To była Lola

Her name was Lola
978-83-247-0839-0
To, była, Lola
Nat

Maks, londyński pisarz, dostaje płytę z nagraniem hinduskiej ragi. W dziwnej muzyce zaklęty jest tajemniczy wschodni demon Apasmara. Ducha nasyła na Maksa Lola: dziewczyna, którą kochał, lecz zdradził, więc od niego odeszła. To jej słodka zemsta: słuchając płyty, Maks zapomni wszystkie miłe, wspólne chwile. Jednak Lola nie wie, że skruszony Maks postanowił ją odnaleźć... Zabawna i pełna uniwersalnych spostrzeżeń powieść o tym, że ?ludzie składają się ze wspomnień, strat, tęsknot i żalów?. Intelektualna atmosfera, świetne dialogi.

Monika | 2010-07-26
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 2010 rok

Najbardziej schizofreniczna książka, jaką w życiu czytałam.

magda | 2010-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

"Karzeł śpi na ramieniu Maksa. Maks nie widzi jego twarzy. Mówi do swego umysłu:
- Halucynacje to zjawiska mentalne, nie?
- Owszem - przytakuje umysł - Ale to nie ja zmyśliłem tego koleżkę. Jestem jak poczta: nadchodzą przesyłki, a ja je sortuję".

Pełna metafizyki opowieść o sile miłości, zemście podanej na zimno i karmie. Ciśnie mi się na klawisze stwierdzenie, że to dobra książka, ale gniot.

Dobra, bo jest ciekawym studium osobowości głównego bohatera zaprawionym nutką hinduskiej religii i magii. Jest dobrze napisana, idealnie mi tu pasuje określenie "szczerze", kawałek szczerej literatury - umysł Maksa, postacie z jego książek w niesłychanie dosadny sposób krytykują jego zdradę.

Gdyby jednak obedrzeć fabułę z całej metafizyczności nagle zostaje nam schizofreniczny "wannabe" pisarz, który utracił miłość swojego życia zdradzając ją z pierwszą napotkaną "lalunią". I tu się właśnie "kłania" gniot.

Od momentu, gdy Lola odchodzi, nasz główny bohater, który już wcześniej nie był do końca...

Czarna_Sarna | 2013-05-27
Przeczytana: 2013 rok

To było dziwne
Tolkien, Salinger, Vonnegut. Te obiecujące nazwiska zostają porównane do pana Russella Hobana na odwrocie książki. W samej powieści natomiast dopatrzono się nawet "leciutkiego zabarwienia fantasy". Cóż, czcze to pochlebstwa.
"To była Lola" jest historią miłości Maska, pisarza, i Loli, arystokratki z zamiłowaniem do muzyki. Tego pierwszego spotykamy w dość dziwnych okolicznościach. Już na samym początku rozwiązujemy dziwną, psychodeliczną zagadkę (zapewne owo "leciutkie zabarwienie fantasy")i cofamy się w czasie, by razem z głównym bohaterem poznać tytułową Lolę, uczestniczyć w sielance ich wspólnych 3 miesięcy oraz popełniamy błąd, który wszystko zmienia...
Zdawać by się mogło, że to zwykłe romansidło jakich wiele. Niespodzianka! Takiego romansu prawdopodobnie nie przeczytacie szybko po raz drugi dzięki sprytnemu wybiegowi - personifikacji umysłu Maksa, oddzielonego od swojego posiadacza. Sprzyja im to w nie zawsze udanej, ale sprawnej komunikacji. Postaci tworzone...

Klaudyna | 2011-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2011

Ta książka to jakiś jeden wielki bałagan. Pełno dziwnych dialogów, odniesień do filozofii hinduskiej, niemocy twórczej i szczypta magii (bo fantasy to to nie jest). Może i czyta się szybko, bo rozdziały są krótkie, ale czasem trudno się połapać. Po tej lekturze zacznę gadać z własnym umysłem...

Kami | 2012-03-19
Przeczytana: 19 marca 2012

O czym była ta książka? yyyy nie skumałam, co za bajzel :) chyba podobne odczucia są po Bravo Girl ;)

Soniak Kwak | 2013-05-24
Przeczytana: 24 maja 2013

Obwoluta bezczelnie porównuje Hobana do Tolkiena, Salingera i Vonneguta, a ja mam wrażenie, że człowiek który to pisał, chciał się pochwalić znajomością wyżej wymienionych autorów. Książkę czyta się leciutko i bardzo szybko, więc trudno mówić o stracie czasu. Doskonała do autobusy, pociągu, na plażę.
Po lekturze powieści i zestawieniu jej z lekturą wstępnych podziękowań, jakie hojnie nakreślił Hoban we wstępie wyciągam wniosek, że człowiek włożył w tę książkę dużo więcej pracy, niż przyniosła ona efektu.
Starałeś się, Russellu, dlatego nie będę do szczętu mieszać Pana z błotem.
Banał.

Nat | 2010-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2010

Bardzo ciekawa książka, łatwo i szybko się ją czyta.
Co mi się podobało? Fabuła, bez dwóch zdań. Autor porusza wiele ciekawych, nieznanych wcześniej przeze mnie rzeczy jak na przykład religia hinduska, szczegóły muzyki klasycznej, ale także życie londyńskie.
Polecam

zubinovsky | 2012-06-03
Na półkach: 2012 i dawniej, Przeczytane
Przeczytana: 31 maja 2012

Schizofreniczna, dziwna, odrobinę magiczna. Czytało się ją szybko jednak męczyła mnie w pewien sposób. Zakończenie dość zaskakujące, mam wrażenie jakby autor planował coś zupełnie innego.

Kasia Cehak | 2013-07-30

ciężko się czyta