Janis Joplin. Żywcem pogrzebana

Wydawnictwo: W.A.B.
Buried alive. The biography of Janis Joplin
Janis Joplin
Pistacia

Od małego rodzinnego miasteczka Port Arthur w Teksasie do Haight-Ashbury w San Francisco, od kameralnych kawiarenek do hal koncertowych, od blasku sławy do tragicznej śmierci w hotelu w Hollywood – tak wyglądało życie Janis Joplin, zwanej księżniczką rocka. Z książki Myry Friedman wyłania się jednak inny obraz artystki niż ten utrwalony w świadomości jej fanów. Postrzegana jako bożek seksu i skanadalizująca rewolucjonistka, w istocie Janis Joplin czuła się samotna, zagubiona, niepewna. Lęk i poczucie pustki starała się zagłuszyć alkoholem i heroiną. Ten utrzymany w bardzo osobistym tonie portret niezwykłej kobiety uzupełniony obrazkami otaczających ją ludzi to biografia całego pokolenia burzliwych lat 60.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

elyria | 2014-11-18
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Po książkę sięgnęłam z wielkiej ciekawości. Jestem fanką Janis Joplin. Myślałam, że poprzez przeczytanie jej biografii, może lepiej zrozumiem jej muzykę. Chyba jednak na zbyt wiele liczyłam…

Gwiazda. Od maleńkich klubów po wielkie hale koncertowe. Od blasku sławy do tragicznej śmierci w hotelowym pokoju. Tak wyglądało życie Janis Joplin. Księżniczki rocka. Z biografii napisanej przez Myrę Friedmann, notabene rzeczniczkę prasową Janis, wyłania się inny obraz artystki. Kobiety samotnej, zagubionej i całkowicie niepewnej. Ukojenia szukała w alkoholu i narkotykach. Artystka. Skandalistka i rewolucjonistka.

To książka o ciężkim życiu gwiazdy rock n rolla – Janis Joplin. Choć w moim odczuciu napisana trochę subiektywnie, gdyż jak wspomniałam została napisana przez rzeczniczkę prasową artystki. Książka zawiera wiele istotnych faktów z życia „Księżniczki”. Autorka przybliża nam lata 60. w Stanach Zjednoczonych, kiedy to nastała era hippisów. Możemy poczuć klimat tamtych lat. Myra...

Konkwistadorrr | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Po raz pierwszy na tym portalu daję opinię "słaba" przeczytanej przeze mnie książce. Wiele osób w swoich wrażeniach pisze, że jest mocno subiektywna. No tak, ale jaka inna może być skoro autorką jest kobieta, która była z J. Joplin bardzo blisko. Myra była w grupie osób wokalistki, która odpowiadała za jej promocję (organizowanie wywiadów, sesje zdjęciowe, te sprawy). Dlatego też jak dla mnie ta bliskość była bardziej zawodowa aniżeli osobista. Ale co ja mogę wiedzieć? Autorka (z tego co zawarła w "Żywcem pogrzebanej") jednak twierdzi inaczej. Ech, to są właśnie te subiektywizmy, ale piszę o swoich wrażeniach. Ja nie uważam, że "subiektywizm to występek, a obiektywizm to cnota", ale w przypadku tej książki akurat wyszło na niekorzyść tego pierwszego. Ciężko się taką biografię muzyczną czytało (a kilka ich przeczytałem). Tym bardziej, że jestem wielkim fanem muzyki końca lat '60 i pierwszej połowy lat '70 XX wieku. Liczyłem, że będzie się to dobrze czytać, bo czasy bardzo...

Magdalena | 2013-06-23
Na półkach: Przeczytane, Biografie

Dla mnie ta książka jest zbyt subiektywna. Napisana przez rzeczniczkę prasową Janis ukazuje wiele negatywnych emocji związanych z szukaniem przyczyny i winy śmierci JJ. Wydaje mi się, że autorka za wszelką cenę chce ukazać siebie w jak najlepszych barwach, jako nieświadomą i nic niemogącą zrobić osobę z otoczenia najbliższych ludzi Janis. Mimo tego, książka dostarcza nam wiele ważnych faktów z życia Janis i dobrze ukazuje nastroje społeczne panujące w Ameryce w tamtym okresie (nurt beatników, hippisów, póżniejsze zakazy wykonywania festwialowych koncertów). Mi dostarczyła dużo informacji, jednak nie ścisnęła mnie za serce, nie wywołała salwy śmiechu, ani nie wzbudziła żadnych emocji, dlatego dla mnie nie pasuje do Janis, bo ona potrafiła wzbudzić w publiczności największe i najbardziej nieokiełznane reakcje.

Adam | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Książka o "ciężkim życiu gwiazdy". Bardzo słaba książka. Na przestrzeni ponad 450 stron, czytamy o uzależnieniu od alkoholu, narkotyków i ciągłych zmianach partnerów seksualnych. Szkoda papieru. Całą rzecz można było zmieścić na 50 stronach, a i to z naddatkiem. Nie rozumiem dlaczego książka ukazała się w serii WIELKIE BIOGRAFIE. Bo to nie jest wielka biografia. Myra Friedman była impresario, czy rzecznikiem prasowym Joplin. W tej roli też słabo się spisała, do czego przyznaje się na kartach książki. Nie dziwi mnie że rodzina piosenkarki nie zgodziła się na publikację pełnej wersji biografii.
Nie polecam.
Lepiej posłuchać muzyki Joplin.

Bastet | 2011-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2007 by Bastet
Przeczytana: 04 maja 2007

Książka bardzo słaba. Janis przedstawiona w sposób nieciekawy. Daleko tej biografii do znanej "Perły" Ellis Amburn.

Anes | 2010-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2010

Zawiodłam się nieco na tej książce.
Janis miała barwne i ciekawe życie, natomiast sposób w jaki opisała je autorka, nie potrafił mnie zainteresować.
Książka dobra, ale nic więcej.

Katana | 2015-12-10

Pierwsza biografia, przez którą udało mi się przebrnąć, to chyba o czymś swiadczy.

Greg | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Książka, do której zasiadłem zdecydowanie bardziej jako ogromny wielbiciel Janis Joplin i jej twórczości, aniżeli zwykły czytelnik poszukujący po prostu ciekawej i dobrej biografii. "Żywcem pogrzebana" odpowiada na wszystkie moje pytania związane z życiem artystki i otoczeniu w którym przebywała, nie ograniczając się tylko do miłych słów i wyolbrzymianiu samych zalet. Nie jest to może książka wybitnie napisana, ale jej celem było przede wszystkim przedstawienie historii jednej z największych gwiazd rock and rolla - i w tym, moim zdaniem, sprawdza się bezbłędnie. Miejscami można się nieco zagubić, gdyż autorka potrafi w pewnym momencie przeskakiwać z jednej historii na drugą, lecz nie przeszkadza to ogólnemu poznawaniu życiorysu Janis, książka w żaden sposób nie nudzi i pozwala poczuć klimat lat '60.

ImaginaryMiss | 2014-05-06
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 06 maja 2014

Bardzo ciężko się czyta. Książka przeładowana mało istotnymi szczegółami; wiele razy miałam wrażenie, że coś było już wcześniej, ponieważ ciągle pojawiał się opis stroju Janis albo temat tego, że Janis lubiła chwalić się swoimi podbojami.
Za plus można uznać to, że "Żywcem pogrzebana" nie koncentruje się tylko na postaci Janis i stara się zarysować całe jej otoczenie.

kroolu | 2016-01-06
Przeczytana: kwiecień 2014

Mimo pewnych zastrzeżeń, które powtarzają się w innych komentarzach, oceniam pozycję jako wartościową - dla wszystkich, którzy interesują muzyką końca lat 60. Muzyka Janis nie dla wszystkich była łatwa w odbiorze, więc siłą rzeczy jej biografia też musi wywoływać różne opinie...