Spójrz na mnie

Look at me
837301313X
kult wizerunku, psychologia
klara

Modelka Charlotte Swenson powraca na Manhattan po ciężkim wypadku samochodowym i rekonwalescencji w rodzinnym mieście Rockford w stanie Illinois. Skóra jej twarzy jest w idealnym stanie, ale pod nią tkwi osiemdziesiąt tytanowych śrub, które podtrzymują kości, strzaskane potężnym uderzeniem o przednia szybę wozu. Nie rozpoznawana przez przyjaciół i znajomych, szybko przekonuje się, ze powrót...

Nie rozpoznawana przez przyjaciół i znajomych, szybko przekonuje się, ze powrót do dawnego życia jest niemożliwy. Wtapia się wiec niezauważalnie w efemeryczny świat nocnych klubów i projektów internetowych związanych z moda, gdzie rzeczywistość i pozory są nie do odróżnienia.

Podczas leczenia Rockford poznaje inną Charlotte, przeciętna nastolatkę, córkę swej najlepszej przyjaciółki sprzed lat. Młoda Charlotte, samotna w gronie rodziny i rówieśników, dostaje się pod wpływ dwóch mężczyzn: psychicznie niezrównoważonego wuja oraz tajemniczego nauczyciela ze szkoły średniej, którego uwodzi.

Śledząc te dwie opowieści aż do ich osobliwego połączenia Spójrz na mnie staje się nie tylko satyra na amerykański kult wizerunku, ale i spojrzeniem na zagadkę ludzkiej tożsamości. Egan zwraca uwagę na trudności w kształtowaniu życia wewnętrznego w ramach kultury, której obsesja jest to, co powierzchowne, i zadaje pytanie, czy "prawda" ma jeszcze jakiekolwiek znaczenie w czasach, gdy sama rzeczywistość stała się tylko stylem.

Lily76 | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Zawsze doceniam zaangażowanie autora, serio, w końcu zrobił coś, czego ja zapewne bym nie potrafiła, ale ta książka, jak na 6 lat pisania, jest raczej słaba. Nie rozumiem, o co w niej tak naprawdę chodzi - o jakąś katastroficzną wizję Ameryki jako kraju plastikowych ludzi, pozbawionego chodników, kolei, za to oplecionego siecią dróg i "ozdobionego" paskudną, pozbawioną charakteru architekturą? W którym, paradoksalnie, można wreszcie być tym, kim się chce, nie przejmując się swoją historią? W którym wszystko, włącznie z tożsamością, jest na sprzedaż?
Książka stanowi też galerię dziwnych postaci - najwyraźniej chorego psychicznie Moose'a z jego wizją (której też nie rozumiem), Charlotte - modelki po wypadku, który całkowicie zmienił jej twarz i życie, Z - Michaela Westa - człowieka z kraju, w którym dziś pewnie działa ISIS, z mroczną przeszłością, wyobcowanej nastolatki Charlotte, córki Ellen, dawnej przyjaciółki tej pierwszej, dorosłej Charlotte i wielu innych. Tak różnorodnych, jak...

wasp | 2013-08-01

Głupia, infantylna, nierzeczywista, postacie przerysowane. Dno.

Agnieszka | 2011-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2011

Sama w sobie książka jest naprawdę dobra i wyjątkowo wciągająca. Niemniej jednak koniec, ostatnie 50 stron wydały się mi się wyjątkowo kiepskie i wypaczone.

Zaczytana_Aga | 2015-08-23
Przeczytana: 20 lipca 2011

Trochę cięższy kawałek literatury, ale zdecydowanie wart poświęcenia czasu. Wciąga dość szybko, choć ostatnie mniej więcej pięćdziesiąt stron już autorce nie wyszły, jakby gonił ją termin i na gwałt musiała dokończyć jakoś powieść.
Ale polecam.

Teresa | 2016-12-03
Przeczytana: 16 listopada 2016

Przeczytałam raczej z ciekawości jak się zakończy. Jednak po każdej stronie gnębiło mnie pytanie: czy coś się wreszcie zdarzy? Czy znajdę wreszcie coś, co mnie urzeknie, zaszokuje, powywraca moim światem? Nic... wciąż nic.
Gdyby ktoś pytał mnie o zdanie: NIE POLECAM.
Uważam ją za stratę czasu.
Coś w niej jednak musiało być, że ją skończyłam. Ale jeszcze nie odkryłam co.

VVisienna | 2012-03-25

+ "A Visit From The Goon Squad" nie ma jeszcze PL