Poza sezonem

Cykl: Dead River (tom 1)
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Off Season
Maeg

„Poza sezonem” to kultowy horror autora słynnej „Dziewczyny z sąsiedztwa”, który po raz kolejny przesuwa granicę grozy do rejonów niedostępnych innym autorom. Przez wielu nazywany horrorem ostatecznym „Poza sezonem” jest niesamowicie wstrząsającą opowieścią o tym, jakie są granice człowieczeństwa i jak silna jest w nas wola przetrwania, nawet w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Wypoczynek...

Wypoczynek w nadmorskim kurorcie zamienia się w straszliwy koszmar dla pięknej nowojorskiej redaktorki i grupy jej przyjaciół. Trzy kobiety i trzech mężczyzn muszą stawić czoła złu, które czai się w lasach wokół Dead River. Zaczyna się polowanie, które zamienia się w krwawą walkę o przetrwanie. Czy opuszczony dom na odludziu będzie miejscem ostatecznej klęski człowieczeństwa?

Znacie to uczucie kiedy oglądając horror i patrząc na postępowanie bohaterów, zadajecie sobie pytanie: jak oni mogli być tak głupi, żeby wpaść na taki pomysł?

Pomysły z tego gatunku bywają różne: a to wchodzą gdzieś do ciemnego pomieszczenia (gdzie na pewno czyha morderca) nie troszcząc się o zapalenie światła; pozostawiają swoich oprawców nie upewniwszy się, że są dostatecznie martwi żeby ich nie ścigać; zamiast schronić się w jakieś względnie bezpieczne miejsce próbują za wszelką cenę dostać się do jakiegoś punktu (nie ważne, że droga do niego biegnie przez ciemny las pełen potrzasków i czających się za każdym krzaczkiem psychopatów z siekierą). Wpisałam to jednak w ryzyko oglądania takiego gatunku jakim jest horror, w którym logika przecież nie jest najważniejsza, krew i flaki to co innego. Po raz pierwszy zdarzyło mi się to jednak podczas czytania książki i niestety, nie było to dla mnie przyjemne zaskoczenie, szczególnie, że w książkowych horrorach logika zazwyczaj aż tak...

ChicaDeAyer | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Kilka książek Ketchuma na swym koncie mam i mniej więcej wiem na co autora stać i czego mogę się po nim spodziewać. Ma to także wpływ na moje oczekiwania względem jego prozy, wszak poprzednie pozycje zrobiły na mnie pozytywne wrażenie. W przypadku 'Poza sezonem' srogo się zawiodłam.

Czytając ten tytuł miałam wrażenie, że wyszedł nie spod ręki Jacka Ketchuma, a jakiegoś stereotypowego wyrostka, opętanego burzą hormonów. Ta książka to nic innego jak naprzemienne sceny seksu i mało wyszukanych punktów zapalnych, dających pretekst do atakowania czytelnika hektolitrami krwi. Gdyby to chociaż budziło jakieś emocje - poza zniesmaczeniem nad marną otoczką scenerii rodem z horroru klasy C, jakich wiele. Gdyby to, co miałam na papierze, przenieść na ekran, to nie odstawałoby to od 'szlagierów', które budzą uśmiech pełen politowania - nieustanna sieczka i nic więcej. Sylwetki bohaterów nakreślone tak schematycznie, że chwilę po przeczytaniu nie potrafi się przyporządkować imienia do danej...

VenusInFur | 2015-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2015

"Krwawe oblicze Ameryki"

Kontrowersyjność prozy Jacka Ketchuma budzi uznanie. Jego wstrząsający debiut, jak i pozostałe powieści utwierdziły czytelników w przekonaniu, że Ketchum to autor bezkompromisowy, lubujący się w krwawych jatkach, scenach ociekających krwią i przemocą, badający granice człowieczeństwa w obliczu ekstremalnych sytuacji zagrażających życiu. Taki jest właśnie w „Poza sezonem”, książce która już od chwili wydania uchodzi za horror kultowy, nie mający sobie równych w historii tegoż gatunku.

Każdy, kto przystępując do lektury powyższej książki ma apetyt na mocne, wstrząsające wrażenia, nie zawiedzie się. „Poza sezonem” przekracza granice gatunku. Choć fabuła jest dość prosta i schematyczna z racji tego, że opiera się na dość mocno wytartych przez amerykańską popkulturę motywach, zaskakuje dobrze przemyślanym finałem i sposobem poprowadzenia wątków związanych z głównymi postaciami. Ketchum osadza akcję w dzikich, przepastnych lasach okalających mieścinę o...

Sargento_Garcia | 2014-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Biorąc do ręki tą książkę liczyłem na emocje porównywalne z „Dziewczyną z sąsiedztwa”. Porównywalne, bo to całkiem inna historia. Autor nie zawiódł moich oczekiwań. Już na pierwszych stronach Ketchum uchyla rąbka koszmaru, przerażenia i pierwotnego instynktu polowania dzikich zwierząt. Pozwala czytelnikowi „posmakować” tego co go czeka podczas dalszego czytania, czym tylko dodatkowo „przywiązuje” odbiorcę do książki. Dalej jest już tylko… CIEKAWIEJ, MROCZNIEJ I BARDZIEJ KRWAWO, aż do całkowicie zaskakującego końca.
Niby klasyczny obraz: gęsty las, samotny dom i grupa ludzi atakowana przez kanibali, ale Ketchum przedstawia to w taki sposób, że człowiekowi włosy stają chwilami dęba i zaczyna nerwowo reagować na każdy niespodziewany hałas usłyszany podczas czytania.
W mojej ocenie książka ma jeden, za to duży, minus: zdecydowanie za szybko się kończy – w moim wypadku słowo „koniec” pojawiło się już po 3h czytania :(.
Gorąco polecam!

| 2013-08-05

Tak to już jest z tym panem, że wywraca mój świat do góry nogami.
Dosłownie. Nie jem, nie śpię ( no może bez przesady ) i cholernie
( przepraszam Wszystkich za brzydkie słowo;)) się boję.
Jack Ketchum i tym razem psychicznie mnie zmasakrował.
Książka "Poza sezonem" obfituje w brutalne i drastyczne opisy. Napięcie utrzymane na tym samym poziomie od pierwszej do ostatniej strony.
Ale o to chyba autorowi chodziło. Na pewno nie jest to książka dla wrażliwych osób.
Naprawdę mocna pozycja.

moribound | 2015-06-16
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2015
Przeczytana: 16 czerwca 2015

"Poza sezonem" to moje pierwsze książkowe spotkanie z kanibalami. Autor już na samym początku zszokował mnie poziomem brutalności i doborem oprawców. Później było tylko mocniej. Książka jest bardzo graficzna, drastyczne opisy są bardzo dokładne i dosłowne.

Zdecydowanie jest to najbrutalniejsza i najbardziej krwawa książka z jaką do tej pory się spotkałam, ale jednocześnie jest to dobrze napisana mroczna powieść, która trzyma w napięciu do samego końca. Mimo przytłaczającego okrucieństwa czyta się ją szybko i z rosnącym zaciekawieniem. Polecam tylko ludziom o mocnych nerwach, choć wydaje mi się, że nawet u najtwardszych przynajmniej raz wywoła grymas na twarzy.

Pola | 2016-09-22
Przeczytana: wrzesień 2016

"Poza sezonem" bardzo przypomina film który kiedyś oglądałam "Droga bez powrotu". I w filmie i w książce jest mowa o dzikich ludziach, kanibalach mieszkających w lesie i polujących na turystów, czyli temat wyświechtany i powielany już nie jeden raz.
Lektura jest bardzo krótka - 220 stron, na jeden wieczór. Dla mnie zbyt krótka.
Pewnie dla czytelników lubiących horrory będzie ona nie lada gratką.
Dostałam ją w prezencie, dlatego przeczytałam.
Dla gustujących w tym gatunku, polecam.

Marzin | 2014-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2014

Brutalna, wstrząsająca książka niczym akcja z nocy żywych trupów. Nie gustuję w horrorach jednak sięgnęłam po tą powieść z ciekawości. Do połowy akcja ślimaczyła sie ale później wydarzenia jednej nocy ruszyły ostro z kopyta☺ czułam jak podnosi mi się ciśnienie krwi z każdą przerzuconą kolejną stroną. Wstrząsnął mną ogrom brutalności tych oprawców, brak skrupułów dzikich ludzi w czasie popełniania morderstw, oraz ich szaleństwo. To książka dla ludzi o mocnych nerwach, i radzę czytać za dnia.

Krzysztof | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Nie dawno przeczytałem książkę o identycznym tytule, ale ta jest o wiele lepsza. Poza sezonem to książka kultowa, lecz nie w naszym kraju. Sam miałem problem, aby ją zdobyć i było warto, oj było! Fabuła, niby prosta, znana z dziesiątek horrorów, ale to Ketchum, do którego wróciłem podczas odsłuchania Dziewczyny z sąsiedztwa, więc wiedziałem czego się spodziewać. Lektura nie należy do łatwych ani przyjemnych. Trzy pary i banda bezlitosnych kanibali, którzy chcą ich dopaść. Tym razem liczy się wykonanie. Boże święty, dawno nie miałem do czynienia z taką rzeźnią. Gęsta atmosfera, dużo pornografii i festiwal przemocy. Z posłowia dowiedziałem się, że moja wersja to ta bez cenzury. Ketchum serwuje nam coś niewyobrażalnie okrutnego. Atak kanibali na domek w każdym wywoła ciarki i obrzydzenie. Lepiej czytać na pusty żołądek, bo autor niczego nam nie oszczędza. Fakt, że książkę wydano na początku lat 80-tych tylko potęguje jej klimat i wymowę. Styl autora jest bezbłędny, sugestywny i...

Ewa-Książkówka | 2012-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Godzina 23:26
Obiecywanie sobie, że tym razem będzie w domu wcześniej nic nie dało. Przebywanie w tak doborowym towarzystwie sprawiło, że czas przestał istnieć, rozpłynął się gdzieś w powietrzu, by nagle uderzyć ze zdwojoną siłą i przypomnieć o swoim nieuchronnym upływie. Znów w pośpiechu żegna się ze znajomymi, chcąc czym prędzej znaleźć się za kierownicą. W końcu od dobrej godziny powinna już wylegiwać się w łóżku, by z rana bez problemu wstać do pracy.

Jadąc, jej myśli krążą gdzieś pomiędzy prysznicem, pościelą a wściekłą miną szefa, dlatego zupełnie nie zauważa drobnej postaci na jezdni. Nagle wciska pedał hamulca, z całej siły, robiąc niemal dziurę w podłodze auta i zatrzymuje się tuż przed swoją niedoszłą ofiarą. Serce podskoczyło jej do gardła, puls szaleje a świst nabieranego nerwowo powietrza prawie ją ogłusza. Ale co to? Dlaczego postać na ulicy się nie porusza, tylko wpatruje w nią szeroko otwartymi oczami? Zbliża twarz do przedniej szyby, by lepiej przyjrzeć się...