Ostatni elf

Cykl: Ostatni (tom 1)
Wydawnictwo: W.A.B.
L’ultimo elfo
fantastyka, fantasy

Yorsh, ostatni elf na świecie, czuje się zagubiony w opustoszałej, deszczowej krainie. Ludzie niesprawiedliwie obwiniają przedstawicieli jego gatunku o różne nieszczęścia. Wyjątek stanowią Sajra i Monser, którzy przygarniają Yorsha pod swój dach. Mały elf – potrafiący rozniecić ogień siłą myśli, przywracać życie niedużym zwierzętom i rozprzestrzeniać radosne emocje – musi nauczyć się teraz...

Mały elf – potrafiący rozniecić ogień siłą myśli, przywracać życie niedużym zwierzętom i rozprzestrzeniać radosne emocje – musi nauczyć się teraz żyć wśród ludzi. Już wkrótce zaś nadejdzie czas, kiedy będzie musiał odnaleźć zaginionego smoka o imieniu Erbrow i wypełnić proroctwo. Przepowiednia mówi bowiem, że to właśnie Yorsh doprowadzi do powstania nowego świata, w którym wszystkie istoty będą żyły ze sobą w zgodzie...

Pełna magii powieść, opowiadająca o najważniejszych sprawach: samotności i odrzuceniu, lęku przed byciem innym i niekochanym, o dorastaniu, nietolerancji i wreszcie o obawie przed końcem, nie tylko świata. "Ostatni elf" zdobył wiele wyróżnień, w tym Nagrodę Andersena. Tom drugi, "Ostatni ork", ukaże się nakładem W.A.B. w 2009 roku.

źródło opisu: [Wydawnictwo W.A.B., 2008]

MountainTobacco | 2014-02-09

Ostatni elf to opowieść o marzeniach, samotności i uprzedzaniach. Niezwykle mądra i przepięknie napisana historia... Oczywiście to co przyciąga nas do niej z początku jest doskonała ilustracja na okładce książki Gianniego De Donno. Niezwykle sobie cenię włoskich autorów takich opowieści, bo są tak bardzo odmienni! Wokół tej opowieści snuje się aura melancholii, ale też tli się nadzieja na lepsze jutro. Nie jest to opowieść dla tych najmłodszych czytelników, ale raczej dla starszych. Myślę, że Ostatni elf to jedna z tych opowieści, która stanowią przejście pomiędzy literaturą dziecięcą, a fantastyką. Dodam, że historia ta posiada przepiękną oprawę, gdyż Silvana De Mari posiada wyjątkowy dar przekształcania słów i zdań w obrazy...

Evriell | 2011-12-30

Super! Z kolejnymi tomami coraz bardziej się wciągałam, a pod koniec ,,Powrót Królów'' uroniłam kilka łez. Silvana De Mari stworzyła cudowne książki.

SaraTea | 2013-01-01
Przeczytana: czerwiec 2012

Muszę napisać kilka chociaż słów o ,,Ostatnim elfie'', bo jest to książka mojego życia, niezbyt co prawda długiego, ale jednak. ,,Ostatniego elfa'' i całą serię polecam wszystkim bez wyjątku: dzieciom, młodzieży i dorosłym (sama miałam koło 12 lat, gdy przeczytałam książkę po raz pierwszy), fanom fantasy i jej przeciwnikom.

Według mnie jest to powieść doskonała. O tolerancji, odrzuceniu, samotności, ale także o miłości i przyjaźni, która daje niesamowitą moc i siłę, o szukaniu swojego miejsca w świecie, do którego zdajemy się nie pasować.
Wiem, że wielu osobom może przeszkadzać dość nietypowy styl pani de Mari. Ja osobiście byłam zauroczona. Stworzyła cudowną, baśniową atmosferę. W każdym fragmencie czuć było magię, która niemalże opuszczała karty powieści by okryć czytelnika ciepłą kołderką fantastycznych wydarzeń.
Postacie w książce, wydają się być prawdziwymi osobami, z którymi można się zaprzyjaźnić i z niepokojem śledzić ich losy. Dzieliłam z nimi radość, troski, smutek,...

Kuroneko | 2011-07-01

Książka jest, moim zdaniem, warta uwagi. Chociaż może nie każdy podziela moje zdanie i się zgodzi. Moim zdaniem jest to jedna z tego typu książek, co albo się od razu lubi, albo ledwo/w ogóle nie skończy. Specyficzny styl, sposób przedstawiania jak i sami bohaterowie. Podobnie jeśli idzie o humor, dowcip. Osobiście jestem w pierwszej kategorii czytelników, więc mnie lektura od samego początku zainteresowała. Spodobały mi się żarty oraz samo nieco nieporadne, malutkie elfiątko. Koniec, a właściwie scena przed końcem, bardzo mnie wzruszyła. Styl pani De Mari bardzo mi odpowiada, chociaż faktycznie, jest inny.

Powtórzę: to jest typ książki, którą albo się dosyć/bardzo lubi, albo niespecjalnie przepada, dlatego moim zdaniem trzeba się samemu przekonać, po której stronie barykady się jest. ;)

Katarzyna | 2013-07-04

Książkę tę czytałam kilka lat temu jak byłam jeszcze małą dziewczynką. Pamiętam jednak, że książka ta poruszyła mnie do głębi. Jest napisana barwnym językiem, który z łatwością wdziera się do naszej wyobraźni.
Mały elf o imieniu Yorsh błąkając się po świecie spotyka na swej drodze kobietę i mężczyznę, którzy postanawiają ochronić go przed złymi ludźmi, świat bowiem w którym żyje mały Yorsh potępia elfy i wszystko to co jest z nimi związane...

Zabajka | 2015-02-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Bardzo miło się czyta,choć nie ukrywam jestem sprzeczna do faktu ze smokami! :o Po przeczytaniu Eragona wyrobiłam sobie o nich całkiem inne zdanie,którego nigdy nie zmienię ;) Ogólnie wg mnie pod koniec wszyscy za szybko umierają ..... ten smok,potem Yorsh ... mam nadzieję,że kolejne tomy wyjaśnią to w bardziej skomplikowany sposób ;)
Godna przeczytania ;)

Szymon Wałowski | 2015-02-06
Przeczytana: 01 lutego 2015

Czasami jakaś książka pojawia się na peryferiach własnych czytelniczych wyborów. Ciągle ktoś o nią pyta, bez przerwy ktoś o niej opowiada albo się nią zachwyca. Tak też było w przypadku "Ostatniego elfa". Po takiej rekomendacji trudno było po tę książkę nie sięgnąć. Niestety książka nie dorosła do oczekiwań jej stawianych.
Opowieść jest banalnie prosta - ostatni elf, który staje się wybawcą ludzkości i ratuje świat, przynajmniej tę jego część, która jest mu bliska i z którą się styka na swojej drodze. Niestety w tej opowieści jesteśmy świadkami nagromadzenia olbrzymiej ilości banałów, klisz, powierzchownie traktowanych wątków. Jedyne co chroni "Ostatniego elfa" przed katastrofą to humor. Zetknięcie dwóch światów ludzkiego i elfiego skutkuje masą nieporozumień i właśnie zabawnych sytuacji. Gdyby oderwać z książki pierwszą część, która w całości opiera się na humorze, i potraktować jako osobną nowelę byłoby to bardzo dobre posunięcie. Niestety jako część całości pierwszy rozdział...

Nika | 2012-09-28
Przeczytana: 27 września 2012

Ta książka jest wręcz przesiąknięta magią. Magią elfów, ale także magią słowa. Autorka ożywia swój świat. Pokazuje nam wszystkie jego tajemnice.
Na pierwszy rzut oka opowieść wydaje się być błaha i dziecinna. Później odkrywamy jednak głębię. Czytamy o dzieciach, które nie mogą sobie znaleźć miejsca na świecie, które straciły wszystko, co miały i zostały skazane na samotność. Nie poddały się jednak i walczyły o swoje marzenia z o wiele silniejszą armią wrogów. Wygrały dzięki poświęceniu, współpracy i wierze, że w ich świecie istnieje jeszcze dobro. Jest to obowiązkowa pozycja dla każdego młodego fana fantasy.

Fistaszek_23 | 2012-12-25
Przeczytana: 19 grudnia 2012

Kiedy przeczytałam pierwsze strony tej książki, wiedziałam, że będzie to coś niesamowitego. I nie zawiodłam się. Książka opowiada o życiu małego elfa, który jest "niedawno narodzony" i został zupełnie sam. Autorka skupia sie na tym aby opisać świat z punktu widzenia elfa. Naprawdę jej się to udaje. Książka zawiera również dużo humoru.:)

Nawet na wycieczce do planetarium podczytywałam ją sobie:)
Naprawdę polecam.
Książka jest od 10+ lat:)

ziomal666 | 2016-07-26

Przeczytałem tą książkę gdy miałem 12 lat i pamiętam że bardzo mi się spodobała, zwłaszcza świat zawarty w niej.