Grona gniewu

Okładka książki Grona gniewu
John Steinbeck Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców Ekranizacje: Grona gniewu (1940) Seria: Kanon Na Koniec Wieku klasyka
684 str. 11 godz. 24 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Kanon Na Koniec Wieku
Tytuł oryginału:
The grapes of wrath
Wydawnictwo:
Porozumienie Wydawców
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
684
Czas czytania
11 godz. 24 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Alfred Liebfeld
Ekranizacje:
Grona gniewu (1940)
Tagi:
Wielki Kryzys Pulitzer proza amerykańska XXw.
Inne
Średnia ocen

                7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
371 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1360
843

Na półkach: , , ,

Tytuł wywołał morze dyskusji i protestów w chwili premiery! Z jednej strony błyskawicznie stało się bestsellerem – od połowy marca do końca kwietnia 1939 roku sprzedawała się w liczbie 2500 egzemplarzy na dzień, by do końca roku osiągnąć imponującą ilość niemal pół miliona sprzedanych kopii. Z drugiej strony, książka wzbudziła masę kontrowersji, zwłaszcza wśród właścicieli ziemskich, sprzeciwiających się surowej krytyce, jakiej poddał ich Steinbeck w swoim dziele. Książka była zakazana, palona publicznie, ale lawina ruszyła – dzisiaj jest jednym z najznamienitszych dokonań nie tylko samego autora, ale i całej literatury amerykańskiej. Wrażliwość na ludzką krzywdę stawia Steinbecka pośród najważniejszych artystów XX wieku.

Grona gniewu od strony artystycznej są oczywiście powieścią bardzo dobrą, choć ten akurat aspekt w dniu premiery krytykom chyba umykał (szczególnie ciekawe są: symbolika chrześcijańska postaci pastora Pacy’ego, oraz stopniowe przejście z patriarchalnego kształtu rodziny Joadów w stronę matriarchatu, a w finale powieści wytworzenie wśród bohaterów grupowej świadomości) – książka Steinbecka to przede wszystkim siła społecznej diagnozy. Nie jest ona dziką krytyką kapitalizmu, jak mogłoby się wydawać. Steinbeck punktuje słabe strony kapitalizmu w tej postaci, jaką zastał w latach 30-tych. W czasie I wojny światowej amerykańscy farmerzy trafili na okres swego rodzaju prosperity – rynki europejskie podupadły, dzięki czemu płody rolne osiągały wysokie ceny; korzystając z dobrej koniunktury, rolnicy zaciągali kredyty w bankach. Po wojnie sytuacja zaczęła się odwracać, aż przyszła Wielka Depresja, której konsekwencje widzimy w powieści. Sam Steinbeck wskazuje banki jako jeden z symboli krwiożerczego systemu, niszczącego Joadów i inne rodziny obecne w książce.

Pisarz oczywiście nie daje recepty na poprawę zastanej sytuacji. Nie próbuje stworzyć sztucznego panaceum na problemy kapitalizmu, jak próbowało wielu lewicowych autorów. Owszem, wskazuje on wady systemu, wskazuje, w których miejscach system toczy choroba, ale nie bawi się w teoretyzowanie – świadom jest, że we współczesnej ekonomii nie ma miejsca na proste rozwiązania. Z tego między innymi powodu Grona gniewu są wciąż aktualne. Sytuacja społeczna i gospodarcza przez 70 lat od wydania powieści zmieniła się, ale czy nie dostrzegamy wokół siebie zalążków tych samych problemów, które widział Steinbeck?

Grona gniewu uczą wrażliwości na ludzką niedolę, wzmaga poczucie sprawiedliwości, przypomina iż każdemu przysługuje minimum praw, o które należy bez względu na okoliczności zawsze walczyć.

Tytuł wywołał morze dyskusji i protestów w chwili premiery! Z jednej strony błyskawicznie stało się bestsellerem – od połowy marca do końca kwietnia 1939 roku sprzedawała się w liczbie 2500 egzemplarzy na dzień, by do końca roku osiągnąć imponującą ilość niemal pół miliona sprzedanych kopii. Z drugiej strony, książka wzbudziła masę kontrowersji, zwłaszcza wśród właścicieli...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8 968
  • Przeczytane
    6 498
  • Posiadam
    1 360
  • Ulubione
    373
  • Teraz czytam
    203
  • Klasyka
    101
  • Chcę w prezencie
    89
  • Literatura amerykańska
    81
  • 100 książek BBC
    66
  • 2022
    65

Cytaty

Więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
John Steinbeck Grona gniewu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także