Frajda

Marta Dzido Wydawnictwo: Korporacja Ha!art Seria: Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego literatura piękna
Korporacja Ha!art
kobiecość literatura polska namiętność powieść obyczajowa uczucie współczesna kobieta
literatura piękna
Seria prozatorska pod redakcją Piotra Mareckiego
Inne

Niezobowiązująca (jak miłość bohaterów ;)), lekka, młodzieńcza i "wakacyjna", można mieć frajdę. Smacznie napisane, choć bez większej głębi ;) / "Myślę kiedy gaśnie świat / Co masz na sobie" & "Wtedy Głos powiedział
Dam im jeszcze noc
By mieli się gdzie schować
Tam gdzie mój nie sięga wzrok
Czego nie zobaczę
Nie wpiszę im do akt
Dam im noc
Dam im plac do zabaw

Dlatego...

Ciążący erotyk. Ale nie taki w stylu Greya. Tytułowa frajda to zabawa, która „mogłaby mieć na drugie- opętanie”. Historia ich dwojga podzielona na przeszłość tą wspólną, przeszłość osobną i „co by było gdyby”. Dopowiedziana dosadnie, jeżeli chodzi o seks i uczucia, niedopowiedziana jeżeli chodzi o całą resztę życia. Trudna i nie dla wszystkich, bo niepopularny ani styl, ani...

Czytanie tej książki na pewno frajdą nie było. Męcząca i chwilami żenująca.

A jednak można napisać książkę o miłości cielesnej w języku polskim, gdzie znaleziony został język potrzebny do opisu zarówno intensywności przeżyć jak i erotycznego napięcia. To tylko jedna z zalet książki "Frajda" Marty Dzido. Jest kilka więcej. Na przykład smarkate podejście do życia. Intensywność przeżyć tak daleka, że zajmująca cały obraz życia. Nic poza namiętnością...

Straszne - nie da się tego czytać, choć krótkie.
Nuda, ciągle to samo - para wspomina i rozmyśla nad swoimi uczuciami, spotkaniami, erotyzmem itp.
I tak cały czas - a pamiętasz wtedy w Zakopanem ? blablabla. To było wtedy jak na dyskotece podeszłaś do mnie blablabla I wtedy Cię z nią zobaczyłam, ile to lat minęło ? blablabla...
No i oczywiście cały zestaw erotyczny z cyklu...

Historia erotycznej miłości niedojrzałych dorosłych. Z jednej strony im współczułem bezsensowności takiego związku, z drugiej zazdrościłem takiej relacji. Świetnie skonstruowana, czyta się bardzo szybko. Mocno pobudza zmysły i wyobraźnię.

Czytałam ją już drugi raz.
Za każdym razem porusza mnie tak samo mocno. Wywołuje we mnie multum emocji.
Autorka pięknie żongluje językiem. Momentami mam wrażenie że to taki niekończący się wiersz..
Uwielbiam i na pewno powrócę do niej jeszcze nie raz.

Najgorsza książka tego roku, jak do tej pory. Nic jej nie ratuje, ani mala objętość ani nostalgia za latami 90, ani erotyczne wstawki. Nieporadne cos, na miejscu autorki nie wysłałabym wydawcy ze wstydu, ze tak słabo.

Bardzo ładnie o bliskości, uderza w duszę, w serce i uderza w ciało, ale jednak nie da się całości tych empirycznych opisów zjeść na raz bez przesytu i nudności.

Bardzo soczysta, bez tabu i niezwykle obrazowa - sama lektura jest przyjemna i pobudzająca intelektualnie, aż chce się przeżyć jeszcze tak wyrafinowaną frajdę. Bardzo zmysłowe.

• 2020
  • 2018