8306012011
Olala

Trzy opowiadania nowego tomu prozy Waltariego poświęcone są miłości. Ona to w najprzeróżniejszych odmianach i odcieniach jest wątkiem często. przewijającym się w twórczości tego pisarza. Zazwyczaj jest to amour fatale, miłość, przed którą nie ma ucieczki i która niejednokrotnie graniczy z nienawiścią.

Zbiór opowiadań:
- Coś w człowieku
- Nie doczekać jutra
- Cztery zmierzchy

źródło opisu: PIW,1985

źródło okładki: zdjęcie autorskie

vampireheart | 2016-03-20
Przeczytana: 20 marca 2016

Mika Waltari to fiński pisarz, znany w Polsce głównie dzięki powieściom historycznym, chociaż w swoim dorobku ma ogromną ilość dzieł w wielu gatunkach. Autor zaskakuje mnogością uprawianych gatunków. Bez wątpienia jest to także najbardziej płodny pisarz fiński, po którego książki chętnie sięga się również poza granicami Suomi, stąd też jego dzieła zostały przetłumaczone na czterdzieści języków.

Swoją przygodę z tym pisarzem rozpoczęłam nietuzinkowo, bo od "Chińskiego kota"- pierwszej jego bajki zaprezentowanej w języku polskim. Pozostawiła we mnie dobry smak, więc tym razem postanowiłam sięgnąć po coś bardziej wymagającego. Wybór padł na "Coś w człowieku".

O treści kryjącej się pod tytułem nie wiedziałam w zasadzie nic, więc ze zdziwieniem odkryłam, że jest to zbiór trzech opowiadań.

Czytając pierwsze, tytułowe opowiadanie, w głowie miałam fiński marazm, marność, melancholię, upór i pierwotną dzikość państw północnych, a więc ogólną fińską cechę, jaką jest sisu. Jest to...

Underwood | 2014-08-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Dobrze, że "Cztery zmierzchy" zostały umieszczone jako ostatnie w tym zbiorze. Mogłyby zniechęcać do sięgnięcia po pozostałe opowiadania. "Coś w człowieku" 5/10, "Nie doczekać jutra" 7/10, "Cztery zmierzchy" 4/10, dlatego 5/10 za całość.

zosia zoia | 2010-12-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2009 rok

"cztery zmierzchy" to kolejna książka w mojej bibliotece, do której lubię wracać, żeby poszukać serca zasypanego naftaliną gdzieś w czeluściach szuflady komody :)

Jordi | 2013-06-04

jedna z fajniejszych książek które przeczytałem do tej pory
Styl trochę jak Dostojewski ale to co innego .

lady_of_theflowers | 2012-08-22
Przeczytana: sierpień 2012

coś w człowieku 7/10; nie doczekać jutra 8/10; cztery zmierzchy 4/10.

Agata | 2013-09-27

i znowu mnie zaskoczył:)rewelacja.

magia78 | 2016-08-01

+ "Nie doczekać jutra"