Spójrz na mnie

Wydawnictwo: Świat Książki
Look at me
Swenson, modelka, Ameryka
Camillos

"Spójrz na mnie" to satyra na amerykański kult wizerunku, a jednocześnie próba uchwycenia ducha naszych czasów. To spojrzenie na zagadkę ludzkiej tożsamości i niepokojący wgląd w przyszłość. Modelka Charlotte Swenson powraca na Manhattan po ciężkim wypadku samochodowym, kilku operacjach plastycznych i rekonwalescencji w rodzinnym Rockford w stanie Illinois. Nie rozpoznawana przez znajomych,...

Modelka Charlotte Swenson powraca na Manhattan po ciężkim wypadku samochodowym, kilku operacjach plastycznych i rekonwalescencji w rodzinnym Rockford w stanie Illinois. Nie rozpoznawana przez znajomych, szybko przekonuje się, ze powrót do dawnego życia jest niemożliwy. Przyjaciele o niej zapominają, nie otrzymuje ofert pracy i stopniowo popada w depresję.
Podczas rekonwalescencji w Rockford przypadkiem poznaje nastoletnią Charlotte, córkę swojej przyjaciółki sprzed lat. Na samotną w gronie rodziny i rówieśników młodą dziewczynę mają wpływ dwaj bliscy jej mężczyźni.
Kobieta i dziewczyna walczą o niezależność i o prawo bycia sobą. Ich losy biegną równolegle, aż do nieoczekiwanego zakończenia...

źródło opisu: Świat Książki, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2019-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2019

Egan (ur.1962) dostała Pulitzera i National Book Critics Circle Award za powieść ‘A Visit From the Goon Squad’[ w 2011, tj. 10 lat po tej książce, która podobno miała być satyrą.
Dla mnie to chała, której recenzowanie jest stratą czasu. Po prostu - odradzam. PAŁA!!

Lily76 | 2016-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2016

Zawsze doceniam zaangażowanie autora, serio, w końcu zrobił coś, czego ja zapewne bym nie potrafiła, ale ta książka, jak na 6 lat pisania, jest raczej słaba. Nie rozumiem, o co w niej tak naprawdę chodzi - o jakąś katastroficzną wizję Ameryki jako kraju plastikowych ludzi, pozbawionego chodników, kolei, za to oplecionego siecią dróg i "ozdobionego" paskudną, pozbawioną charakteru architekturą? W którym, paradoksalnie, można wreszcie być tym, kim się chce, nie przejmując się swoją historią? W którym wszystko, włącznie z tożsamością, jest na sprzedaż?
Książka stanowi też galerię dziwnych postaci - najwyraźniej chorego psychicznie Moose'a z jego wizją (której też nie rozumiem), Charlotte - modelki po wypadku, który całkowicie zmienił jej twarz i życie, Z - Michaela Westa - człowieka z kraju, w którym dziś pewnie działa ISIS, z mroczną przeszłością, wyobcowanej nastolatki Charlotte, córki Ellen, dawnej przyjaciółki tej pierwszej, dorosłej Charlotte i wielu innych. Tak różnorodnych, jak...

wasp | 2013-08-01

Głupia, infantylna, nierzeczywista, postacie przerysowane. Dno.

Agnieszka | 2011-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2011

Sama w sobie książka jest naprawdę dobra i wyjątkowo wciągająca. Niemniej jednak koniec, ostatnie 50 stron wydały się mi się wyjątkowo kiepskie i wypaczone.

ceylonka | 2017-10-02
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 02 października 2017

Zaczęłam i nie zamierzam skończyć bo... Boże, tu się nic nie dzieje, a książka ma ponad 550 stron!

RudeCzytanie | 2015-08-23
Przeczytana: 20 lipca 2011

Trochę cięższy kawałek literatury, ale zdecydowanie wart poświęcenia czasu. Wciąga dość szybko, choć ostatnie mniej więcej pięćdziesiąt stron już autorce nie wyszły, jakby gonił ją termin i na gwałt musiała dokończyć jakoś powieść.
Ale polecam.

GilAdia | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Książka straszna nie polecam jeszcze nigdy nie czytałam czegoś o czym nie da się opowiedzieć.. a czemu... bo nic się nie dzieje .... właściwie szkoda nawet pisać ODRADZAM

Teresa | 2016-12-03
Przeczytana: 16 listopada 2016

Przeczytałam raczej z ciekawości jak się zakończy. Jednak po każdej stronie gnębiło mnie pytanie: czy coś się wreszcie zdarzy? Czy znajdę wreszcie coś, co mnie urzeknie, zaszokuje, powywraca moim światem? Nic... wciąż nic.
Gdyby ktoś pytał mnie o zdanie: NIE POLECAM.
Uważam ją za stratę czasu.
Coś w niej jednak musiało być, że ją skończyłam. Ale jeszcze nie odkryłam co.

Ka-eL | 2012-03-25

+ "A Visit From The Goon Squad" nie ma jeszcze PL