Sezon na truskawki

literatura piękna
Grupa Wydawnicza Relacja
2021-05-19
2021-05-19
cielesność erotyka literatura piękna literatura polska namiętność poszukiwanie szczęścia poszukiwanie własnej tożsamości pożądanie uczucie współczesna kobieta

Wyróżniona opinia i

Sezon na truskawki

przeczytanych książek 385 napisanych opinii 385

Pierwsze opowiadanie w tym zbiorze jest tak fatalne, że miałam ochotę rzucić czytanie i do niego nie wracać. I nie chodzi o seks - seks jest fajny, pisanie o przyjemności i cielesności, zwłaszcza kobiecej, też jest i fajne i potrzebne ale, do diabła, nie w taki sposób! Od pierwszego zdania właściwie mamy bardzo wyraźny podział bohaterów. Jest Ona i są One. Ona jest buntowniczką, artystką. Jest niezależna, pewna siebie i swojego ciała, potrafi czerpać z życia garściami, sypia z księżycem. One są słabe, niepewne. One potrafią tylko patrzeć na nią z zazdrościa, śmieją się na widok wibratora, piszą na ścianie kurwa. Dwie nachalne narracje, dwie drogi, z góry wiadomo, która lepsza. A gdzie to wszystko, co jest pomiędzy? Gdzie te wszystkie odcienie szarości, gdzie zastanawianie się? Tak chamski spsób opwiadania i to w książce, którą reklamuje się jako otwartą jest lekką hipokryzją.
Przyznam, nie zachęciło mnie to do kontynuowania czytania, ale dałam jej szansę.
W kolejnych opowiadaniach okazuje się, że autorka jednak nie postrzega życia w kolorach czarno białych i dostajemy dobre historie, pokazane (wreszcie!) z różnych perspektyw, chociaż wyłącznie oczami kobiet. I tu faktycznie, mamy kobiecą cielesność ukazaną różnorako. Gdybym miała wybrać te, które pozostaną w mojej pamięci to będzie to przejażdżka czerwonym ferrari, jedzenie truskawek w sezonie i tańczenie tanga w za małych butach.
I dzięki nim głównie, uważam cały zbiór za dobry a przygodę moją z autorką za nieukończoną; jestem ciekawa, co jeszcze ma do powiedzenia.

To się nazywa kobieca literatura! Marta Dzido ląduje w ulubionych. Wspaniałe są te opowiadania. Żywe, prawdziwe. Wzruszające. Nie tylko kobietom polecam, bardzo warto. Bardzo.

W zależności od rozdziału, mam różne uczucia związane z tą książką. Dla mnie chyba za bardzo zagmatwana, choć momentami piękna.

Cieszę się, że powstaje coraz więcej książek na temat cielesności, zwłaszcza kobiet. Czas zrozumieć Kobiety, że kobiecość nie jest tematem tabu, i że kobiety też pragną (bardziej)!

Autorka stworzyła zbiór dziesięciu opowiadań o każdej i dla każdej z nas, kobiet.
Zawiera wszystkie etapy kobiecego rozwoju. Podobało mi się, że bohaterki były w różnym wieku, przez co mamy pełen wachlarz kobiecych rozterek na każdym etapie życia.

Książka napisana jest pięknym, przystępnym językiem, a każda kobieta znajdzie w niej kawałek siebie.

Znajdziecie tu wiele bohaterek, które Was wzruszą, rozśmieszą, zasmucą, dodadzą sił i nadziei.

Wśród topornej literatury erotycznej takie książki są na wagę złota. Nie uważam, żeby przełamywała tabu (bo tabu w literaturze już dawno nie ma), ale jest świetnie napisana, delikatna, nieschematyczna. Opowiadania są różne, jeżeli któreś się nie spodoba (ja tak miałam) omiń i idź do następnego.

Ale to było dobre.

Ale to było dobre.

Nie wiem, nie umiem jej ocenić. Opowiadania są bardzo różne. Niektóre sztampowe, sprowadzające uczucia do zwierzęcych odruchów, a są i opowiadania głęboko wzruszające, oraz takie, które wydają mi się po prostu dziwne..

Intymna, odważna, szczera.
O kobiecości, różnych jej obliczach, na różnych etapach życia.
O kochankach, matkach, przyjaciółkach, żonach.
Wartościowa.

Intymna, odważna, szczera.
O kobiecości, różnych jej obliczach, na różnych etapach życia.
O kochankach, matkach, przyjaciółkach, żonach.
Wartościowa.

Gdybym miała wybrać jedną książkę, którą mogę polecić każdej dziewczynie, każdej kobiecie, to w tej chwili (wiadomo, kto wie, co przeczytam za tydzień ;)) byłby to właśnie ten zbiór opowiadań: "Sezon na truskawki" Marty Dzido.
Była to lektura absolutnie wciągająca, urzekająca, nie jeden raz wręcz gorąca! Przy każdym jednym opowiadaniu, czułam, że coś we mnie pęka, coś się wyzwala, jakieś wewnętrzne, chodowane przez lata dzieciństwa bariery, których istenienia nie zawsze sobie uświadamiamy. Bo dziewczynkom coś tam nie wypada, bo jeżeli ktoś miałby się wstydzić, to zawsze kobieta, bo to ona ma się pilnować, ona ma być skromna, ona ponosi konsekwencje. Jeśli erotyzm to tylko ten w męskim wydaniu, zapożyczony.
Opowiadania Marty Dzido mówią o dziewczynach, kobietach, które się wymykają, albo próbują się wymknąć ze schematu, dostrzegają, że coś jest nie tak, albo odbijają się boleśnie od granic, które mentalnie trzymają kobiety w ryzach. Ale nie tylko 😉 Są też wzruszające opowiadania o rodzinie, o miłości dojrzałej, spokojnej, bez erotyzmu. Trochę mnie to zaskoczyło, ale też bardzo pozytywnie.
Zamknęłam książkę z poczuciem całkowitego, czytelniczego spełnienia - było gorąco, romantycznie, trochę brzydko, smutno i ciepło, rodzinnie, wzruszająco. Aż żal, że nie było tych stron więcej.

Jak dla mnie książka dość przeciętna. Są to opowiadania w większości erotyczne, skupiające się głównie na odczuciach, emocjach i przeżyciach kobiet, tych fizycznych również. Nie wiem czemu zawsze kiedy ktoś opisuje sceny seksu to książka od razu określana jest mianem "odważnej i łamiącej tabu". Moim zdaniem nie ma w niej nic odkrywczego. Jedno opowiadanie tylko szczególnie mnie urzekło - to w którym opisywana jest miłość i troska matki do dziecka, od jego poczęcia aż do dorosłości. Zostało to pomysłowo przedstawione i bardzo pięknie opisane, aż mi się łezka w oku zakręciła. Dla tego opowiadania warto sięgnąć po "Sezon na truskawki". Pozostałe można przeczytać, choć nie są jakieś wybitne.