Powieść science-fiction z akcją w Warszawie w roku 2056. Po wielkiej wojnie Polska jest prowincją Chin. Po rozlanej Wiśle pływają dżonki, mieszkańcy szukają zapomnienia w salonach rozrywki i tajnych palarniach opium. Adrian Górski, terapeuta uzależnień, dostaje niezwykłe zlecenie. Ma odnaleźć syna najpotężniejszego człowieka w mieście, pana Wanga. Chłopak geniusz biochemii zniknął, pozostawiając notes pełen dziwnych zapisków... Intrygująca wizja świata za pół wieku, w której rzeczywistość to nie tyle labirynt, co raczej pajęczyna.

Mateusz Turski | 2014-09-11
Przeczytana: 11 września 2014

Książka mimo ciekawego pomysłu bardzo traci, ze względu na:
- wprowadzanie postaci w połowie akapitu tak bez sensu
- sekso-wypychacz
Inaczej była by spoko, ale no cóż psuje się przez to i nawet nawiązanie do mitologii nie ratuje tego

Pcheleczka92 | 2012-03-28
Przeczytana: 28 marca 2012

Muszę przyznać, że nie zdołałam doczytać do końca.
Mam na pólce jeszcze kilka innych ksiązek, a na ta najzwyczajniej żal mi było już czasu.
Stron ma 260, przeczytałam 120
Byłam twarda! Naprawdę..

Futurystyczna wizja Warszawy, w której ciężko zdobyć elektryczność, a zamiast wirusów ludzkich mamy wirusy prądolubne.
Musze przyznać, że opisy miasta, pełnego kabli, mroku i bliskiego zawaleniu się trafiły do mojej wyobraźni. I za to właśnie książka otrzymuje swoje 4 pkt.

Sama fabuła... nie do końca wpada w moje klimaty. Powiedziałabym wręcz, że jest nudna.
Sceny szybko urywane, parę razy zgubiłam się w kwestii kto co mówi, i czy to przypadkiem już nie o innym bohaterze. Akapity krótkie i pełne mrocznych metafor, zgubnych porównań .
Wydaje się, jakby ludzie w tej powieści byli bez emocji. Cała powieść jest bez emocji. Nie wyczuło się ich nawet w scenach seksu.

Jest mi przykro bo opisy miasta naprawdę mi się podobały.

Polecam Antropologom miasta i fanatykom futurystycznych opisów miast.

groszex | 2013-05-02
Przeczytana: 2013 rok

Niezwykły popis kunsztu słownictwa polskiego. To właśnie bogate( nie przez wszystkich lubiane) opisy miejsc, ludzi i zjawisk są największym plusem tej powieści. Chodź można było odczuć trochę przesyt treści nad fabułą, nie było to na tyle męczące aby porzucić czytanie.
Wizja świata, którą zaprezentował autor, nie jest do końca kosmicznym wybrykiem. Niewiele brakuje aby nasz kraj został zastąpiony tym z książki, zachowania ludzkie już się pokrywają z tymi z dzieła Rafała Nowakowskiego. Ta rzeczywistość i bliskość przyszłości pozostawia po przeczytaniu pewien żal, ale i determinację, żeby szanować to co mamy, i ocalić to co jeszcze nie odeszło w zapomnienie, bo cyfryzacji poddadzą się niedługo już ludzkie emocje....
Polecam wszystkim, nawet gdy książka może wydawać się nużąca, pomyśleć nad treścią i odnieść ją do swojego życia.

aoshi | 2014-01-13
Przeczytana: 11 stycznia 2014

Nie dałem rady. No po prostu nie dałem. Może jest tam gdzieś ta iskierka, ale ja jej nie dostrzegam. Gratulacje za pomysł, realia niecodzienne, bohaterowie trochę bardziej choć też nie jest źle. Ale całokształt...jakbym jadł zupę widelcem. Mam wrażenie, że (co uważam za manifestację kiczu literackiego) kiedy jakaś teza jest akurat potrzebna, to staje się faktem. Tak jakby nagle wpadł do głowy fajny pomysł i został wprowadzony do książki od ręki zamiast odpowiednio wcześniej. Bohaterowie momentami przestają być sobą (!) i zachowują się jak AI (jestem przekonany, że nie mylę tutaj mojej tezy z zamierzeniem autora).
No i Matrix na okładce to chyba trochę zbyt frywolna interpretacja.
Jeśli to ma być pierwszy krok w karierze, to okazuje się być dobrym przykładem do zwrócenia uwagi na sposób pisania.

akapi | 2015-03-26
Przeczytana: 26 marca 2015

Ogólne wrażenie jest pozytywne.

Na plus:
Ciekawie ujęty, nawiązujący do aktualnie popularnych zapatrywań pomysł political-fiction.
Miłe liczne odniesienia do historii polskiej wynalazczości.

Nie podoba mi się sposób zamknięcia.
Trochę odstręczają mnie liczne rozbudowne fragmenty majaków.
Jestem jednak pewien, że te elementy mają szansę, za sprawą dużej plastyczności, trafić w gusta niektórych czytelników.

Wioletta Psiuk | 2014-07-21

Receptą na zaczęcie wszystkiego od nowa jest tylko kompletny reset - Amnezja. Bunt przeciwko kontroli - pozwolenie sobie na dotknięcie dna, a nie ciągłe utrzymywanie się na powierzchni. Ciekawa diagnoza z którą ciężko polemizować :)

Ludwig Bodmer | 2013-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2013

Jedyną mocną stroną są opisy postapokaliptycznej Warszawy zmieniającej się w miasto azjatyckie. Po sześćdziesięciu stronach opisy już nudzą i zaczyna się koszmar - od drewnianych dialogów pęka szkliwo na zębach, sceny łóżkowe są żałosne ("W opustoszałych pomieszczeniach promieniowali gibką smagłością ruchów frykcyjnych, eteryczną energią lepkich fluidów"), monologi, w których bohaterowie zastanawiają się nad naturą wszechświata, nadużywając słów takich jak "entropia" czy "miazmaty" brzmią jak urywki z bloga uduchowionej gimnazjalistki ("Ludzie pędzą, zderzają się ze sobą, sczepieni kręcą się jakiś czas w kółko, a potem każdy odlatuje w inną stronę. Siła odśrodkowa"), fabuła się sypie a wplecenie w nią czegoś co ma być syberyjskim eposem całkowicie niszczy konstrukcję książki i przyjemność z czytania. Omijać z daleka.

anemonka | 2013-04-21

Czytając tą książkę miałam wrażenie że w głowie wyświetla mi się komunikat Error. Cały czas zastanawiałam sie kto kogo wcześnie wykończy ja książkę czy ona mnie. Niestety poległam. Szumnie zapowiadana w opisie powieści - akcja rodem z matrixa, jest wielką masakrą. Ani to ładne ani składne. Fakt pomysł ciekawy - Warszawa jako część Chińskiego imperium. Ale ani bohaterowie udani ani akcja specjalnie porywająca a i wizja świata jakaś niedokładna skłócona niespójna. Brniemy przez tą Warszawę chińskiego absurdu ale ani to przyjemne ani pouczające. Może nie czuje klimatu a ta książka dla mnie równie dobrze mogła by mieć tytuł : co autor miał na myśli?. Można by długo prawić o tej beznadziei. Podsumowując jednym zdaniem nie wiem co pan Autor bierze ale mam nadzieje że nikt mi tego nigdy nie dosypie.

Michael Shootbook | 2013-04-11
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, ~ E3
Przeczytana: 2011 rok

Nowakowski stworzył apokaliptyczną wizję przyszłości Polski, w której każdy obywatel jest inwigilowany przez nowe - korporacyjne władze. Autor próbuje czerpać z ducha Orwella i Dicka, ale nie bardzo mu to wyszło. Powieść posiada wszystkie symptomy przeciętności. Do przeczytania, ale bardziej jako ciekawostka polskiej literatury fantasy.

mumin24 | 2012-08-19

Ciężko przez nią przebrnąć.

Magazyn Histeria XV
    Rafał Nowakowski, Thomas Ligotti, Tomasz Krzywik, Woj­ciech Gunia, Karol Z...