Nie wszystko o moim życiu

Wydawnictwo: Akapit Press
Agnieszka

"Cztery obywatelstwa. Trzy kontynenty. Trzech mężów" - kończy swoje spisane w wieku 85 lat wspomnienia tłumaczka i pisarka Zofia Chądzyńska. Gdyby Zofia Chądzyńska nie przyswoiła polszczyźnie "Gry w klasy" w sposób tak brawurowy (są nawet opinie, że lepiej brzmi ona po polsku niż w hiszpańskim oryginale), nie byłoby u nas pamiętnego szaleństwa na punkcie Julio Cortazara. Być może nawet -...

Gdyby Zofia Chądzyńska nie przyswoiła polszczyźnie "Gry w klasy" w sposób tak brawurowy (są nawet opinie, że lepiej brzmi ona po polsku niż w hiszpańskim oryginale), nie byłoby u nas pamiętnego szaleństwa na punkcie Julio Cortazara. Być może nawet - jako że Cortazar był lokomotywą polskiego boomu na literaturę iberoamerykańską - nie byłoby iberoamerykańskiego boomu.

Witold Lisek | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Mnie porwała ,wciągneła,przeczytałem od deski do deski za jednym podejściem.
Znakomicie nakreślone sylwetki Gombrowicza i Cortazara.
Jedna z tych co to czytają się same i żałujesz ,że już się kończy.

MonikaOrłowska | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Nie ma to jak kocurek podsikujący - w ramach znaczenia terenu - pudła-trumny, w których pochowałam lektury swojego dzieciństwa! Dzięki Pomponowi sięgnęłam znowu po "Przez ciebie, Drabie", jedną z książek, którymi (zupełnie nieświadomie) mówię i piszę do dziś. Przeczytałam i... zapragnęłam dowiedzieć się czegoś więcej o Zofii Chądzyńskiej, skoro w swoim czasie (liceum?), gdy męczyłam Cortazara, nie skojarzyłam jej z "Drabem".
"Nie wszystko o moim życiu" to książeczka cieniutka, za to pełna faktów i emocji. Przeczytałam ją z niejakim zainteresowaniem, ale czuję niedosyt. Wiem już, jaka historia stoi za "Drabem", natomiast zabrakło mi czysto translatorskich smaczków, jakichś rozważań warsztatowych lub czysto językowych. Nic z tego - dostajemy tylko garść plotek na temat samego Cortazara. Może gdybym znała pozostałe książki Chądzyńskiej, w tej odnalazłabym ich punkt zaczepienia? Ale w sumie dlaczego narzekam? Co ja sobie właściwie myślałam? Przecież tytuł jest wystarczającym...

Do książek autobiograficznych zwykle podchodzę dość ostrożnie, bo wiadomo, że autor rzadko pisze o sobie w sposób obiektywny.
W opowieści Chądzyńskiej też tak jest, np. wtedy, gdy mówi ona o swoich mężach. To, co jednak w tej kwestii mi się spodobało, to jej takt i właśnie pomijanie pikantnych szczegółów, którymi raczą nas tabloidy i plotkarskie portale.
Na duży, duży plus zasługuje żywo odmalowana przez autorkę panorama życia Polonii na emigracji we Francji i Argentynie oraz wcześniejsze wspomnienia wojenne.

koemata | 2013-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2013

świetnie opisane spotkania z Gombrowiczem i Cortazarem, doskonale scharakteryzowany Jorge Luis Borges
chorcheluis był przedmiotem kultu oligarchii argentyńskiej, był ośrodkiem wszelkich snobizmów,wszystkie opowiadania poświęcał nazwiskom , które miały ulice w Buenos (de Moreno, Alvarez, Ocampo), chorcheluis to największy pisarz XX wieku, miał twarz o fakturze butwiejącej gumy, był smakoszem wszelkich genealogii, to świadomy lojalista o zachowawczych zapatrywaniach, spóźniony wielbiciel mitu Ameryki Północnej; jednocześnie uprawia literaturę, ruchome szaleństwo, jego dzieło jest labiryntem, którego ofiarą jest tożsamość autora, wyzwolił siły naruszające jednoznaczność jego świata, błądzi pośród widm i tygrysów buszujących po labiryntach w ogniu, wśród światów odbitych w alefie, wśród obłędu, który niesie w sobie zahir,
Jego bohaterowie to:
-widmo, złudzenie rzeczywistości,
-tygrys, symbol wolności, tęsknoty, nostalgii, nosiciel pisma,obraz...

Leśna_czytelnia | 2014-01-03

"Zofia Chądzyńska, urodzona w 1912 roku, zasłynęła w Polsce jako tłumaczka i popularyzatorka literatury iberoamerykańskiej, autorka książek dla młodzieży. Oprócz tego była awanturnicą, jak lubiła sama o sobie mówić, odważną kobietą, która bez wahania szła po swoje. Dzięki swojej odwadze i uporowi, dokonała rzeczy, o których niejeden z nas bałby się nawet pomyśleć."

Do zapoznania się z resztą tekstu zapraszam na blog:

Jamajka | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

ponad osiemdziesięcioletnia autorka pisze pod koniec życia i nic już nie musi. pisze bez kreacji. ta książka to dowód, że starzeje się ciało, ale nasza jaźń pozostaje nami do końca. i jeszcze to, jak działa pamięć. co dla nas ocali, co okaże się ważne. z całego życia. tak niewiele - 150 stron a jednak tak ciekawie, przejmująco.

Marcelina | 2012-04-12
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2012

KoKo | 2014-04-10
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Wszystko bardzo pobieżnie, styl przeciętny.

mariola | 2016-09-30
rewakino | 2016-08-23