Opowieść o Blanche i Marie

Wydawnictwo: Czarna Owca
Boken om Blanche och Marie
9788360207734
Dans_mon_monde

Opowieść o "królowej histeryczek", Blanche Wittman, najsłynniejszej pacjentce profesora Charcota, której "występy" oglądali Freud, Broca czy Strindberg; Marii Skłodowskiej-Curie, uwikłanej po śmierci męża w romans z Paulem Langevinem; tancerce Jane Avril - motylu, który uciekł z nieba i wdarł się na płótna i plakaty Touluse-Lautreca; oraz o samym profesorze Charcocie, który pragnął odkrywać nieznane światy a pochłonęła go miłość.

O promieniowaniu, tajemnym świetle, które miało dać klucz do ludzkiej osobowości i oświetlić drogę do Boga, a przyniosło rozpad i śmierć. Psychologii i medycynie, które miały zgłębić tajemnice ludzkiego umysłu, a ledwie prześlizgują się po jego powierzchni. O tym, że można otrzymać dwukrotnie Nagrodę Nobla, ale stać się społecznym wyrzutkiem z powodu "zakazanego" romansu.

To piękna i niepokojąca opowieść o możliwej i niemożliwej miłości, o cenie jaką trzeba za nią zapłacić. I o tym, że jaka by ona nie była - warto!

źródło opisu: Wydawnictwo Czarna Owca, 2006

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl

Ola | 2013-08-27
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 27 sierpnia 2013

Blanche i Marie - królowa histeryczek i polska noblistka, a w tle Charcot, Freud, Piotr Curie i Paul Langevin oraz epizodycznie przewijające się inne znane osoby. Historie dwóch kobiet, miłości, przyjaźni. I ceny jaką się płaci za bycie sobą, wolność wyboru. Biorąc do ręki tę książkę miałam z jednej strony spore oczekiwania, a z drugiej trochę wiedziałam czego się spodziewać, bo widziałam sztukę w teatrze na jej podstawie, o tym samym tytule. Sztuka była świetnie zagrana, historia pokazana klarownie. Książka sprostała moim oczekiwaniom, chociaż odrobinę zdziwił mnie "nieporządek" chronologiczny historii. Myślę, że był to zabieg zamierzony przez autora, że nie chciał pokazać po prostu życiorysu dwóch kobiet, ale pokazać różne spojrzenia na miłość i na otoczkę ich życia, tak bardzo kontrowersyjną. Marie i Blanche, zupełnie różne. Jedna jak efemeryczna nimfa, druga - "twardy" naukowiec. Obie bezradne wobec miłości. Bardzo podobał mi się podział na różne kolory ksiąg - żółtą, czarną i...

Słowianka | 2011-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2011
FromNorwayWithLove | 2014-07-02
Przeczytana: 2009 rok

Per Olov Enquist, Opowieść o Blanche i Marie (Boken om Blanche och Marie)

Księgi: Żółta, Czarna, Czerwona

Teza: Amor Omnia Vincit

s. 35
"... jak ktoś, kto dużo widział, lecz wybrał niepatrzenie."

s. 37
"To była obrzydliwa powieść - postawiła właściwe pytanie, jednak nie umiała znaleźć na nie odpowiedzi."

s. 46
"Zawsze mamy nadzieję, że w życiu każdego człowieka jest takie miejsce, gdzie wszystko się zaczyna. Dlatego zapewne idziemy wciąż dalej i dalej."

s. 58
"Miłość rodzi się wtedy, gdy swoje mroki dzielimy z ukochaną osobą. Ale czy wtedy też rodzi się nienawiść?"

s. 142
"Miłość niesie światło albo mrok. Kochankowie mogą dzielić swoje światło albo mrok; czyli albo życie, albo śmierć."

s. 149
"Trójksiąg nadaje tragicznemu życiu Blanche Wittman jakby pozory sensu."

s.160
"To tak jak z miłością - pisze Blanche swoim dziecinnym, okrągłym pismem - dajemy się spętać na całe życie, niezależnie od tego, jak bardzo pragniemy wolności."

s. 189
"W mroku, który dzielimy z...

JasiekN | 2014-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2014

Przyznam- książka "z półki mojej żony" ;-)
Tak jakoś, nie miałem co czytać i...
I poszło, i to dość sprawnie! Nadziałem się na opis spotkania Einsteina z M. Skłodowską- Curie w biografii tegoż pierwszego (Isaacson'a- doskonała!) i jakoś tak jedynie zarejestrowałem zdarzenie (podparte stosownym zdjęciem z epoki) a tu proszę!
Książka ma wiele wątków, ale bez wątpienia- jest o kobietach. Ciekawa narracja, interesująca fabuła (choć sam już nie wiem, czy nie- dokument) o wartkiej treści. Ciekawe przemyślenia o szerokim zakresie intelektualnym: od prostych (lecz nie- prostackich) obserwacji obyczajowych, po prawdziwe perły filozofii klasycznej. Wciąga, porusza ale nie uzależnia. Mobilizuje do pogłębiania kilku wątków napoczętych w trakcie. Polecam.

| 2011-11-14
Na półkach: Przeczytane, Szwedzka
Przeczytana: lipiec 2009

Czytaliście "Opowieść o Marie i Blanche"?
Ja czytałam. I to jest jedna z piękniejszych książek, które poznałam. Jedna z piękniejszych historii miłosnych - pozbawiona zupełnie kiczu i sentymentów. Bardzo prosta historia, prostotą swą momentami przerażająca. Tak naprawdę to książka o tym, czym jest miłość, jaką jest zagadką, do czego doprowadza. Takie banały. Punktem wyjścia do rozważań jest na dodatek "Księga pytań" - ni to powieść, ni pamiętnik Blanche Wittman. Więc może zachwycam się tą powieścią tylko dlatego, że jestem kobietą? Słabą i wrażliwą?

E tam. "Opowieść o Marie i Blanche" to także intelektualna rozrywka. Bo sporo pojawia się w niej nazwisk. I większość nie jest fikcyjna. I przyjemne to uczucie, kiedy się te nazwiska kojarzy i potrafi umiejscowić w historii i w kulturze. I tak oto - i teraz zachowam się jak prawdziwa, najprawdziwsza kobieta - uczniem profesora Charcota, kochanka Blanche Wittman, był sam Sigmund Freud. Blanche Wittman najpierw była pacjentką profesora,...

czytankianki | 2013-01-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Charcot, Wittman, Curie posłużyli Enquistowi do pokazania, jak różna może być miłość. Autor z pewnością ma swój styl, umie budować nastrój, niestety książka niezbyt mnie poruszyła.

mythirdhouse | 2012-05-02
Przeczytana: 26 kwietnia 2012

Niestety jakkolwiek oryginalna była fabuła, to nie przekonała mnie. Podobnie jak styl i język..

Katarzyna Kunowska | 2014-07-15
Na półkach: DKK, Przeczytane

Blanche Wittman - królowa histeryczek, najsłynniejsza pacjentka Charcota. Później asystentka i przyjaciółka Marii Curie Skłodowskiej. Choroba popromienna, uczyniły z niej 'kadłubek' z amputowanymi kończynami.
Marie Curie Skłodowska - tu pokazana jako naukowiec, ale też jako kobieta, która po śmierci męża pokochała żonatego mężczyznę miłością ogromną, wręcz chorobliwą. Miłością, która uczyniła ją wyklętą. Domagano się aby opuściła Francję. Po skandalu obyczajowym nikt nie zwracał uwagi na jej wielkie osiągnięcia, na jej dwie Nagrody Nobla, ważne było tylko to, że ta "dziwka z Polski" chciała zniszczyć małżeństwo Paula Langevina.
Jane Avril - piękna dziewczyna, która zanim została uwieczniona na wielu obrazach Toulouse-Lautreca też była pacjentką profesora Charcota.

Trzy kobiety, trzy różne historie, ale w każdej z tych historii pełno miłości, namiętności, cierpienia i odtrącenia.
Per Olov Enquist bawi się dziwną, momentami niespójną narracją. Może to czytelnika nieco irytować, może...

zachanassian | 2013-06-11

Smętno-nudna bardzo, aż do końca nie dałam rady doczytać, co szokiem jest z dwóch powodów: 1. nie zdarza mi się nie dokończyć lektury książki . 2. zwłaszcza o takiej tematyce, jaką zapowiadały okładki i recenzje. Ech.

srebrnanatalia | 2014-08-08
Na półkach: Dkk, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2014

U Enquista wszystko jest możliwe, intrygujące chwilami oniryczne. Losy trzech kobiet splecione w przedziwny sposób i miłość, której "...nie sposób wytłumaczyć. Lecz kim byśmy byli, gdybyśmy nie próbowali"