, nadal bardzo aktualne. Po przeczytaniu, człowiek zadaje sobie pytania, na które odpowiedź wydaje się bardzo prosta, lecz po lekturze zaczynamy patrzeć na to wszystko z innej strony.

Nie wystarczy przeczytać tylko raz. To wymaga kilku powtórzeń, aby całkowicie zrozumieć sens przesłania.

| 2014-01-06
Przeczytana: 2013 rok

Love that man!

Strumyk | 2015-09-15

gdy tylko ujrzałem powyższą pozycję w bibliotece. Nie potrafiłem się powstrzymać. Henry jak zawsze- ma mnie!

Susi | 2014-02-06
Na półkach: 2014, Przeczytane

Kolejny dowód na to, że Thoreau mądrym człowiekiem był i warto czytać jego dzieła.

Cirmus | 2011-11-10
Przeczytana: 07 listopada 2011

Bardzo dobrze dobrany zbiór kilku esejów Pana Thoreau. Polecam!

marpodgorny | 2016-12-05
Filip | 2016-08-25