Janis Joplin. Żywcem pogrzebana

Wydawnictwo: W.A.B.
Buried Alive: The Biography of Janis Joplin
Janis Joplin
Pistacia

Od małego rodzinnego miasteczka Port Arthur w Teksasie do Haight-Ashbury w San Francisco, od kameralnych kawiarenek do hal koncertowych, od blasku sławy do tragicznej śmierci w hotelu w Hollywood – tak wyglądało życie Janis Joplin, zwanej księżniczką rocka. Z książki Myry Friedman wyłania się jednak inny obraz artystki niż ten utrwalony w świadomości jej fanów. Postrzegana jako bożek seksu i...

Z książki Myry Friedman wyłania się jednak inny obraz artystki niż ten utrwalony w świadomości jej fanów. Postrzegana jako bożek seksu i skanadalizująca rewolucjonistka, w istocie Janis Joplin czuła się samotna, zagubiona, niepewna. Lęk i poczucie pustki starała się zagłuszyć alkoholem i heroiną.

Ten utrzymany w bardzo osobistym tonie portret niezwykłej kobiety uzupełniony obrazkami otaczających ją ludzi to biografia całego pokolenia burzliwych lat 60.

źródło opisu: www.wab.com.pl

źródło okładki: www.wab.com.pl

kurzy | 2019-09-15
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Od uciekinierki z domu do wielkiej gwiazdy pop kultury dzieci kwiatów. Od ikony końca lat 60-tych do zestresowanej życiem narkomanki. Droga Janis Japlin z piekła do nieba i z powrotem. Relacja przybocznej dziennikarki pełna smaczków z epoki buntu. Brakuje choćby skromnej fotografii.

izapast | 2018-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2018

Historia przejmująco smutnej Jeanis. Bardzo ciekawa książka o jej życiu, o tym jak widzieli ja inni, jak się martwili ale nie umieli jej pomoc. Ona sama chyba nie chciała pomocy, była smutna i dobrze jej było w tym stanie. Uwielbiała ten masochizm co ja wybiszczylo.

Emsi | 2018-03-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 25 marca 2018

Książka bardzo chaotyczna, fakty, dni, lata wciąż się mieszają, mimo że niby jest podział czasowy w rozdziałach. Ja niestety co rusz się gubiłam. Jak to zwykle w biografiach,bardzo dużo nazwisk, przezwisk, ksywek, co utrudniało dodatkowo odbiór.

Wszystko jednak osłodził obraz Stanów z lat 60. i początku lat 70. ubiegłego stulecia.

A co z Janis? Janis była. Była kochana i ignorowana. Przebojowa i nieśmiała. Kochająca i nienawidząca. Dorosła i zupełnie niedojrzała. A na dodatek cholernie zaćpana.

dróżniczka | 2017-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Ten subiektywizm który wszyscy zarzucaja tej książce nie jest dla mnie aż taka przeszkoda w odbiorze. Fajnie ze pisze ktoś kto widział nie tylko Janis ale tamten muzyczny świat i kulturę z tak bardzo bliska. Jest to okropnie smutna biografia, daje ciekawy wgląd w muzyczne dokonania Janis Joplin. Dla mnie może zabraklo szerszego spojrzenia jej rodziny ale rozumiem ze nie chcieli o tym mówić że książka mogla się im nie podobać.

gingerbread-tea | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 lutego 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Największe zastrzeżenie do książki to monotonia. Janis, od czasu rozwoju kariery muzycznej, praktycznie w kółko przedstawiana jest tak samo (narkotyki, seks, alkohol, wybuchowy temperament, niewyparzona gęba). Książka byłaby dużo ciekawsza, gdyby każdy jej okres został zanalizowany pod kątem psychologicznym. Jednak odnoszę wrażenie, że ostatecznie JJ była dla każdego wielką zagadką i tak naprawdę nikt jej nie znał. A takie założenie tłumaczy już wiele zachowań opisywanych w książce.

Konkwistadorrr | 2016-03-27
Przeczytana: 27 marca 2016

Po raz pierwszy na tym portalu daję opinię "słaba" przeczytanej przeze mnie książce. Wiele osób w swoich wrażeniach pisze, że jest mocno subiektywna. No tak, ale jaka inna może być skoro autorką jest kobieta, która była z J. Joplin bardzo blisko. Myra była w grupie osób wokalistki, która odpowiadała za jej promocję (organizowanie wywiadów, sesje zdjęciowe, te sprawy). Dlatego też jak dla mnie ta bliskość była bardziej zawodowa aniżeli osobista. Ale co ja mogę wiedzieć? Autorka (z tego co zawarła w "Żywcem pogrzebanej") jednak twierdzi inaczej. Ech, to są właśnie te subiektywizmy, ale piszę o swoich wrażeniach. Ja nie uważam, że "subiektywizm to występek, a obiektywizm to cnota", ale w przypadku tej książki akurat wyszło na niekorzyść tego pierwszego. Ciężko się taką biografię muzyczną czytało (a kilka ich przeczytałem). Tym bardziej, że jestem wielkim fanem muzyki końca lat '60 i pierwszej połowy lat '70 XX wieku. Liczyłem, że będzie się to dobrze czytać, bo czasy bardzo...

kroolu | 2016-01-06
Przeczytana: kwiecień 2014

Mimo pewnych zastrzeżeń, które powtarzają się w innych komentarzach, oceniam pozycję jako wartościową - dla wszystkich, którzy interesują muzyką końca lat 60. Muzyka Janis nie dla wszystkich była łatwa w odbiorze, więc siłą rzeczy jej biografia też musi wywoływać różne opinie...

Katana | 2015-12-10

Pierwsza biografia, przez którą udało mi się przebrnąć, to chyba o czymś swiadczy.

Beata | 2015-10-26
Na półkach: Przeczytane, Biograficzne

Jedna z najlepszych biografii, jakie czytałam!

bidonek | 2015-08-11

trzeba być bardzo "utalentowanym" żeby napisać nudna ksiażkę o Janis. Przebrnęłam bo jestem fanką JJ ale książka jest po prostu zła. Widać, że autorka była dosyć obok tego wszystkiego co się działo w świecie Janis pomimo tego ,że była jej bliska. Według mnie za dużo własnych refleksji autorki a za mało przedstawienia tamtego świata. Niektórzy nie powinni się brać za pisanie biografii...