Statki, które mijają się nocą

Okładka książki Statki, które mijają się nocą Zofia Chądzyńska
Okładka książki Statki, które mijają się nocą
Zofia Chądzyńska Wydawnictwo: Akapit Press literatura dziecięca
literatura dziecięca
Akapit Press
2002-01-01
1975-01-01
83-88790-11-0
konflikt pokoleń relacje matka- córka

Książka, którą czytałem w młodości, i która zrobiła na mnie nostalgiczne wrażenie, do tego stopnia, że pamiętam jej tytuł, chociaż zapomniałem opowiedzianą w niej historię.
"Statki, które mijają się nocą w przelocie do siebie coś mówią... czasem syreny dźwięk... potem znów ciemność i cisza..." - to taki słabo zapamiętany cytat. Myślę, że godna polecenia, chociaż nie wiem, czy w dzisiejszych czasach.

Niesamowite, jak dobrze zapamiętałam tę książkę. Studenta psychologii, górski kurort i zbuntowaną nastolatkę, do której naprawdę trudno dotrzeć, choć wysyła ona głośne sygnały o towarzystwo i odrobinę zrozumienia. Nie ze strony rodziny. Bardziej świata. Opowieść o tym, że zaufanie to bardzo krucha rzecz, a ludziom trudno jest naprawdę do siebie dotrzeć. Że być może na pewnym poziomie jest to po prostu niemożliwe i można się z tym tylko pogodzić, by jakoś w społeczeństwie funkcjonować, niezależnie od motywacji tych, którzy nas otaczają.

Ależ lubiłam tę książkę w podstawówce!

Ależ lubiłam tę książkę w podstawówce!

Myślę, że to może być odpowiedni moment aby sięgnąć po nią jeszcze raz... aby zrozumieć ją nieco inaczej niż w wieku parunastu lat...

Tak! to jest to.. na tyle mi sie spodobała ze zrobiłam z niej wypracowanie na polski na 5+ ;p

Bardzo urzekająca książka o chorej psychicznej dziewcznie,która nie chodzi do szkoły i robi wszystko na złość matce.

Ważkie tematy, które w dobie nagminnych rozwodów nie tracą na wartości i przekazie. Jednakże podane w dość specyficznie nużący sposób.
Pomysł i zamysł autorki bardzo dobry, realizacja - niekoniecznie. Niemniej jednak warto przeczytać, aby samemu "wydać werdykt" odnośnie niniejszej pozycji literatury.

ksiazka potrafi zatrzasc czlowiekiem i zmusic go do refleksji. naprawde warte uwagi

Moim zdaniem książka jest przyjemna i szybko się ją czyta.
Nie jest bzdurną książeczką, ma swój przekaz.
Jedyny minus, za końcówkę, która jest dla mnie bardzo nie jasna. :)

Moim zdaniem książka jest przyjemna i szybko się ją czyta.
Nie jest bzdurną książeczką, ma swój przekaz.
Jedyny minus, za końcówkę, która jest dla mnie bardzo nie jasna. :)

Zwykła niezwykła książka polecona przez bibliotekarkę - polonistkę. Niesamowicie mnie poruszyła. Najbardziej zdziwiło mnie to, że niczego w tym utworze nie przewidziałam trafnie. Książka nie jest banalna. O nie! Jest mi strasznie przykro, że już skończyłam ją czytać. Wrócę do niej w przyszłości. Polecam!

• Lektury
  • Młodzieżowe