Małż

Wydawnictwo: Ha!art
83-89911-14-0
Agnieszka

"Małż" to krytyczna powieść o małżach - współczesnych, szybkich związkach przed- i małżeńskich oraz ich rozpadzie. Bohaterka fabuły Magda, opowiada o swoim wkurwie na Warszawę, kolorowe media, modę, frustrującą makpracę, które negatywnie wpływają na relacje między partnerami. To także powieść o dyskryminacji kobiet oraz o terrorze piękności. Powieść "Małż" została wydana w dwóch różnych...

Powieść "Małż" została wydana w dwóch różnych wersjach z różnymi okładkami i zakończeniami. Na rynku istnieją zatem dwie różne wersje książki. W kwietniu 2005 roku ukazało się wydanie z zakończeniem pesymistycznym (kolory brązowo-błękitne), w maju wydanie z zakończeniem optymistycznym (kolory fioletowo-zielone). Okładki projektowała znana artystka młodego pokolenia Anna Ostoya.

Anna Koniec | 2015-09-03

Świetnie ujęte, jak wycięte z tyłu mojej głowy, ironiczne rozważania o rozmowach o pracę i o listach motywacyjnych. Moją ambicją jest czyszczenie powierzchni płaskich w tym biurze, czuję, że przygotowywanie deklaracji celnych stanowi cel mego życia, moim marzeniem jest dzwonić do klientów i przepraszać, przepraszać, przepraszać.

A jednak troche za bardzo bohaterka zatapia się w sobie, w tym chaosie, poddaje się mu zbyt łatwo, uległość jej mnie drażniła podobnie jak - odrobinę - zbyt wulgarny styl autorki. Nie jestem już na tyle pruderyjna, żeby oburzyć sie na każdą kurwę, ale jeśli jest ich za dużo - robi sie nieprzyjemnie.

ZosiaVelZocha | 2011-10-14
Przeczytana: 13 października 2011

Książka jest pogmatwana jak lato z radiem, naszpikowana emocjami jakie dotykają każdą sfrustrowaną kobietę. Wielki plus za pogmatwanie, które akurat tutaj mi nie przeszkadza.

boring | 2013-06-20
Na półkach: 2013, Ebook, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2013

Magda, bohaterka powieści „Małż” szuka pracy. I powoli to szukanie pracy, a raczej – status bycia osobą bezrobotną - zaczyna dominować całe jej życie. Zaczyna jej coraz więcej odbierać. Zaczyna ją coraz bardziej izolować od innych ludzi, bliskich i dalszych. Ogarnia ją niepokonywalną niemocą. Im dłużej trwa, tym większe poczucie chaosu, większe zagubienie, czego w ogóle się szuka.

Magda trafia na chwilę do kilku mniej lub bardziej zwyczajnych miejsc pracy. Z ogłoszeń, a częściej z polecenia znajomych. Nigdzie jednak nie może się wpasować, jakby zbyt wiele czasu już minęło i przestała rozumieć zasady gry.

Błąka się więc między różnymi dorywczymi pracami, w przerwach próbując żyć choć trochę: kochać, bawić się, imprezować, oderwać się choć trochę. Wszystko wokół jednak rozsypuje się jej w rękach, związki rozpadają, świat staje się coraz bardziej wrogi, obcy i niezrozumiały, samotność coraz bardziej dokuczliwa.

Ta prosta historia opisana jest przez Martę Dzido bardzo przekonująco...

zardzewiała | 2014-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 września 2014

Ciekawa tematyka, trochę o współczesnych problemach - życie partnerskie, brak pracy; a trochę o poszukiwaniu własnego miejsca na świecie. Nie brakuje też zabawnych tekstów.
Czytając "Ślad po mamie" zaciekawił mnie styl pisania autorki, po tej książce wiem, że bardzo mi się podoba styl Marty Dzido. Czekam na kolejne książki tej autorki z nadzieją iż się doczekam!
Jednym z minusów "Małża" jest to, że ma tylko 203 strony :).

Pietruszka | 2015-01-12

Nie trafił do mnie styl pisania, słownictwo ani pomysł.
Zbyt dużo wulgaryzmów, zbytnio skoncentrowana na sobie bohaterka.
Jedyny plus, to temat - bardzo współczesny - bezrobocie wśród młodych.

Marta | 2013-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Książka napisana ciekawym stylem - jak jeden ciąg myśli, prawie jak strumień świadomości jednakże mało podnosząca na duchu - pokazuje frustracje i problemy z jakim boryka sie bezrobotna Magda. Dosyć realistyczna jeśli chodzi o perspektywy szukania pracy i wymogi pracodawców w Polsce. Taki mały wycinek polskiej rzeczywistości.

Michał | 2013-06-04

Hardcore. Obdziera ze złudzeń.

venila | 2011-02-02

mistrz

Zosia | 2015-02-16

Wszystko zawarte w paru słowach:

| 2011-11-14
Przeczytana: maj 2009

"Małż" to historia młodej, wykształconej kobiety, która pewnego dnia traci pracę. Potem od kolejnych firm, do których wysyła swoją ofertę, słyszy czasownik-klucz "oddzwonimy". Frustracje spowodowaną pobytem na bezrobociu, pogłębia rozstanie z facetem pracoholikiem oraz romans z żonatym (dawnym) kumplem.
W pewnym momencie książka jest drwiną z popkultury, która ogarnia (już ogarnęła?) Polskę.
Ja szczególnie doceniam ją za to, że przedstawia jeden konkretny problem współczesnej kobiety: problem ze znalezieniem pracy. Mam wrażenie, że nawet wątki miłosne są w tej powieści wątkami pobocznymi.
Dodatkowo wydawca Dzido (ha!art), jak zawsze zaserwował dużą czcionkę, więc czyta się bardzo szybko.