A History of Western Philosophy
83-87045-63-2
filozofia, Europa, historia
filozofia i etyka
Lil

Książka stanowi refleksję wielkiego filozofa nad dziejami filozofii i związkami tej dyscypliny z innymi dziedzinami kultury, przede wszystkim nauką i polityką. W gruncie rzeczy, jest to traktat historyczny ujmujący historię filozofii w popularnej dzisiaj konwencji historii idei.

| 2011-12-29
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Filozofia
Przeczytana: maj 2011

Do lektury, zachęciło mnie pewne zdanie wypowiedziane przez Umberto Eco. Stwierdził, że dobrze by się stało gdyby podstawy historii filozofii były przedmiotem nauczania w szkole. Na szkołę jest w moim przypadku trochę za późno, ale na dokształcanie we własnym zakresie na szczęście nie.
Przyznam, że solidnego podręcznika z tej dziedziny nie miałam w ręku aż do czasu Russella. I chyba dobrze się stało, że to właśnie ta książka była moim pierwszym kontaktem z historią "umiłowania-mądrości" (bo to oznacza właśnie termin filozofia "phileo-sophia"). Przystępnie napisana bez nadużywania niezrozumiałych, specjalistycznych terminów i zwrotów (autor ogranicza się do niezbędnego minimum) doskonale wprowadza nas w świat ludzkich idei i rozwoju myśli. Zapoznaje nas z głównymi kierunkami filozoficznymi - od starożytności aż do czasów nowożytnych, przybliża wszystkie ważniejsze postacie, ich dokonania, koncepcje i główne tezy nauk. Prowadzi nas przez zmieniające się epoki a wraz z nimi w...

remix1313 | 2018-05-14
Przeczytana: 14 maja 2018

Arcydzieło. Biorąc pod uwagę wagę przedmiotu i jego trudność w przekazie (przynajmniej w odniesieniu do mojej percepcji), Russel ze swoim talentem (Nobel w dziedzinie literatury, 1950) napisał dzieło, które przedstawia chronologicznie najważniejszych filozofów cywilizacji zachodniej. Napisał w sposób wciągający, oferujący niewiarygodną dawkę informacji i klarujący obok filozoficznych założeń, bieg czasów w których były tworzone. Świetne jest też przedstawianie osobowości postaci filozofów i ich rys biograficzny. W połowie lektury zacząłem kupować wszystko, co jest autorstwa Russela a to jest chyba najlepsza rekomendacja.

lumbarda | 2012-04-23
Przeczytana: sierpień 2003

"Dzieje filozofii Zachodu" B. Russella warto przeczytać. Sam autor ostrzega we wstępie, że jest to jego prywatny, mocno naznaczony subiektywizmem, przegląd ważnych teorii i postaci. Warto go usłuchać. Nie należy traktować "Dziejów" jako podręcznika historii filozofii. Russell podaje własną interpretację i ocenę; stąd na opisy niektórych epok i prądów lepiej patrzeć z dystansem.
Bardzo polecam wszystkim zainteresowanym filozofią. Można się z Russellem nie zgadzać, ale nudzić się z nim na pewno nie można.

Książka którą można się delektować- w całości na jeden raz się nie nadaje, ale w zależności od potrzeb i kaprysu miło czyta się na wyrywki. Ominęłam rozdziały bardziej historyczne np. o papiestwie, za to poszczególne nurty filozoficzne opisane ciekawie, często polemicznie- nie brakuje subiektywnych, często surowych ocen samego Russela, na co trzeba uważać, bo nie zawsze ma rację... Ogólne wrażenie bardzo dobre pomimo wszechobecnego krytycyzmu i szeroko zarysowanego tła historycznego i kulturalnego epok.

Krzysztof_g | 2013-08-18

Nareszcie ktoś pisze dzieje filozofii ze zrozumieniem, a nie przedstawia encyklopedyczny timeline.

Przyznam, iż książka ta nie stanowi pełnego kompendium wiedzy z zakresu historii filozofii. Niemniej jest moją ulubioną lekturą i stanowi wspaniałe wprowadzenie do tematu. Autor nie szczędzi dowcipnych uwag, język jest prosty (o co w filozofii, wydaje się na podstawie obserwacji, dosyć trudno). Poleciłabym ją dosłownie każdemu.

jarema | 2016-11-13

Krótko i szczerze. Czas poświęcony na tę pozycję na pewno nie jest czasem straconym, aczkolwiek jeśli już mamy czytać historię filozofii lepiej sięgnąć po Tatarkiewicza. Zdecydowanie.

Mikolaj Frycz | 2017-07-21
Na półkach: Przeczytane, Filozofia