Co mi zostało z tych lat...

Okładka książki Co mi zostało z tych lat... Zofia Chądzyńska
Okładka książki Co mi zostało z tych lat...
Zofia Chądzyńska Wydawnictwo: Akapit Press biografia, autobiografia, pamiętnik
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Akapit Press
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
8386129913
Tagi:
wspomnienia szkice
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
241
11

Na półkach:

Nie potrafię zdobyć się na ocenę czyichś wspomnień. To tak, jakby w pewien sposób próbować wartościować życie piszącego - ani nie umiem, ani nie chcę tego robić.
Książka powyższa pojawiła się w moim życiu dość niespodziewanie. Mimo małej objętości, długo ją czytałam - ze względu na brak czasu. Dokończyłam lekturę w pociągu, co współgra z charakterem dziejów autorki, będącej niejako w wiecznej podróży i inercji.
Czy była świadkiem 'ciekawych czasów'? To niewątpliwie - jest w tym wielka wartość tych zapisków.
Snuje swą opowieść od dzieciństwa w przedwojennej Warszawie, przez niewyobrażalne lata okupacji, ucieczkę z kraju, życie w Tangerze, w Argentynie, w Londynie, aż po powrót do Polski (Ludowej). Na kartkach przewijają się 'wielkie nazwiska' - zarówno krajowe, jak i zagraniczne - w tym słynny Julio Cortazar, którego utwory Zofia Chądzyńska przełożyła na język ojczysty.
Jest to jednak ten rodzaj autobiografii, który - jak przyznaje sama autorka - więcej zaciemnia, niż tłumaczy.
Tak czy inaczej, na długo pozostanie w mojej pamięci.

Nie potrafię zdobyć się na ocenę czyichś wspomnień. To tak, jakby w pewien sposób próbować wartościować życie piszącego - ani nie umiem, ani nie chcę tego robić.
Książka powyższa pojawiła się w moim życiu dość niespodziewanie. Mimo małej objętości, długo ją czytałam - ze względu na brak czasu. Dokończyłam lekturę w pociągu, co współgra z charakterem dziejów autorki, będącej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1178
732

Na półkach:

Pojęcia nie mam, co mnie ostatnio przywodzi do książek wspomnieniowych, wiek może (już "siąt", a nie "dzieści")? Może potrzeba wytchnienia czasami od poważnych dzieł, wymagających skupienia i natężonej uwagi? Tym razem powód był prostszy - chciałem zobaczyć Cortazara od kulis, od kuchni, od strony maszyny do pisania, choćby i tłumackiej. No i? No i był Cortazar, pod koniec książki, nawet ciekawie, ale krótko. I Gombrowicz, równie migawkowo. Argentyna - jak na widokówce z wakacji, parę zdań. A co było? Zupełnie niezły styl pisarski, lekkie, sprawne pióro, okupacyjne i powstaniowe losy rodziny (przyznaję, już mam już tego po dziurki w nosie),no i zarys losu kobiety obdarzonej talentem i swego rodzaju odwagą wobec życia i świata, pewną bezczelnością, dzięki której radzi sobie nieźle, w zasadzie znakomicie, zostaje nawet czymś w rodzaju vice-gwiazdy u boku Cortazara, a która przy całej swej miłości do języka i literatury gubi gdzieś zdolność do kochania ludzi, i w końcu musi spotkać się z tkwiącą w niej rozpaczą. Oto historia nie do oceny, lecz do przeżycia w sobie. Do westchnięcia z głębi płuc. Kilkakrotnie.

Pojęcia nie mam, co mnie ostatnio przywodzi do książek wspomnieniowych, wiek może (już "siąt", a nie "dzieści")? Może potrzeba wytchnienia czasami od poważnych dzieł, wymagających skupienia i natężonej uwagi? Tym razem powód był prostszy - chciałem zobaczyć Cortazara od kulis, od kuchni, od strony maszyny do pisania, choćby i tłumackiej. No i? No i był Cortazar, pod koniec...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    13
  • Chcę przeczytać
    6
  • Teraz czytam
    2
  • 2018
    1
  • Poukładane
    1
  • Kurzojady
    1
  • Chcę przeczytać 2018
    1
  • Audiobook
    1
  • 1998
    1
  • 2009 Nabytki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Co mi zostało z tych lat...


Podobne książki

Przeczytaj także