Moje słuszne poglądy na wszystko

Okładka książki Moje słuszne poglądy na wszystko Leszek Kołakowski
Okładka książki Moje słuszne poglądy na wszystko
Leszek Kołakowski Wydawnictwo: Znak filozofia, etyka
filozofia, etyka
Moje słuszne poglądy na wszystko
Znak
1999-01-01
1984-01-01
837006938X
moje słuszne poglądy wszystko filozofia utopia apokalipsa esej

To świetna książka prof. Leszka Kołakowskiego. Niezwykle ciekawe tematy poruszone w zupełnie innym świetle . To zbiór esejów z zakresu filozofii polityki i moralności.

Fajna książka dla niefilozofa, a i filozof coś w niej znajdzie dla siebie.

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Fajna książka dla niefilozofa, a i filozof coś w niej znajdzie dla siebie.

Filozofia dla tych, co nie lubią filozofii

"Moje słuszne poglądy..." to zbiór esejów i wystąpień Leszka Kołakowskiego na temat podstawowych dylematów filozoficznych z naciskiem na filozofię polityki. Autor nie pozuje na nieomylny autorytet, często przyznając się, że o danym zagadnieniu nie ma pojęcia. Jednak to, o czym pojęcie ma przekazuje w przystępny sposób i bez właściwego rozmaitym akademikom zadęcia. Hitem jest końcowy słowniczek terminów filozoficznych.

Nie jest to książka na jedno popołudnie. Lektura wymaga od czytelnika pewnego wysiłku (o to chyba też chodzi w czytaniu),ale zdecydowanie poszerza horyzonty. Jeśli, podobnie jak mnie, na jakąkolwiek wzmiankę o "filozofii" powracają Wam traumatyczne wspomnienia ze studiów, Kołakowski będzie najlepszą odtrutką.

Filozofia dla tych, co nie lubią filozofii

lechu

lechu

Tytuł nie kłamie: jest o wszystkim. Dosłownie! Religia, utopie, komunizm, nowoczesność, prawda, faszyzm, PRL, kapitalizm, totalitaryzm, chrzęścijaństwo, nauka, historia, państwo, sprawiedliwość, Diabeł i bóg. Wszystko wyjaśnione piękną przystępną polszczyzną w ujmującym stylu. Mamy wrażenie, że wszystko rozumiemy {nareszcie!} i tylko mały głosik ze starej reklamy sugeruje, że jak "coś jest do wszystkiego, to jest do niczego". Sposób pisania jest przepiękny. Z treścią różnie bywa.

Od nadmiaru Kołakowskiego zmienia się sposób budowania zdań. Coś na kształt Yody, choćby dlatego warto sięgnąć po jego książki.

Na ile obejmuję treść swoim małym rozumkiem, to wydaje mi się... jestem pewien, że zetknąłem się z kimś naprawdę mądrym. Pięknie i prosto piszącym o rzeczach nie zawsze pięknych i nie zawsze prostych.

Mówią o mnie, że jestem taką złośliwą panną, więc gdy tylko zerknęłam na tytuł tej książki od razu pomyślałam, że muszę ją przeczytać. I warto było. Nie do końca zgadzam się w niektórych kwestiach, ale to nie przekreśla tego, że mi się podoba.

Bardzo ciekawy zbiór esejów z lat 80' i 90 XX wieku. Polecam!

Bardzo ciekawy zbiór esejów z lat 80' i 90 XX wieku. Polecam!

U Kołakowskiego bardzo lubię jego styl. Gdy czytam wykłady, eseje, widzę jak siedzi lekko pochylony . Jego "bynajmniej", "jednakże', "aczkolwiek nie twierdzę", "podobnie rzecz się ma", poznałabym wszędzie. On jeden potrafi pisać o rzeczach wielkich prostym, dostępnym dla ludzi przeciętnych językiem. Dzięki temu po jego dzieła mogą sięgnąć wszyscy.
W jego wykonaniu filozofia staje się przyjemna. Charakterystyczny język jest prosty, dowcipny, bez udziwnień, co sprawia łatwe i jasne zrozumienie tego, co się czyta.
Osobiście Kołakowskiego bardzo cenię jako osobę. Podoba mi się jego skromność, zdolność przyznawania się do błędu, bez trwania z jakimś fanatyzmem w swoich doktrynach. Zawsze rozważa wszystko, co może nieść jakąś wątpliwość w coś, co ustalił. Prostota u ludzi wielkich jest czymś co mnie urzeka. Człowiek zdolny do przyjaźni z analfabetą. Nie przeszkadza mu ilość wiedzy przyjaciela, jak i przyjacielowi nie powinien przeszkadzać stopień jego wiedzy.
Bardzo sympatyczny człowiek. Lubię, gdy przyciąga się mnie nie tylko swoimi zasługami na płaszczyźnie zawodowej, ale też nietuzinkową osobowością.
Dlatego oczywistym będzie jeśli polecę ten oto zbiór esejów, jak i wszystko, co napisał lub wygłosił.

W jego wykonaniu...

• Filozofia