Autonauci z kosmostrady

Tłumaczenie: Marta Jordan
Wydawnictwo: Muza
Los autonautas de la cosmopista
83-7200-334-3
naekana

Wiosną 1982 roku Julio Cortázar i jego żona Carol Dunlop wyruszyli samochodem w podróż z Paryża do Marsylii francuską Autostradą Południową. Spędzili na niej ponad miesiąc. Potraktowali ją niemal jak szaszłyk: podzielili na króciutkie odcinki i pokonywali po kawałeczku, jadąc od parkingu do parkingu, "licząc po dwa dziennie i śpiąc zawsze i bez wyjątku na drugim z nich". Tak brzmiała jedna z reguł GRY, w którą bawili się Wilk (Julio) i Niedźwiedzica (Carol) i do której zaprosili również Czytelnika. Efektem tej "ekspedycji" opowiadanej chwilami ze śmiertelną "naukową" powagą, momentami lirycznie, a najczęściej z żartobliwym przymrużeniem oka, jest książka, która SKŁADA SIĘ z opisów, zdjęć, rysunków, notatek, listów, mapek, fotokopii biletów i innych pamiątek podróży.

Michal Zacharzewski | 2016-02-05

Nietypowy patent - autorzy książki podróżują autostradą Paryż-Marsylia, zatrzymując się na każdym parkingu i nocując na co drugim. Po drodze opisują to, co im ślina na maszyny do pisania naniesie. Ciekawe, inspirujące, chwilami nawet mądre. Choć oczywiście trzeba lubić Cortazara, by to znieść.

fiurka85 | 2016-04-19
Przeczytana: 2010 rok