Woody Allen. Rozmowy

Eric Lax Wydawnictwo: Axis Mundi biografia, autobiografia, pamiętnik
Axis Mundi
2014-01-01
2014-01-01

Woody Allen - reżyser, którego jedni uwielbiają, a inni nie znoszą. Osobiście należę do tej pierwszej grupy- inspiruje mnie jego spojrzenie na rzeczywistość, a każdy kolejny obejrzany film, utwierdza mnie, że to nie tylko dobry reżyser, ale również ciekawy człowiek- bo jaki moze być ktoś w czyjej głowie siedzą tak fascynujące pomysły? Z pewnością nalezy do pierwszej 10 ludzi kina, których podziwiam. Książka w formie wywiadu, prosta w formie, możnaby powiedzieć że nie ma w niej nic niezwykłego, jednak kto zachwyca się filmami Allena ten z chęcia dowie się więcej o pomysłach na filmy i pracy nad nimi. Idealna do poczytania w autobusie, nawet na wyrywki. Pozwoliła mi zagłębić się po raz kolejny w świat filmów do których lubię wracać, bo nie dają się szybko zapomnieć.

Chętnie sięgnęłam po tę książkę, ponieważ od podsatwówki jestem fanką Woody'ego. Jeśli chodzi o zawartość merytoryczną, otrzymałam to, czego chciałam: rozliczne opowieści Allena od lat 70 do współczesnych, jego spojrzenie na rzeczywistość, wspomnienia, przemyślenia itp. Dostałam nawet odpowiedź na nurtujące mnie od paru lat pytanie: czemu ktoś, kto nakręcił tak świetne filmy jak "Złote czasy radia" czy "Tajemnica morderstwa na Manhattanie", mogł wyprodukować gnioty w rodzaju "Vicki Christina Barcelona". Okazuje się, że nie rozumiałam kompletnie podejścia Woody'ego - teraz jest to już dla mnie jasne, że wcale się nie "sprzedał" ani nie "skończył". Książka pełna jest allenowskiego poczucia humoru, więc jeśli ktoś lubi Woody'ego - nie będzie rozczarowany. Sporo można tez dowiedzieć się o samej pracy filmowców: reżysera, scenarzysty, montażysty, aktorów.
Książka niestety jest porażką edytorską - obfituje w błędy, nawet ortograficzne! W zwrocie powtarzającym się kilka razy - "Świat bez Boga" - raz występuje Bóg, innym razem bóg. Mamy też francuza przez małe f oraz "najmniejszą linię oporu". Całkowicie pogrążyło mnie "ustawienie innego konta kamery. Na miejscu wydawcy nie zapłaciłabym korektorce ani grosza
Za to zdjęcie Allena na okładce jest przeurocze

1912

Mnóstwo literówek w nazwiskach (czasem dwie wersje na jednej stronie!) i rażący błąd w streszczeniu na okładce - dwie córki Allena z ostatniego małżeństwa zamieniono na dwóch synów.

Bardzo podoba mi się spojrzenie na życie pana Allena, a szczególnie to, że nie rzuca na lewo i prawo sentencjami pełnymi pozornej mądrości, jest skromny i wielką, naprawdę wielką przyjemność sprawia mu mówienie o technicznej stronie kina, choć stara się, by sprawiać wręcz odwrotne wrażenie.

• Domowa biblioteczka
  • Literatura amerykańska