Miasto żywych trupów

Okładka książki Miasto żywych trupów Brian Keene
Okładka książki Miasto żywych trupów
Brian Keene Wydawnictwo: Amber Cykl: The Rising (tom 2) horror
2009-07-01
2009-07-01
Monika Jaworska
Horror Zombie Żywe trupy Gore

Miasto żywych trupów - kontynuacja Nocy zombie Briana Keenea czyli powrót do świata zombie w starym dobrym stylu.
Historia która swój początek miała w jednym z amerykańskich podziemnych bunkrów z którego to Jim Thurmond zdecydował się wyruszyć do świata żywych trupów by ocalic swego jedynego syna.
Od tamtego momentu nie minęło zbyt wiele czasu a po wielkiej bitwie i świecie który po niej pozostał nie zostało już zbyt wiele.
Świat opanowany został niemal w całości przez krwiożercze bestie których głównym celem jest przejęcie wszystkich ciał ludzi aby zdobyć nowych nosicieli i zakończyć rasę ludzka. Naszym bohaterów znów CUDEM udaje się uratować z krytycznej sytuacji by skryć się w niezdobytej do tej pory twierdzy i przygotować się na ostateczne starcie.
Hordy nieumarłych przegrupowują się i szykują do walki podczas gdy ocalałym ludzia pozostaje głównie czekać.
Czasu pozostaje co raz mniej. Uciekać czy stawić czoła potwora i polec godnie w walce.

''Wszystko umiera, nie wszystko się jednak kończy".

Polecam

Od tamtego momentu nie minęło zbyt wiele czasu a po wielkiej bitwie i...

Zdecydowanie lepsza od pierwszej części, wyjaśnione jest skąd wzięły się zombie-demony. Fabuła ukazuje upadek ostatniej kolebki ludzkości. Polecam fanom zombie

Jedna z lepszych książek o tematyce zombie . A zakończenie to mistrzostwo świata . Polecam dla fanów tej tematyki .

Książka trzyma poziom tak samo jak pierwsza część. Pięknie napisana. Flaki tzn jelita dosłownie przelewają się przez strony. Najlepsza seria pod względem obrzydlistwa jaką czytałem jeżeli chodzi o zombie.

Nieco gorsza od pierwszej części.

Nieco gorsza od pierwszej części.

Tak jak pierwsza część bardzo mnie zaciekawiła i wciągnęła, tak jej kontynuacja mi się nie spodobała... Nie znalazłam w niej nic nowego, nic ciekawego. Ludzie ukrywają się przed zombiakami i próbują przetrwać zagładę... Pare ciekawych wątków na całą książkę mnie nie przekonało.

Druga część nie rozczarowała, zakończenie już tak, ale pozytyw dla autora , którego wcześniej nie znałem .

Moja recenzja pod linkiem --> http://trzynasty-schron.net/ie_ksiazki_keene_zombie_2.htm

Dwa lata temu (15.02.2014) po raz pierwszy czytałam serię Briana Keene'a. Dzisiaj (07.02.2016) ją sobie ponownie odświeżyłam. Mój zachwyt nad tą historią po tak, według mnie, odległym okresie nadal się utrzymuje. Powieść jest po prostu niesamowita! Akcja pogania akcję, bohaterów tak szybko przybywa jak i ubywa, a ich zniknięcie zostawia pamiętny i krwawy ślad. Każde morderstwo jest odmienne od poprzednich, opisane we wciągająco-brutalny sposób. Autor nie przedłuża opisów ani niepotrzebnych wątków. Jim odnajduje syna i przybywa z nim do pozornie bezpiecznego wieżowca. Droga do budynku jest oczywiście trudna, nawet po dotarciu Jim, Danny, Frankie oraz poznany w trakcie ucieczki z domu Tammy sąsiad Danny'ego, Don De Santos nie nacieszyli się spokojem na długo, ponieważ żądny zniszczenia Ob postanowił zgładzić ocalałych w Ramsey Towers, traktując zadanie uśmiercenia Jima i Danny'ego jako sprawę osobistą.
"Miasto żywych trupów" nie różniło się za wiele od "Nocy zombie", niełatwo określić, która z książek była lepsza. Zaskakujący i antyhappyendowy finał oddaje mrok i zniszczenie władające treścią powieści. Z tej dwu częściowej historii mogę wywnioskować, że Brian Keene jest najlepszym pisarzem grozy, a Stephen King ze swoimi długimi opisami nie dorasta mu do pięt. Na prawdę nie rozumiem, dlaczego inne powieści Keene'a nie zostały wydane w Polsce. Polecam wszystkim fanom powieści grozy w stylu gore oraz filmów o tej tematyce.

Z minuty na minutę, świat umiera coraz szybciej. Miasta zaczynają wypełniać martwi, a ich cel jest jeden – zabić wszystkich. Jim, który za wszelką cenę chciał odnaleźć syna, w końcu dotarł na miejsce. Jego syn przeżył. Teraz pozostaje pytanie "co dalej?". Inteligentny wróg czyha na każdym kroku. Przetrwanie staje się coraz trudniejsze, a czasu zostaje coraz mniej. Czy ostatni bastion, mieszczący się w Ramsey Tower, stanie się wybawieniem, czy końcem wszystkiego? Pora na ostateczną próbę ludzkości...

Kontynuacja świetnej powieści Briana Keene "Noc Zombie", to podsumowanie natury ludzkiej, oraz zakończenie wizji Briana, dotyczącej apokalipsy zombie. Po raz kolejny spotkamy się z innowacyjnym podejściem do żywych trupów. Czy druga część książki, jest tak samo udana, jak pierwsza? Jak najbardziej!

Grupka ocalonych, których poznaliśmy w poprzedniej części, działa już wspólnie i razem próbuje uciec przed zombie. Zadanie nie należy do prostych. Wróg dysponuje podobnymi, lub nawet przewyższającymi nas cechami, jak inteligencja, czy spryt. Ponadto, trupy nie są jedynym zagrożeniem. Otaczający świat, pogrążony w chaosie, ma w swoim zanadrzu wiele niespodzianek, a nie zawsze będzie to coś dobrego.

Tak jak w "Nocy Zombie" fabuła była zdefiniowana, tak tutaj, nie mamy wyznaczonego konkretnego celu bohaterów. Najważniejsze jest przetrwanie, ale nie ma podanych konkretnych miejsc do których zmierzają, ani dalszych planów. Wszystko się jednak zmienia, kiedy cudem trafiają do Ramsey Tower – ostatniego bastionu ludzkości - i to tutaj będzie miało miejsce większość akcji.

Autor nie zmienił nic w swoim języku, ani opisach. Cały czas bazuje on na mrocznym i brutalnym świecie, wypełnionym bólem i śmiercią. Rzeczywistość, w której się obracamy, czytając książkę, nie jest łatwa, a każda decyzja ma swoje konsekwencje. Jest to zdecydowanie wielki plus, ponieważ wszystko czyta się płynnie, a towarzyszące nam emocje, są bardzo mocne.

Dodatkowo Brian wprowadził genezę samych zombie, łącząc dotychczasowy realizm, z nutką fantastyki. Przedstawiona przez niego historia przybyszy z innego wymiaru, jest bardzo wciągająca i przemyślana. Nie czuć tu kiczu, który często towarzyszy w ingerencji w ogólny obraz zombie. Dużym plusem jest również świetne zakończenie, ale tutaj nie będę zdradzać szczegółów ;)

Wszelkie negatywne aspekty, zostały przedstawione w recenzji "Nocy Zombie". Tutaj jedynie mógłbym dodać, samą genezę, która może niektórych odtrącić. Sądzę jednak, że czytelników, którym przypadła do gustu pierwsza część, ta również nie rozczaruje, a jedynie wciągnie jeszcze bardziej.

Podsumowując. Książka świetnie dopełnia poprzednią część, dodając wiele nowego w postrzeganiu świata zombie apokalipsy. Innowacja i opisy autora, w połączeniu dają bardzo dobry efekt.

Moja Ocena: 8/10

Po więcej, zapraszam na www.iminfected.pl!

• Horror
  • Zombie