Niepamiętnik Dolores Price

Tłumaczenie: Tomasz Lem
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Proza pod Globusem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
She's Come Undone
Tomasz Lem
Agnieszka

Zwykła i zarazem niezwykła historia Dolores dzieje się w Ameryce, ale mogła się zdarzyć i zdarza wszędzie. Portret dziewczyny – poznającej świat, uczucia, siebie – mieni się grą światła i cienia. Czy zza ciemnych barw życia wyjrzy słońce? Dorosłe życie bohaterki opiera się na zrozumieniu źródeł niechęci do matki; niechęci, która była powodem tragicznego braku samoakceptacji, zagubienia i bezbronności. To nie bajka o zagubionej nastolatce. To opowieść o nabieraniu siły i odwagi.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2001

źródło okładki: własne

BeataBe | 2011-04-30
Przeczytana: 2009 rok

Do tej książki wracałam już kilka razy. A rzadko mi się to zdarza. Odnalazłam w niej część siebie. Tę mroczną część. Jest to powieść o dziewczynie, która ma problemy ze swoją psychiką i ucieka od ludzi w głąb siebie. Karze siebie fizycznie i psychiczne za swoje niepowodzenia, za to co ją spotkało złego w życiu. Ale też radzi sobie jak może. Ucieka w samotność. Zafascynowało mnie jej życie i ta ucieczka w samotność. Fantastyczne sceny z życia wyobcowanej, samotnej i nieszczęśliwej osoby - zostaną we mnie na długo.
Jednak poradziła sobie. Dała radę. Zakończenie może trochę bajkowe, ale czasem tak trzeba.
Przy tej książce zrozumiałam, że każdy czytający w książce, którą czyta, znajduje to co już ma w sobie.

| 2011-03-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: listopad 2002
Karolina | 2013-03-15

Niepamiętnik Dolores Price działa na mnie jak lek, swoiste panaceum przy pierwszych symptomach chandry i obniżenia nastroju. To niesamowita historia życia niejakiej Dolores Price, której życie to niekończące się pasmo porażek i rozczarowań (przy niej nasze problemy wydają się błahe i nieistotne). Autor opisuje wydarzenia w tak uroczy,humorystyczny sposób że nie wiemy już czy w końcu mamy się śmiać czy płakać :) Zakończenie książki-szczęśliwe, wręcz przesłodzone- oj tam nie ma co się czepiać. Takie właśnie ma być- wielki lukrowany happy end. W końcu Dolores też coś się od życia należy. Ta książka to mój niezawodny poprawiacz nastroju- zawsze mam ją pod ręką w razie nagłej potrzeby.

buschka | 2011-01-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Zachwycona książką Wally’ego Lamba „To wiem na pewno”, postanowiłam poszukać innych jego książek wydanych w Polsce. Szukałam dość długo, aż wreszcie trafiłam. To było ładnych parę lat temu. Być może treść książki już pomału zaciera się w mojej pamięci, ale wrażenie, jakie na mnie wywarła, zostanie na bardzo długo. Jeśli nie na zawsze.

Powieść wydało Wydawnictwo Literackie. Cóż, mało fortunne jest to wydanie. Wally Lamb tworzy dość obszerne historie. Miękka okładka, wydanie broszurowe, klejone niezbyt sprzyja czytaniu. Książka sama w sobie jest nieporęczna, ale jeśli ktoś rozsmakował się w twórczości pisarza, to nawet to nie odstraszy go od sięgnięcia po „Niepamiętnik Dolores Price”. Żywy język Lamba, wartka akcja, postać głównej bohaterki, jej losy, marzenia, kompleksy, wszystko to składa się na ciekawą lekturę, od której trudno się oderwać. I jest tak przejmująco ukazane, że często człowiek „łapie się” na odniesieniach do własnego życia. Przeżywa dzieje Dolores, jakby dotyczyło...

Nina | 2011-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2011

Ta książka jest zarazem zwyczajna i nadzwyczajna, długa i krótka, normalna i chora. Mówi się, że książki mają dusze, że są w nich emocje. Niejednokrotnie sama używałam takich określeń, gdy je opisywałam.
Jednak ta książka jest jedną wielką dużą, z mnóstwem emocji.
Są wydarzenia, jest życie kobiety od początku aż do ważnego dla niej punktu- jednak te wszystkie zdarzenia i fakty byłyby niczym bez uczuć, jakie im towarzyszyły.

Wspaniałe dzieło, która uczy nas poznawać swoje wnętrze i zobaczyć, że tak naprawdę niewiele możemy się różnić od pięknej dziewczyny, od "grubaski", od psychicznie chorej, od pragnącej, od szczęśliwej i załamanej- wszystko jest w jednej postaci, wszystko jest w nas.

Na pewno godna polecenia.

savargia | 2014-09-22
Przeczytana: 21 września 2014

Po 7 latach od pierwszego czytania, zdecydowałam się sięgnąć po "Niepamięnik..." po raz drugi. Ta książka mnie stłamsiła, dobiła, rozerwała. Czuję się pokaleczona. Wally Lamb użył ostrego narzędzia tortur. Nie mogłam spać, bo wciąż myślałam o Dolores, jej cierpieniu i paskudnym życiu. Choć jej egzystencja przesiąknięta była złem, mogę odnaleźć w niej cząstkę siebie. Nie pochodzę z rozbitej rodziny, nie byłam molestowana, nie wyglądałam jak wieloryb, nie trafiłam na złego męża,a mimo to... coś między nami jest podobnego. Dlatego nigdy więcej nie wrócę do tej powieści. Za bardzo się boję.

sorrows-child | 2015-05-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Trafiłam na nią przypadkiem parę lat temu, a teraz zdecydowanie mogę stwierdzić, że jest to jedna z moich ulubionych książek.
Czego się spodziewać? Jest to historia życia Dolores Price. Czy jest ona niezwykła, przewrotna, dramatyczna? A może takie właśnie jest życie?
"To książka o nabieraniu siły i odwagi" - myślę, że to najlepsze podsumowanie. Historia Dolores wciąga, szokuje i zasmuca, czasami zastanawiamy się, ile może pójść jeszcze nie tak? Jednak nie to jest istotne, nie chodzi o przeciwności z jakimi musi się zmierzyć bohaterka. Chodzi o to, jak i czy jej się to uda oraz to, czego sami możemy się od niej nauczyć.
Zdecydowanie polecam.

jerusalem | 2010-10-26
Na półkach: Dramat, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2010

Nooo... "Niepamiętnik..." zdecydowanie lepszy! Tradycyjnie mamy problemy psychiczne, kłopoty z całym światem, miłość, nienawiść, miłość... ale wszystko tak spisane wartko, że chcę się to czytać na jednym oddechu.
Aczkolwiek, znów pod koniec mamy "magiczne" spotkania, które w realu, mają miejsce tylko w filmach :) Fakt, mniej jest tych przypadków, niż w "To wiem na pewno", ale mimo to, drażnią.
Książka, zdecydowanie warta przeczytania, choćby za sam klimat. jedyne do czego można się doczepić to zbyt harlequinowskie zakończenie całości.

dmmo27 | 2014-12-12
Przeczytana: 30 stycznia 2002

Przeczytałam te książkę 12 lat temu i stała się jedną z ulubionych. Pierwsze 100 stron powoli się rozkręca, ale później pochłania się tragiczną historię dziewczyny, później kobiety i ma się nadzieję, że będzie już lepiej a jednak..
Chyba wrócę do tej książki w najbliższym czasie...

Milena | 2012-09-12

Pierwsze sto stron trzeba po prostu przejść, ale później już prawdziwa uczta:) wspaniała, teraz tęsknię za bohaterami..